STM'e giriş ve kitap tavsiyeleri

Başlatan baran123, 03 Nisan 2015, 22:34:06

baran123

Herkese iyi akşamlar,

Elimde STM32F407 discovery kit var artık bir yerlerden başlamak istiyorum fakat bir kaç sorum olacak.C yi iyice öğrenmek için bir kitap şart gibi hem eksikliklerimi gidermem için çok daha iyi olur, çünkü oraya buraya götürebileceğim bir şey olsun istiyorum pdf ler falan zorluk çıkarıyor:) önerebileceğiniz iyi bir kitap var mı ? Birde kitapçılarda görüyorum bazen "programlama ve algoritmalar" tarzında kitaplar oluyor programlamadan önce böyle bir kaynak iyi olur mu ? olursa hangisi olur:) ama bulabileceğim bir şey olması lazım internetten almak sıkıntıda.Son olarak derleyiciler hakkında bilgim yok başlamak için bir tavsiye çok iyi olur aslında @z hocamın dersleri galiba KEIL ile yapılmış, onlardan başlamayı düşünüyorum.

MrDarK

C'nin okuyarak geliştirilemeyeceği kanaatindeyim. Bence algoritma teknikler hakkında bilgiler okuyarak geliştirilebilir.Birde akış diyagramı çizmeyi görev edinmeni öneririm. Akış diyagramı konusu = https://www.picproje.org/index.php?topic=54169.0

Yazılımcılık alanında gelişim yapmak istiyorsan düz main'de kod yazmak yerine state machine , RTOS gibi uygulamalarla basitte olsa kod geliştirmeni tavsiye ederim.

STM32F4 gibi bir işlemciyi kontrol etmek ağır gelebilir. STM8 serisi de deneyebilirsin. Platform olarak birbirine yakınlar. Derleyici hakkında öneri istemişsin ama verdiğin örnek KEIL. Sanırım IDE demek istiyorsun yani yazılımı yazıp debug yaparken kullandığın arayüz. Derleyicilerin görevi yazdığın yazılımı hex haline getirmektedir.

STM için ücretsiz olan gcc derleyicisi iyidir. Ide olarak Emblocks , derleyici olarak GCC tavsiye ederim.

Şu anki aklımla senin yaşında olmak isterdim (:
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

baran123

Evet hocam C de geliştirmek istiyorum kendimi:) IDE derleyici falan karıştırırım hep pardon:)) STM8 daha önce önermiştiniz fakat elimde bununa ilgili donanım yok maalesef ama bulabileceğim bir yer var ise tavsiyelerinizi isterim:) RTOS ve State machine yide araştırayım.Hocam bide ben çok fazla devre olayı ile uğraşmak istemiyorum hazır bir kit ile yazılım öğrenmek çok daha cazip geliyor.Çünkü 2 sini birden öğrenmek nasıl olur bilemiyorum.

LukeSkywalker

Eğer C'ye hakim olmak istiyorsanız  "Kaan Aslan - A'dan Z'ye  C Programlama", eğer STM32F407'yi C ile programlamak istiyorsanız bu kitap.

MrDarK

STM8S discovery;

http://www.elektroniktasarim.net/index.php?id_product=41&controller=product

Ayrıca empa gibi sitelerden de satın alabilirsin, mail yoluyla iletişime geçebilirsin.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Okan AKÇA

Yeni basliyorsaniz stm8 yinede ilk olarak pic ile uygulama yapmanizi tavsiye ederim c öğrenip  birde  donanim zor olur  hatayi koddami yoksa islemci tarafındami diye tirmalarsiniz.   Bütün işlemcilere kod yazilir siz yeterki programcilik algorotmasini  kurgulayin.

baran123

@Okan bey pic ile çok çalıştım ccs c ve xc8 ile uğraşıyorum.STM istememin sebebi hazır kit olmasından dolayı pic ie breadboardda uyguama yapmak çok zoru olabiliyor.

@LukeSkywalker hocam dediğiniz kitabı okuyacağım sağ olun.
@MrDarK hocam bu kitten alabilirsem çok daha iyi olur o zaman 32f4 dursun simdilik
tesekkurler :)