Suya batırılınca anahtarlanan transistör

Başlatan sarikayamusa, 08 Nisan 2015, 04:49:48

ipek

eğer pil ile çalıştırmaya kararlı isen,düşündüğün topoloji kısa sürede pili tüketir.

TS555 mikro amper seviyesinde 2.5 volt ila 3 volt arasında mükemmel çalışır,illa transistör falan uğraşmana gerek yok sanırım,555'in 2 nolu trigger Pin'ide iş görebilir.

birde şu faktör var, iki prop arasında akan akım belli bir süre sonra probların bir tanesini,kopan elektronlardan dolayı bitirir,kare dalgayı dedekte etmek en sağlıklı çözüm olur.

seçtiğin transistör yüksek HFE 'li ve Low Saturation tipi olmalı.

Hala üretiliyormu bilmem,National firmasının bu iş için üretilmiş çipi olacaktı LM1801.

z

İşin içine pil vs girecekse PIC12F675 gibi bir çip kullanın bitsin.

İşlemci her 100ms de bir uyanır A pinini 1 yapar. Biraz bekler. Ardından B pinini 1 yapar bekler ardından 0 yapar.

Böylece suya +/- voltaj darbesi uygulanmış olur.

Diğer elektroddan alınan sinyal transistör ile yükseltilir. Kollektör bacağındaki DC değer bu sinyalden etkilenir ve C analog pini üzerinden işlemci ile okunur. (ADC yada komparatör)

Okuma işlemi ardından su olup olmadığına karar verilmiş olur.  A pini 0 yapılır ve uykuya yatılır.

Malzeme değerleri sezgisel oluşturuldu. 5..10 satırlık kod yazılacak sadece. Su kabının toprağa bağlanıp bağlanmaması gürültü vs durumları açısından denenmelidir. Su kabı topraklanırsa belki 2. bir transistörle sinyal seviyesini yükseltmek gerekebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mustafa_cmbz

benim daha önce denediğim ve çalıştırdığım devre bu şekilde idi.

Suya ölçüm yapmak istediğimde röle üzerinden +24v veriyordum.1-2 sn sonra ölçüme bakıp tekrar röleyi kapatıyordum.

Fakat burada verdiğim şemada şuna dikkat etmende fayda var.Benim seviye ölçümünü yaptığım sıvı aşırı tuzlu bir sıvı yani normal musluk suyunda da çalışıyor fakat ec oranı daha düşün veyahutta başka kimyasallar işin içine giriyorsa direnç vs. değerlerinde oynamalar yapman gerekbilir.

Optocoupler'i koymamın sebebi devreyi +24v tan olabildiğine yalıtmaktı.En sağlıklısı o olduğunu düşündüğüm için kullandım.

Bunun yanında şayet pille çalışacak bir devre yapıyorsan bence @z hocanın verdiği gibi bir çizim yapabilirsin.

Hatta sistemini tam bilmiyorum ama şayet devamlı ölçüm yapmak istemiyorsan yani depoyu doldururken doluluk seviyesini kontrol edeceğin zamanlarda seviye ölçmen işini görüyorsa daha sağlıklı çalışan birşeyler yapılabilir.

Tam olarak ne yapmak istiyorsun bizimle paylaşırsan hem elimizden geldiğinde sana yol gösteririz hemde farklı fikirler çıkar belki.

sarikayamusa

Alıntı yapılan: z - 09 Nisan 2015, 00:26:09
İşin içine pil vs girecekse PIC12F675 gibi bir çip kullanın bitsin.

İşlemci her 100ms de bir uyanır A pinini 1 yapar. Biraz bekler. Ardından B pinini 1 yapar bekler ardından 0 yapar.

Böylece suya +/- voltaj darbesi uygulanmış olur.

Diğer elektroddan alınan sinyal transistör ile yükseltilir. Kollektör bacağındaki DC değer bu sinyalden etkilenir ve C analog pini üzerinden işlemci ile okunur. (ADC yada komparatör)

Okuma işlemi ardından su olup olmadığına karar verilmiş olur.  A pini 0 yapılır ve uykuya yatılır.

Malzeme değerleri sezgisel oluşturuldu. 5..10 satırlık kod yazılacak sadece. Su kabının toprağa bağlanıp bağlanmaması gürültü vs durumları açısından denenmelidir. Su kabı topraklanırsa belki 2. bir transistörle sinyal seviyesini yükseltmek gerekebilir.

Aslında bende düşündüm işlemci en güzeli ancak seri üretimde tek tek programlama güçlüğü gerekse maliyetten dolayı geri durdum.

mesaj birleştirme:: 10 Nisan 2015, 18:26:24

Alıntı yapılan: ipek - 08 Nisan 2015, 23:53:25
eğer pil ile çalıştırmaya kararlı isen,düşündüğün topoloji kısa sürede pili tüketir.

TS555 mikro amper seviyesinde 2.5 volt ila 3 volt arasında mükemmel çalışır,illa transistör falan uğraşmana gerek yok sanırım,555'in 2 nolu trigger Pin'ide iş görebilir.

birde şu faktör var, iki prop arasında akan akım belli bir süre sonra probların bir tanesini,kopan elektronlardan dolayı bitirir,kare dalgayı dedekte etmek en sağlıklı çözüm olur.

seçtiğin transistör yüksek HFE 'li ve Low Saturation tipi olmalı.

Hala üretiliyormu bilmem,National firmasının bu iş için üretilmiş çipi olacaktı LM1801.

http://www.yukletr.com/download.php?file=e3e03004059b15e989f0ea483be66d48

Buda resmi

Devremin tam hali ve isis simülasyon dosyası yukarıdadır, yapmak istediğim çok basit suya daldırınca (tatlı su veya tuzlu su ikiside) led saniyede bir flash yapacak, su seviyesi ölçmüyorum sadece su varlığında led yanıp sönerek uyarı verecek... Devre hakkında önerilerinize açığım. Birebir gerçek ortamda deniyorum. Şuan tam olarak kararlı çalışıyor diyemem mesela devre çok hassas suya değen propların materyalindenden çok etkileniyor bakırsa daha iyi çalışıyor mesela pirinçte de çalışıyor ama sudan çıkarınca led bazen yanık kalıyor. Suyu algılaması devrede de görüldüğü gibi darlington trn olan BC517 kullanıyorum. Ya ben darlingtonu verimli kullanamıyorum yada devremdeki pil 3.6 Volt oysa 555 entegresinin min beslemesi 4.5V bundan da yaparmı? Birde şu kare dalgayla su varlığını dedekte etme olayı kafamı kurcaladı.

Saygılar.