LM3S811 Oled Ekran Problemi

Başlatan strom, 22 Mart 2015, 00:15:21

strom

Herkese iyi günler.
Elimde LM3S811 evalution board var (cizgi tagem eğitimlerinde kullanılan). Oled ekranından görüntü alabilmek için birkaç deneme yaptım ancak ne yazık ki başarılı olamadım. Daha doğrusu görüntü alıyorum ancak görüntü o kadar soluk ki zar zor görebiliyorum. Arkaplan aydınlatması çalışmıyor sanırım. Ancak iyi ışık altında görebiliyorum.

Mesela bu resimdeki gibi parlak görünmüyor kesinlikle.
Board üzerinde DC-DC çeviriciyi kontrol ettim, 10v veriyor
Yazılımda kontrastı ayarlayan kodu değiştirdim bi gelişme olmadı (kontrastı 0'ladığımda görüntü tamamen kayboluyordu ama FF yapınca normalden daha parlak olmadı)
Birçok örnek kod denedim hepsinde sorun aynı

Acaba gözden kaçırdığım bişey mi var? Daha önce benzer problemler yaşayan oldu mu?

baran123

Daha önce denedin mi hiç sağlam olduğundan emin misin ? Olede gelen beslemeyi kontrol edebilirsin.

strom

Daha önce denememeiştim. Zaten görüntü geliyor ama ilk mesajımda ki resimde ki gibi parlamıyor sadece. Bu yüzden çok zor görülüyor.
Gerilimleri devre şemasına göre kontrol ettim. Olması gerektiği gibi.

Kabil ATICI

Eğer değer yazmadan önce ekrana silme komutu gönderiyorsan yaz-sil durumundan dolayı kontrast düşüyor olabilir.

Bu arada belirttiğin gibi ekran oled ise arkaplan aydınlatması diye bir şey yoktur. Çünkü kendisi ışık yayar
ambar7

strom

Hocam o zaman parliklik koddla ayarlanabiliyor olabilir. Contrast ayari var ama degistirince istedigim sonucu alamadim. Acaba parlaklik ayari var mi?
Yaz-sil konusunda da, ilk mesajda resmini verdigim uygulmayi direk yukledim. Sorun olsa o calismazdi. Eve gecince durumu anlatan bi resim cekeyim

strom

Bende yazılar bu şekilde görülüyor (ya da görülmüyor :) )

baran123

donanımsal bir şey gibi gözüküyor

muhendisbey

Yaz-sil olayı kontrastı düşürür. Hazır örnek projeyi derleyip yükle, onda var mı yok mu bir bak.
Eğer sorun ondan değilse ekranın beslemesini ölç. Regülatör problemin olabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

strom

Hocam hazir example kullaniyorum ztn. Ilk mesajimdaki resimdeki ornegi aynen yukledim mesela. Bu arada son mesajimda ki sorunu anlatan resim gozukuyor mu?

muhendisbey

Çok silik bir keil yazısı var. Örneklerinde böyle bir uygulama ile karşılaşmadım. stellarisware adında örneklerin bulunduğu bir dosya var onu indirip deneyebilirsin.
Olmadı sorun dediğim gibi beslemesindedir. Ya regülatör arızası vardır, ya da şemasını tam incelemedim ama transistör gibi bir elemanla besleme ayarlanmışsa ondan kaynaklanıyor olabilir.
Benzer bir olay metawatch'ta başıma geldi, devre çok ufak olduğu için müdahale imkanım olmadı.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

strom

Hocam stellarisware'den aldım örneği ztn. Bir oyun uygulaması vardı. Onun giriş yazısıydı bu.
Beslemeleri kontrol ettim. Zaten 2 beslemesi var. Biri 10v diğeri 3.3v. İkisinide ölçtüm hata yok. Tekrardan kontrol edeyim yinede
Bu arada yazılar silik çıkmıyor. O resimden öyle görülüyor. Yazılar normal ama parlak değil. Bu yüzden güç görülüyor

z

Alıntı YapYazılımda kontrastı ayarlayan kodu değiştirdim bi gelişme olmadı (kontrastı 0'ladığımda görüntü tamamen kayboluyordu ama FF yapınca normalden daha parlak olmadı)

Max parlaklık değerinin 0xFF olduğundan eminmisin? Belki 0xFFF dir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

strom

Hocam parlaklik degilde contrast ayari vardi (parlaklik ayari var mi bilemiyorum, goremedim). Ama eminim. Ara degerleride denedim. Contrast degisiyor ama parlakligi arttmiyor. Oled ekranlarda parlakligi etkileyen sey ne acaba?

z

Ekranın adı sanı nedir? Dokumanına bakalım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

strom

Ssd1300 kontrolcusu var hocam. 96×16 bi display. Dokumanini inceledim ancak uygun bir bilgi bulamadim