LCD ve tuş takımı yerine Android telefon yada tablet kullanmak

Başlatan z, 18 Mart 2015, 00:01:40

z

MCU devremde buton ve alfanümerik LCD kullanmak yerine tablet vs ile iletişim kurup tuş verilerini tabletten okuyan ekranda gösterilecek mesajları da tablet ekranında çıkartan bir uygulama örneği bulabilirmiyim?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Karamel

hocam ben sanirim cok matematik calistim....  :-\ yazdiklarinizdan hic birsey anlamadim?  :-\

mesaj birleştirme:: 18 Mart 2015, 00:10:11

hocam dayanamadim vede anladigim kadarini yazayim ::)

sanirim tablet ile iletisim kurmak vede tablete yazilim yapmak istiyorsunuz.

iletisim kurmak icin bluetooth moduller vardi. cin de fiyati 3-5 dolar olmasi gerekli. uart moduller.

yazilim icinde LukeSkyWalker hocamizin kendi sitesinde sanirim birkac ornek vardi ama tam animsayamadim simdi. hocamiz sizi daha iyi yonlendirebilir. birde hocam. bende android programlamaya merak saldim azacik. bir suru platform yapmis adamlar. cokta zor gorunmuyor. nasil pc ye yazilim yapiyorsak. visual basic gibi yani.

z

Devremde LCD ve tuş takımı olmayacak. Devrem Android telefonla kablosuz haberleşecek ve telefonun ekranında yazı yazdıracak yada telefonda basılan tuşu öğrenecek.

Hem telefona yüklenecek uygulama programını hem de devredeki işlemciye yüklenecek programın kaynak kodlarını arıyorum.

HeCToR

Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

Mucit23

Öyle bir uygulama bulacağınızı pek sanmam. Ama istedikleriniz son derece basit aslında.  Birazcık android bilgisiyle kolaylıkla yapılır.

Karamel

hocam. microcontroller uzerinde pek birsey yok. android ten siz ne gonderiyorsaniz. uart tanda onu aliyorsunuz. mesela ekrandaki butona basinca bluetoot tan "A" karakteri gitsin yazarsaniz. devrenize uart uzerinden sadece "A" karakteri geliyor. sizde buna gore islem yapiyorsunuz.

sizin anroid e yazilim yapmayi cozmeniz lazim. bende bu islerle ilgileniyorum ama daha milli olamadim. yazin ilk android programimi yapacagim insallah ::)

simdilik bilgilerim bu kadar. c dili gibi basit kutuphanelerle android e yazilim yapma sansimiz varsa bende ogrenmek istiyorum bunu. java ya baktim. bana cok yabanci geldi. neredeyse hicbirsey anlamadim code lardan....

z

Aslında bir vatandaş bu uygulamayı yazsa AppStore karşılığı nereyse oraya yüklese ücretini ödeyip indirsek.

Bir tane de işlemci için örnek açık kodlu uygulama yapsa.

Sonuçta aradığım kablosuz iletişimli terminal programı.

aliveli

google play de "bluetooth terminal" yazıp aratırsanız bir şeyler çıkacaktır

z

https://www.youtube.com/watch?v=uW2LxXkUld8

Evet istediğim gibi.

Peki microya bağlamak için nasıl bir modül almam gerekecek.

Mucit23

Bluetooth terminaller işinizi görüyorsa işiniz halloldu demektir.  Daha once ben HC-05 Bluetooth modül ile android telefona bluetooth terminal ile veri gonderip aldım.  Kullanımı son derece basit.  Telefon ile bluetooth modülünü eslestirmek yeterli.

superconductor

Bu iş için googleplay de bluespp adında güzel bir program var. Boş bir tuş takımı üzerine istediğiniz yazıyı yazıp istediğiniz veriyi yollamasını sağlayabiliyorsunuz. Aynı zamanda terminalide oldukça kullanışlı. Kendiniz program geliştirmek isterseniz android bilmenize gerek yok mit appinventor kullanabilirsiniz. Yapboz parçaları gibi blokları ekleyerek app geliştirebiliyorsunuz. İşin görsel kısmı sürükle bırak mantığında. Basit işler için pratik bir çözüm.

baran123

Arayüz olarak "Blueterm" çok rahat.Modül olarak HC-06 kullanabilirsiniz Seri iletişim kullanıyor çok rahat basit bir kullanımı var tabi önce cihaz ile modülü eşleştiriyorsunuz.Gerisi AT komutlar. :)
Standart şifre 1234 idi galiba.

pea

Android tarafında App Inventor ile kutucukları kullanarak uygulama üretebilirsiniz. Lego birleştirir gibi uygulama oluşturuluyor.
Programlama bilen adamın sinirlerini bozan bir şey ama günü kurtarıyor.

z

PCB mi bu şekilde hazırlasam yeterli galiba.

İleride Apple ürünleri için uygulama programı sorununu aşarsam aşağıdaki modülü alırsam Android uygulamaları için de HC06 gibi basitçe kullanabilirmiyim?

BLUETOOTH 4.0 Low Energy modül ( Android ve iPhone uyumlu dbm01-s)