GRAFİK LCD VE RB0 HARİCİ KESMESİ

Başlatan oyhan, 28 Mayıs 2005, 12:35:06

oyhan

Selam
Daha önce rb4-7 portdeğişiminin glcd üzerinde parazit yaptığını söylemiş idim. Şuanda sadece rb0  kesmesini kullanıyorum. Kesme sırasında 4-6 arası port daki bilgi okunuyor ve ilgili değişkenlerin değerleri arttırılarak kesmeden kısa bir an sonucunda çıkılıyor. Değişim sadece ilgili porta atanmış olan değişkende gerçekleşiyor yani değeri artıyor ve bu değişken diyelimki;
[B]print at 1,1, "test =", @degisken1, at, 1, 10, "test2 =", @degisken2[/B]
şeklinde olsun. Ekrana sadece her değişkenin kendisi ile ilgili olan bölümde işlem yapılıyor. Yani sadece değişken1 değişmiş olabilir. fakat satır komple yenileniyor ama farklı pixellerde (porttaki kesme ucundaki veri hızlandığında) bozulmalar oluyor. Cls komutu kullanıpda bütün satırları yenilemiyorum. Aslında yenilensemi ozaman çünkü ekran sıfırdan başlatılıyor. (Acaba grafik lcd kullanılırken ekran periyodik olarak yenilenmelimi?) Yoksa daha önceden de sormuştum farklı bir işlemcide rb0 kesmesi ile veriler işlenip ana işlemciye gönderilerek ikinci defada grafik ekranamı sunulmalı? Ne yapacağımı şuanda bilemiyorum. Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Belkide biliyoruz ama malum! Kafa bazen duruyor. İşte bu forumun en güzel yanı istikamet çizmek için yardım bulabilmek. Yardımlarınızı bekliyorum. Nasıl geçeriz bu pixellerdeki karışık bozulma problemlerini?
Saygılarımla...
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR:

hiddenman32

Sorununu anlatmışsın ama küçük bir detay var hardware olarak glcd pinlerini portb ile bağlıyorsan ve portb ile çalışırken lcd'yi disable etmeye uğraşıyorsan (dot lcd'lerde olduğu gibi ) malesef olmuyor bunun için araya 74245 gibi bir entegre kullanman gerekir

oyhan

Selam
Hayır grafik lcd data portları PORTD kontrol uçlarıda PORTE ve PORTC5-6
ayrıca PORTB de ise sadece buton vs.. dış ünyadan gelen sens elemanları var. Yani Portb.0 da oluşan kesme bir kaç defadan sonra ekranda bozulmaya neden oluyor. Bunun sebebini araştırıyorum. Deneyen varmı peki yani 128*64 grafik ekranı kullanırken sürekli portb.0 yada rb4-7 interruptı kullanırken lcd de parazitlenme oluyormu? Fakat bunun haricinde interrupt haricinde yani bir sorun ile karşılaşmıyorum. Yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkürler hala sorunun bu kısmındayım. Bu nedenle C ye geçtim artık....İyi çalışmalar...
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR: