Elektrik kesintisi - Çaresizlik

Başlatan z, 01 Nisan 2015, 08:17:13

z

Türkiye genelinde elektrik kesintisi olduğunda uzunca süre bekledim. Telefonumdaki şarj an ve an tükeniyordu. Tek iletişim cihazım telefon du geç saatlerde muhtemelen baz istasyonları tek tek devreden çıkacaktı.

Elektriğin kesik olduğu saatlerde ne kadar hazırlıksız olduğumu telefonumu bile şarj edecek düzeneğimin olmadığını evde küçük de olsa bir radyo barındırmam gerektiğini, hiç olmazsa bir havya vs çalıştırabileceğim güç kaynağı temin etmem gerektiğini hatta ilkel bazı silahları dahi yapıp bir kenara atmamı falan düşündüm.

Neyse;

El yada ayak ile çevrilmek suretiyle 50w civarında güç üretebilecek mekanik jenaratör yapıp bir kenara atmaya karar verdim. Eğer ucuz bir şey zaten satılıyorsa uğraşmayabilirim de.

Bisikleti de bir iki kaynak darbesiyle modifiye edip arka tekerine elimdeki 200w lık fırçasız motoru takayım diyorum.

Sonrasında ise akü şarj eden devre  ve 220v inverter yapmalı....
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Güneş enerjisi daha kolay olmaz mı?
Aküler dolu dursun.
Fakat maliyet yüksek kalabilir.

X-Fi

Bulunduğunuz mevkiye bağlı olarak rüzgar enerjiside kullanılabilirsiniz hocam.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Pyrodigy

Z hocanın dediği gibi mekanik bir elektrik üreteci + Süper Kapasitörler ile hafif güçlü bir depolama, gayet başarılı olur. Düşük voltaj olması bence şart kişisel iletişim araçlarını çalıştırsın yeter. 220V üretmek zor olabilir.
Persistance is the name of the game in this business....

Andromeda

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

En çok merak ettiğim konu;

Sıradan bir insan 50W yükle yüklenmiş bir alternatörü bisiklet pedalı ile çevirdiğinde ne kadar zaman sonra kan ter içinde kalır yorulur?

X-Fi

Kan ter içerisinde kalmak vucud enerjisine de bağlı değilmidir hocam düzenli olarak her sabah koşan yada 10km bisiklet kullanan bir insan ile bedenini sadece  başını taşımak olarak kullanan bir insan aynı zamandamı yorulur?
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

z

Kişiden kişiye,yaşa göre vs değişir tabi de ne bileyim sıradan sağlıklı spor yapmayan bir insan 2 saat yürüyebilir mesela. Yorgunluk hissi açısından 50W ın karşılığını kafamda canlandıramıyorum.

Aşağıdaki sistemlerden de almakta fayda var.

http://www.marketdijital.com/18-Volt-50Watt-Solarcell-Solar-Panel,PR-1248.html

Evet belki bu tip kesintiyi belki de hiç yaşamayacağız ama dün ben dersimi aldım.

Mekanik jenaratörü herhal ve karda yapıp bir köşeye atacağım. Elektrik kesildiğinde bir metali delmek bile büyük problem. Elektriklerin olmadığı bir dönemde böyle bir düzeneği yapmam hemen hemen imkansız.

HexfeT

Bu benim strava ile kaydını tutmuş olduğum sürüşlerimden bir tanesi. Ortalama güç değerini nasıl hesapladığı ile ilgili açıklama vardı sitenin bir yerlerinde. Sürücü + bisiklet ağırlığı, mesafe, eğim gibi verilerden yola çıkarak hesaplıyor olması lazım. Bu arada forumda bisiklet kullanan arkadaş var mı merak ettim. :)

Acil durumlarda evde kas gücü ile elektrik üretebilecek basit bir düzenek kurmayı ben de uzun zamandır istiyorum.

strava.com

HexfeT

Geçmiş sürüşlerimi inceledim. Antrenmansız birinin zorlamadan keyfi bir sürüş ile 1 saat boyunca 50-60 W ortalama güç üretebilmesi lazım.

Kışın evde antrenman yapmak için bisiklete takılan trainer'lar var. 400W karşılığı direnç gösterebiliyorlar. Harcanan enerji ısıya çevriliyor. Bunlardan biri modifiye edilip alternatör takılabilir mesela.

z

Acil durumlar için 50w üretmek için 1 saatlik yorgunluk makul bir değer.

Kayıpları ihmal edersek;

12v Akümülatör kullanırsam I = 4A

4A ile 1 saatte 12v aküyü hızlıca şarj etmem lazım. Bu akım değeri ile şarj edebileceğim akü öneriniz varmı?

mesaj birleştirme:: 01 Nisan 2015, 12:39:53

İhtiyaç duyduğum önemli bilgilerden birisi de keyfi bir sürüş esnasında 1 saatlik bir gezinti esnasında pedal kaç kez döndürülmüş olur?

t2

Hesaba hiç gerek  yok.  Gerekli enerjiyi sağlamak üzere kan ter içinde kalınacak.  El gücüyle çalışan sıkmalı elfeneri vardır. onda bile sıkıntı büyük.

normalde insanın verimi çok yüksektir.  az  enerjiyle çok hareket edebiliyoruz. fakat iş yapmak istersek çabuk yoruluyoruz.

Başka bir örnek, deniz bisikletini bilirsiniz 2 adet yunus balığı şeklinde.  Durgun suda ben bu alete bindim. pedal çevirmeye başladım. pedal yavaş çevrilecek yorulmadan  gidip gelinecek.

yolu yarıladım kan ter içinde kaldım. üzerimden kovayla su boşaltılmış gibi. mesafeyi  ve yapılacak işi küçümsediğim için bu oldu. Yan taraftan motorlu sandal kiralayanlar geçti. bir bildikleri varmış.  Biz yarıyoldan dönerken onlar motorla hala dönüşe geçmemişlerdi.

Yani kısaca kas gücüyle iş yapmak zor olur. düzenli spor yapmıyorsanız çok gücünüze gider. kas gücüyle lamba yakmak yerine, karanlıkta oturmak daha rahat olur.

z

Felaket senaryoları için muhakkak hazırlık yapmak lazım. Elektrikler varken yapılabilecek her türlü araç gereç yapılmalı. Gerekiyorsa çift kişinin çevireceği pedal yapılır hanımla yada komşularla birlikte çevrilir.

Benim gözüm dün çok korktu. Pedal çevirmeye razıyım.

muhendisbey

Arabanız vardır muhakkak, neden oradan elektrik almayı düşünmüyorsunuz da pedal, dinamo düşünüyorsunuz?
Yada güneş paneli? Şimdi rulo şeklinde sarıp kullanabileceğiniz tipte güneş panelleri var? Yada katlanabilen cinste.
Yada biraz paraya kıyıp UPS satın alabilirsiniz? Belki kendiniz bile yapabilirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.