Suya batırılınca anahtarlanan transistör

Başlatan sarikayamusa, 08 Nisan 2015, 04:49:48

sarikayamusa

Arkadaşlar 3 gündür basit bişey için uğraşıyorum işin içinden çıkamadım sizlerden yardım istiyorum. Ne denediysem olmadı.
Olay şu: Beslemem 3,6V ve devremdeki pimleri suya batırınca ledi yakmak istiyroum çok basit ama olmuyor. BC547C kullanıyorum, gerçek ortamda da deniyorum.

Bu şekilde yaptığımda akım geçmiyor, darlington bağlantı yaptım yine olmadı. Direnç bölücü koydum yine olmadı. Sorun suyun direncinin yaklaşık 1M-2M arasında oluşu bu kadar büyük direnç değeriyle transistörü nasıl tetikleyeceğim? Ne yapmam lazım en son aklıma mosfet kullanayım dedim olur mu acaba? Çokmu komplike düşünüyorum?
Teşekkürler.

zipzip

LED i kollektöre bağlamayı dene. Kullandığın LED in iletim gerlimine 0.6 V daha eklersen, sensörde yeterli gerilimi sağlayamamış olabilirsin.

mg1980

Voltajı 9-12V'a çıkarın.Ayrıca LED'in önüne 1k kadar bir direnç koyup deneyin.

MC_Skywalker

Suyun iletkenlik değerini unutmayın. Bezer bir durmua karşılaşmıştım. Fabrikadaki makinlardan biri saf su isiyiordu buyüzden makinlara giden su H2O olacak kadar saflaştırılıyordu. 
Anacak başka mankinların su tankının iletkenlikle çalışan seviye sensörü devreye girmiyordu.  bu makinlara ayrı su vermek zorunda kalmıştık.

F.T

Besleme 3.6 volt.Buton su probları yerine kullanılacak.Arkadaşların dediği gibi su direncinden dolayı bu tip bir devre uygun değil.En güzeli darlington bir transistör yada opamp ile yapmak.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

sarikayamusa

Alıntı yapılan: mg1980 - 08 Nisan 2015, 07:49:32
Voltajı 9-12V'a çıkarın.Ayrıca LED'in önüne 1k kadar bir direnç koyup deneyin.
Gerilimi yükseltem şansım yok çünkü devre 3.6Vluk pille besleniyor, mutlaka bir yolu olmalı ama bulamadım

F.T

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

sarikayamusa

Alıntı yapılan: F.T - 08 Nisan 2015, 09:40:36

Besleme 3.6 volt.Buton su probları yerine kullanılacak.Arkadaşların dediği gibi su direncinden dolayı bu tip bir devre uygun değil.En güzeli darlington bir transistör yada opamp ile yapmak.
Bu transistörlü devreyi ben 555 entegresinin beslemesini açıp kapamak için kullanacağım, kafa karıştırmasın diye flaşör devresini sadece led ile ifade ettim, yani bc547nin emetörü entegrenin Vcc'sine bağlı onu besleyecek. Özetle propları suya daldırınca entegre çalışacak, değilse entegreye voltaj gitmeyecek. Fakat sorunum şu; suya daldırmadığım halde benim entegreme (lede) voltaj gidiyor ve çalışıyor ben transistörle emetöründeki voltajı nasıl kapatıp açarım?

Teşekkürler

F.T

birinci transistörün beyz ucu ile şase arasına 10k bir direnç at.ucu boşa çıkınca kesime gitsin.gerekirse sonra o direncin değerini yükseltirsin.birde bu tip çalışmalarda sorunun varsa proteuse dosyasını koyarsan daha iyi olur.yardım etmek isteyen insanların sana bu şemayı proteuseta çizip deneyecek kadar vakti olmayabilir.

sarikayamusa

Alıntı yapılan: sarikayamusa - 08 Nisan 2015, 11:55:04
Bu transistörlü devreyi ben 555 entegresinin beslemesini açıp kapamak için kullanacağım, kafa karıştırmasın diye flaşör devresini sadece led ile ifade ettim, yani bc547nin emetörü entegrenin Vcc'sine bağlı onu besleyecek. Özetle propları suya daldırınca entegre çalışacak, değilse entegreye voltaj gitmeyecek. Fakat sorunum şu; suya daldırmadığım halde benim entegreme (lede) voltaj gidiyor ve çalışıyor ben transistörle emetöründeki voltajı nasıl kapatıp açarım?

Teşekkürler

Simülasyonu çalıştırmadan kaydetmişim düzeltiyorum

kimlenbu

darlington bağlantılı devreleri incelersen işini görür diye tahmin ediyorum

ozmo18

TEŞEKKÜR EDERİM...

mustafa_cmbz

Yapmaya çalıştığın şeyi tam olarak sadece 1-0 için istiyorsan elindeki iş görebilir.

fakat:

* probların devamlı suyun içinde kalacaksa sağlıklı olmasını istiyorsan suya basacağın akımın ac olması şart.Suya dc akım basarsan bir sure sonar probların korozyona uğrar ve iletkenlik seviyeleri düşeceği için sistemin çalışmayacak yada yanlış çalışacaktır.Ac akım şart.Yada dc akım basacaksan ölçüm yapacağın sırada bir sole ile canlı ucu kapatıp suya verirsen daha uzun ömürlü olacaktır.

* Bunun haricinde şayet suyun tuzluluk oranı değişiyorsa yaptığın devre suyun tuzluluk oranı düşerse yine aynı şekilde etkisiz kalabilir.Bunun yerine analog ölçüm yapacağın bir system düşünürsen daha sağlıklı olacaktır.

ikinci maddenin uygulamasının adı EC metre olarak geçer iki iletken çubuk arasında ac akım akıtarak sıvıların tuzluluk yani iletkenlik değerini ölçebilirsin.Böyle birşey yaptığında suyun tuzluluk seviyesine gore kontak vereceğin sevileri belirleyebilirsin.

Bu bahsettiğim iki uygulamayıda topraksız sera control sistemlerinde uyguluyorum.Sıvı seviyesini ölçmek için suya role ile dc akım basıyorum.Hatta şuan transistor üzerinden kara dalga verecek şekilde bir tasarım üzerinde çalışıyorum.Bunun yanında basın sensörleri ile de sıvı seviyesini ölçebilirsin.

Suyun tuzluluğunu da ölçmek için ec metre dediğin sistemde 1-2 opamp bulunan devreler nette bolca var.

sarikayamusa

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 08 Nisan 2015, 20:15:02
Yapmaya çalıştığın şeyi tam olarak sadece 1-0 için istiyorsan elindeki iş görebilir.

fakat:

* probların devamlı suyun içinde kalacaksa sağlıklı olmasını istiyorsan suya basacağın akımın ac olması şart.Suya dc akım basarsan bir sure sonar probların korozyona uğrar ve iletkenlik seviyeleri düşeceği için sistemin çalışmayacak yada yanlış çalışacaktır.Ac akım şart.Yada dc akım basacaksan ölçüm yapacağın sırada bir sole ile canlı ucu kapatıp suya verirsen daha uzun ömürlü olacaktır.
Hocam Allah razı olsun devreyi bir şekilde çalıştırdığımda suyun içinde sadece 6 saat düzgün çalışıyor ondan sonra sapıtıyordu bunun nedenini bir türlü anlamıyordum.

Bu arada şunu tespit ettim devremde 555 timer ic kullanıyordum beslemesi min 4,5V oysa benim pilim 3,6V transistorde de düşüm olunca sanırım kararsızlık ondan oluyor boost converter kullanılmalı