Smd Chip İçin Soket !

Başlatan TA7R, 19 Mart 2015, 00:13:30

TA7R

Biraz garip oldu ,smd nin mantığına aykırı belki ama ssop28pin bir chipe 25 dolar verip devreye takacağım olmazsa sök başka pcb ye tak , 28 pini nasıl sokerim , sıcak hava teşkilatım yok almak da istemiyorum bunun için bir çözüm yokmudur ? smd kılıfı dip kılıfa çeviren hazır pcb ler var ama işime yaramaz çünki pcb pdf formatında çizili durumda ve smd . Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

RaMu

Genelde programlayıcılarda kullanılan
şu tip soketler var,
fotodaki isimle arayabilirsin:

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

TA7R

@RaMu , teşekkür ederim . Resmini eklediğiniz ürün ilk mesajımda da yazdığım ssop-dip çevirici , pcb çizimi hazır olduğu için dip kılıfa çeviremiyorum. Selamlar iyi çalışmalar.

mesaj birleştirme:: 19 Mart 2015, 10:23:41

@Og hocam teşekkür ederim. Eskiden beri anten kablolarının blendajlarını reçineye bulaştırarak eleman sökme işini denemişimdir , bana çok sıkıntılı bir iş oluyor çoğunlukla beceremiyorum. Aklıma her pine kısa teller lehimlemek geldi , chipi ilkin uzay montaj yapayım. Selamlar iyi çalışmalar dilerim.

RaMu

@TA7R kusura bakmayın
mesajı yolladıktan sonra farkettim bahsetmişsin ondan,
direk SSop un lehimlendiği versiyonuda olduğu için
örnek olması açısından değiştirmedim mesajımı.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

TA7R

@RaMu rica ederim , yanlış bir durum yok , o ürün de gerekli bir ürün . Pcb yi ben çizseydim mutlaka ssop u dip kılıfa çevirir o çeviriciden kullanırdım. Çeviricilerin sadece kart tipi olanları da var 1 dolar civarında uygun fiyatlı , selamlar iyi çalışmalar.

CLR

@TA7R

Hırdavatçılarda pimapencilerin kullandığı çok ucuz hava tabancaları var, 25-30TL'ye alabilirsin. Kademeli oluyor 2 veya 3, hatta aparatlarıda oluyor(kedemeli olması çok iyi, ben 1. kademede kullanıyorum), pcb'de yanmaması gerekenn malzemeleri korumak için veya sıcak havayı istediğin alana yoğunlaştırmak için vs. Bende WERT marka var, yüzlerce 4-250pine kadar chip söktüm taktım,  elinde bulunsun derim.

Hiç kullanmadıysan önce işe yaramaz kartlarda çalış sonra asıl sökeceğin kartta uygulayabilirsin. Karta çok fazla yaklaşma kartı yakarsın veya çok katlı ise via'lar işe yaramaz hale gelebilir.
Knowledge and Experience are Power

Gökhan BEKEN

Hocam pdf dosyasında şöyle bir düzenleme yapıp, telleri asıl pcb'ye lehimleyip, diğer uçlarını da, smd/dip çevirici pcb'ye lehimlerseniz daha rahat olur sanırım.
Resimi paintte rastgele çizdim, siz daha düzgün çizersiniz:

Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

TA7R

@Gükhan hocam ,teşekkür ederim . Buna benzer bir şey yapmayı düşündüm en son , chipi bir delikli pertinaj üzerine koyup , telleri çıkarıp pcbye lehimleyebilirim.
@CLR hocam, teşekkür ederim . Bu şekilde ısıtılan chip yanmaz mı ? Sökeceğim pcb artık değerini kaybetmiş olur da chipi sonra tekrar kullanılabilir mi acaba ...

CLR

Kullanılabilir tabii, Chip yanmaz ama tabii aşırı ısıtırsan yanar. Onun için dedim zaten sıcak hava tabancasını çok aşırı yaklaştırma diye (3-4cm yükseklik çoğu durumda yeterli).

Referans olsun diye söylüyorum, 3-4 yıl kadar çok pahalı cihazlar üzerinde onarım yaptım, onarım fiyatları 350-400$ bulan cihazlar. Bir katta sende 50 ben diyeyim 100 chip var (FPGA,CPLD,mikro işlemci ve alabildiğine 74xx serisi vs). Hatta kartlarıda söyleyebilirim baz istanyonları kartları.

Bazen lazım oluyordu bir chip'i söküp başka karta takıyordum veya bazen 2 hatta 3 kez aynı chip'i söküp takıyordum (çünkü işlemci pinleri çok yakın bazen hafif kayma oluyordu içim rahat etmiyordu tekrar söküp takıyordum).
Nerdeyse hiç chip bozmadım diyebilirim.

Öğrenmeni tavsiye ederim.

RaMu

Araya gireceğim ama:

@CLR hocam
işyerinde bahsettiğin hava tabancasından var modeli MHG2000a
http://www.koctas.com.tr/hobi/isi-tabancasi-mhg2000a/15558/

Bununla smd çip sökülür mü diye düşünüyordum,
hiç denemeyede yeltenmedim,
sen deyince heveslendim şimdi,
olur mu diyorsun?

CLR

Olur dediğim gibi ben çok kullandım, inan söktüp taktiğim chip sayısını bilmiyorum.  Aşırı sayıda chip söküp taktım, size abartı gelecek ama bazı cihaz arızalarında profesyonelleştiğim için 1 hafta- 10 günde  50-100 arası cihaz tamir ediyordum.

İlk önce 1. kademede kullan, zaten 1. kademe yeterli , genelde 1. kademede 350-450derece civarlarında ısı veriyorlar, 2-3'te sıcaklık 600 dereceye kadar çıkıyor, bu biraz tehlikeli çünkü fazla tutulursa kart şişer ve vialar atabilir veya kartın rengi değişebilir.  3-4 cm yukarından chipin bacaklarına doğru sıcak havayı titretmeden (yani hava tabancasını titretmeden, çünkü ısı ve rüzgardan yandaki smd malzemeleri uçabilir) gezdir. Zaten bir süre sonra alışırsınız.

Kart şişiyorsa veya kartın rengi değişiyorsa  bilin ki ya karta çok yakın tutuyorsunuz veya çok uzun süre chip'i ısıtıyorsunuz veya ısınız çok yüksek. Yani yanlış yapıyorsunuz anlamında uyarı almış olursunuz.

Ayrıca ısı tabancalarında biraz çeşit var, elle tutulması kolay olanlardan alırsanız daha rahat çalışırsınız.

RaMu

Tamam hocam dediklerine dikkat ederek denemeler yapacağım,
zaten youtubeda arada görünce smd sökme takma videolarını inceliyordum,
elimdede birçok atıl durumda kart var,
biraz söküp takıp alıştırma yapayım.

Konuyuda dağıttım kusura bakmayın.

pwm.c

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

CLR

Bu yöntem videodaki gibi SO kılıflar için uygulanabilir (zaten bu yapıda havya uçları var, mesela weller) ama çok pinli 48/64/80/100... gibi veya TSSOP,PLCC, TQFP kılıfları sökmek zor olur. Büyük ihtimalle bakır telin değmediği pinler olacaktır ve IC zorlanırsa pcb yolu deforme olur.   

Bu videodaki SO kılıp aparatsız bile sökülebilir, malzemeye sağdan soldan bol lehim ver ve hızlıca sağlı sollu ısıt tamamdır.  Ama yavaş davranılırsa yollar çok ısınır ve pcb'den atabilir.