TIP31

Başlatan cirak05, 27 Mayıs 2005, 21:24:14

cirak05

Arkadaşlar bu sürücü işini mosfetlerle hallettim. BUZ10 'la kolayca oluyor Yalnız işin teknik kısmı ile alakalı bir kaç sorum olacak şimdi
ben bu devrede gate ucunu bir dirençle şaseledim.

Devre böyle çalıştı. Ancak doğrusu bumudur?

Bir de 10K ve 1K ile denedim ikisindede aynı sonucu aldım bu da normal mi?

arslan74

Mosfetleri, Transistöreden ayıran yanı budur. Yani GATE ucu High yada Low olarak calışıyor. Eğer gate ucu boşta ise en son hangi sinyal gelmiş ise o durumda kalır. Yani Sen bu direncleri koymaz isen Mosfet'i iletime soktuktan sonra bir daha butondan elini ceksende o iletimde kalırdır. Ama direç konulduğu için buton dan elimizi cektiğimizde Gate ki direnç sistemi low ceker ve Mosfeti kapatır. Kullandığın direç'in Değeri cok önemli Değil ama Düşük Direç kullanırsan Gate High sinyalı geldiğinde akımın büyük kısmı direnç üzerine cekecektir. O yüzden Mümkün olduğunca büyük direnç kullanmaya calış ki, gate ucları teklendiğinde boş yere fazla akım cekmesin. Sen 100K koysan bile calışır.

Selamlar,

cirak05

Bunlar önemli bilgiler... Böylece mosfetler hakkında da birşey öğrendim. Aslında ben bu devreyi deneme yanılma yoluyla yaptım. Yoksa mosfetlerin özelliklerinden haberim yok. Sadece yüksek güçlü olduklarını biliyordum.

Bir de 100K koysan da olur demişsin. Bunun bir formülü falan var mı?
Besleme 12V. Kısaca devrede işleyişi bozmadan mak. direnç ne olmalıdır?

Teşekkürler arslan74

z

Arslan74 ne yaptın nasıl açıklama o öyle.

Bir mosun Gate-Source kapasitesini eşik değerin üzerine şarj edersen tamam mos iletime geçer ve bu yükü boşaltacak düzenek yoksa mos bir süre iletimde kalabilir ama bunu MOS'un özelliğiymiş gibi tanımlamak çok yanlış olur. Gate Source ucu boşta bir Mos'un iletim kesim durumu tanımsızdır. Söz konusu yükler sızıntı sonucu bir süre sonra boşalır daha önemlisi elektrik alanından etkilenir.

Şemada Gate ucu ile Gnd arasında direnç olduğu için butondan parmak çekildiğinde MOS kısa zamanda kesime geçer.

Bence sen Tristorle MOS'u karıştırdın. Gerçi açıklaman tristöre de tam uymuyor.

@Ekucuk, emetor follower (emetor izleyici) yada source follower yapılı devrelerde emetor yada source ucundan alacağın voltaj Giriş voltajı - eşik voltajıdır.

Eşik voltajı transistörlerde 0.7 V moslarda yaklaşık 4V civarındadır.
Mosları kesin iletim bölgesine geçirmek istiyorsan Gate voltajı Source ucundan en az 10V yüksek potansiyelde olmalıdır. (genelde)

Dolayısı ile şemasını çizdiğin devre güzel bir devre değil. Üstteki moslar çok ısınır ve motora düşük voltaj gider..
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cirak05

Alıntı YapGate voltajı Source ucundan en az 10V yüksek potansiyelde olmalıdır. (genelde)

Bunu bir yerde daha duymuştum ama benim kuru akü 12V gate'e nasıl 12V+10V=22 V'u nereden bulacam. Bu yükseltme işini nasıl yaparım.

Bir de ben bu devreyi isis'te simüle ettim, devre motoru sürecek şekilde çalışıyor gibi.

Devre yaklaşık 30 sn sonra sabit olarak 360mA ve 8 küsür V'ta iletimde

Bu arada devre isis için burada

Buz10'lu Devre Şeması

z

Bu konu buradaki forumların çeşitli yerlerinde bir kaç kez tartışıldı.

Mos driver, IR2103, charge pump vs anahtar kelimelerle daha önce yazılanlara ulaşabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

arslan74

Bir şey daha var, onu sölemeyi unuttum. Mosfet lerin iç dirençleri oldukca küçüktür. Normal bir tansistörün tetiklendimi kolektor-emiter arası direnci yüksektir. Voltaj iletimlerinde transistör kullanılırsa bir miktar Voltaj Taransistörün üzerinde kalır. Mosfetlerin ise iç direçleri oldukca küçüktür. örneğin 0,5 ohm gibi. O yüzden Powerlerde ve Voltaj anahtarlamalarında Mosfet kullanılır, yani sırf Amperleri yüksek olduğu için kullanılmiyor. Yüksek amperli transistörlerde var onuda kullanabilirdi, ama iç direçleri yüksek olduğu için tercih edilmiyor. Transistörün ohmacını şuan tam aklımda değil ama 100-200 ohm gibi olması lazım.

Çalışmalarınızda Başarılar,

Hasan ARSLAN

cirak05

Burada bitane buldum (DC motor sürme teknikleri başlıklı konu) bundan bahsediyorsun heralde. Bunu bir deneyeceğim.