MIKROC de STM32F4 için adc referans kaynağı seçimi nasıl?

Başlatan tekosis, 12 Mart 2015, 00:05:37

tekosis

Selamün aleyküm. Mikroc pro for arm kullanıyorum. stm32f407 için adc ayarlarında mevcut komutlarla referans kaynağı harici olarak seçilemiyor. elimde çok kararlı bir referans entegresi var ama kullanamıyorum. mikroc kullanan arkadaşlar bunu nasıl hallediyorlar acaba?

ADCx_Init komutunun açıklamasında standart olarak "  VRef+ : AVdd --- VRef- : AVss  " yazıyor. bu durumda benim devremde VDDA ucu 3.3V,  VSSA ucu gnd ye bağlı.yani referans gerilimim 3.3V oluyor değil mi?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

HeCToR

Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

tekosis

devrede
vdda ucu 3.3V beslemeye,
Vref+ ucu 2.048V referans entegresine bağlı.
batarya voltajını okutuyorum ve sonuç ilginç şekilde referans gerilimi 2.048V olarak hesaplandığında tam oturuyor. ya komutun açıklamasında hata var ya da ben bir şeyleri yanlış yapıyorum.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

HeCToR

Ama referans geriliminiz  zaten 2.048V Buna istinaden doğru çalışması gerekiyor
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

selimkoc

ADCx_Init_Advanced

void ADCx_Init_Advanced(unsigned short _external_reference);

_ADC_EXTERNAL_REF  (External voltage reference.)

tekosis

Hocam bu komut stellaris için destekleniyor, st için
çalışmıyor.

MCansız

www.picproje.org/index.php/topic,57622.0.html

Burada konuya degindik bunun icin referans manualden islemcinin yazmaclarina bakin ve bu yazmaclara eriserek istediginizi yapabilirsiniz

LukeSkywalker

STM32 çiplerde Vref+ ve Vref- pinleri bulunmaktadır. Bu pinleri siz nereye bağlarsanız voltaj referans kaynağınız orası olur.  Şuna dikkat etmek lazım "If VREF+ pin is present, it must respect the following condition: VDDA-VREF+ < 1.2 V."

Bir de eğer işlemcimizde  Vref pinleri bulunmuyorsa bu pinler dahili olarak Vdda ve Vssa pinlerine bağlanmıştır. 

Şuna da dikkat etmek lazım :"It is recommended to power VDD and VDDA from the same source. A maximum difference of 300 mV between VDD and
VDDA can be tolerated during power-up and power-down operation."