Xbee-Pro 868 vs UFM12WPA

Başlatan ayhani, 24 Mart 2015, 09:08:48

ayhani

Xbee-Pro 868 moduller kendisiyle aynı güçte, hatta kendinden güçlü modüllerden daha uzun mesafede çalışacağı belirtiliyor.

Örneğin Xbee-Pro 868 315 mw maksimum güçte olmasına rağme 16 km mesade çekermiş.
http://www.roboweb.net/rw-ml-1298.html?gclid=CM7K_qK1wMQCFUPJtAod22IAaA

Aynı frekansta 500 mw UFM12WPA 10 km mesafeden çekeceği belirtilmiş
http://www.udea.com.tr/products/ufm-a12wpa.html

Şöyle bir araştırdım ama bulamadım.
Xbee modüllerin kerameti ne? Bu konuda bilgisi olan varmı?
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Pyrodigy

İlk gözüme çarpan özellik Xbee nin alıcı hassasiyeti diğerinden oldukça fazla.
Xbee pro Receiver Sensitivity: -112 dBm iken diğer RX Duyarlılık: -120 dBm seviyelerinde. Buda modüller eşit olsa bile diğerinin sinyal kaybının fazla olduğu anlamına geliyor. veya Gürültüden etkilenme oranı yüksek
Persistance is the name of the game in this business....

ayhani

Alıntı yapılan: Pyrodigy - 24 Mart 2015, 11:42:45
İlk gözüme çarpan özellik Xbee nin alıcı hassasiyeti diğerinden oldukça fazla.
Xbee pro Receiver Sensitivity: -112 dBm iken diğer RX Duyarlılık: -120 dBm seviyelerinde. Buda modüller eşit olsa bile diğerinin sinyal kaybının fazla olduğu anlamına geliyor. veya Gürültüden etkilenme oranı yüksek

rf sensörlerde -120 db metre daha hassas demek değil mi? Yani -120 db olan bir modülün hassasiyet -112 olandan daha iyi değil mi?

Pyrodigy

Alıntı yapılan: ayhani - 24 Mart 2015, 13:28:04
rf sensörlerde -120 db metre daha hassas demek değil mi? Yani -120 db olan bir modülün hassasiyet -112 olandan daha iyi değil mi?
Değil. Tam tersi Sıfıra (pozitif değere) yakın olan büyüktür.

ayhani

sadogan

Alıntı yapılan: Pyrodigy - 24 Mart 2015, 13:29:15
Değil. Tam tersi Sıfıra (pozitif değere) yakın olan büyüktür.
büyük olan sorulmamış hassasiyet sorulmuş.

AST

leblebitozu

-120db daha iyidir, daha zayıf rf sinyal ile çalışabildiği anlamına gelir.

ayhani

Alıntı yapılan: leblebitozu - 24 Mart 2015, 19:38:54
-120db daha iyidir, daha zayıf rf sinyal ile çalışabildiği anlamına gelir.

Bende böyle biliyordum. Fakat şimdi çarşı pazar daha çok karıştı.

O zaman nasıl oluyorda Xbee pro modül, kendinden daha güçlü, daha hassas aynı frekanstaki fsk modülden daha uzak mesafede kullanılabiliyor.

OG

Bu mesafede başarı ile test edilmiştir diyorlarsa ve siz de sözlerine güveniyorsanız bir anlamı olur aksi halde RF için Km gibi verilen mesafe verileri çok gerçekçi söylemler değil. Ayrıca doğru bile söyleseler onların yaptığı test ortamı genelde temiz ortamlar içinde yapılır. Yani karışıma sebep başka sinyallerin olmadığı ortamlarda.

Dikkate alınacak gerçekçi veriler alış hassasiyeti ve çıkış gücü olmalıdır. Tabi onu da doğru söylemeleri şartı ile.

Bir diğer husus band genişliğidir. Aynı veriş gücü ve aynı alış hassasiyetindeki cihazlar (hatta aynı cihaz diyelim) gönderim yaparken ne kadar geniş bandlı gönderim yapıyorsa o kadar mesafesi düşer. Veya tersi.

1Kb ile 100Kb arasında çok fark var.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Pyrodigy

Evet alıcı hassasiyetinin düşük değerlikli olması daha makbülmüş. Verici hassasiyeti ile ters.
Madem yerli ürün daha iyi alım hassasiyetine sahip onu seçmekte yarar var. Ancak şöyle bir durum daha var verdikleri veriler nekadar doğru ?
Ben şahsen diginin 2.4ghz seri 1 modüllerini kullandım dahasehettinde 1.6km açık alanda çeker diyordu. Ben açık alandan 1.5km yi gördüm. 
@ ayhani
İstanbuldaysanız XBP08-DPSIT-024 isimli modülden bende bir çift var uygulamanız acilse ve Modülleri karşılaştırıp test etmek isterseniz alıp kullanabilsiniz.İşiniz bitince iade etmek şartı ile.

ayhani

Alıntı yapılan: Pyrodigy - 25 Mart 2015, 10:35:20
Evet alıcı hassasiyetinin düşük değerlikli olması daha makbülmüş. Verici hassasiyeti ile ters.
Madem yerli ürün daha iyi alım hassasiyetine sahip onu seçmekte yarar var. Ancak şöyle bir durum daha var verdikleri veriler nekadar doğru ?
Ben şahsen diginin 2.4ghz seri 1 modüllerini kullandım dahasehettinde 1.6km açık alanda çeker diyordu. Ben açık alandan 1.5km yi gördüm. 
@ ayhani
İstanbuldaysanız XBP08-DPSIT-024 isimli modülden bende bir çift var uygulamanız acilse ve Modülleri karşılaştırıp test etmek isterseniz alıp kullanabilsiniz.İşiniz bitince iade etmek şartı ile.

Hocam çok teşekkür ederim. Benimki genel bir merak. Arada udea kullandım ama bu XBeelerin özel bir durumumu var onu merak etmiştim.

mesaj birleştirme:: 25 Mart 2015, 10:53:43

Alıntı yapılan: OG - 25 Mart 2015, 03:39:08
Bu mesafede başarı ile test edilmiştir diyorlarsa ve siz de sözlerine güveniyorsanız bir anlamı olur aksi halde RF için Km gibi verilen mesafe verileri çok gerçekçi söylemler değil. Ayrıca doğru bile söyleseler onların yaptığı test ortamı genelde temiz ortamlar içinde yapılır. Yani karışıma sebep başka sinyallerin olmadığı ortamlarda.

Dikkate alınacak gerçekçi veriler alış hassasiyeti ve çıkış gücü olmalıdır. Tabi onu da doğru söylemeleri şartı ile.

Bir diğer husus band genişliğidir. Aynı veriş gücü ve aynı alış hassasiyetindeki cihazlar (hatta aynı cihaz diyelim) gönderim yaparken ne kadar geniş bandlı gönderim yapıyorsa o kadar mesafesi düşer. Veya tersi.

1Kb ile 100Kb arasında çok fark var.

Farkındayım hocam fakat bu xbeelerin özel bir durumu olup olmadığını merak etmiştim. Sağolun.

Pyrodigy

Hassasiyet ile ilgili şu makaleyi gözden geçirmenizi öneririm.
http://www.digi.com/technology/rf-articles/receiver-sensitivity

Ben diginin ürünlerine oldum olası ilgim var. Eskiden maxstream ismi ile başlamıştı. Birçok modülü var bende mzellikle Xtend isimli bir modülü varki 64 km menzili var ancak malesef TR de yasak.
868 modüllerini alıp kullanmıştım ancak bunları üretirlerken belli bir limit koyuyorlar çok iyi hatırlamıyorum ancak belli bir data streamdan sonra kesiliyor bunun nedenini araştırdığımda telsiz veya telefon yapmasınlar diye olduğunu öğrendim.
%10 duty cycle limit diye geçiyor.

OG

Sensitivity yani duyarlılık bu seviyedeki sinyali işleyebilir demektir. Ne kadar düşük ise o kadar duyarlı.
Tabi
-120db (m veya V) , - 110db (m veya V) dan daha düşüktür. Yani -120 değeri -110 dan daha küçük sinyal değeridir, o değeri işleyebiliyor demektir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ayhani

Alıntı yapılan: OG - 26 Mart 2015, 01:49:04
Sensitivity yani duyarlılık bu seviyedeki sinyali işleyebilir demektir. Ne kadar düşük ise o kadar duyarlı.
Tabi
-120db (m veya V) , - 110db (m veya V) dan daha düşüktür. Yani -120 değeri -110 dan daha küçük sinyal değeridir, o değeri işleyebiliyor demektir.

Teşekkürler hocam zaten bende böyle biliyordum. Ama dediğim gibi kendi sitesinde 16 km'den bahsedilince özel bir metodu mu var diye merak etmiştim.