Yüksetici DA-DA dönüştürücü tasarımı

Başlatan gokhannkosee, 08 Nisan 2015, 21:16:00

gokhannkosee

Giriş Gerilimi (Vi) 18V
Çıkış Gerilimi (Vo) 30V
Anahtarlama Frekansı 43 kHz
Çıkış Gerilim Dalgalılığı %2
Bobin Akımı Dalgalanması (IL) 0.4A
Yük 60 ohm

Bu şartları sağlayan bi devre tasarlamam gerekiyor.Fakat benim pek bilgim yok bu konuda.Yardımlarınızı bekliyorum. Çok teşekkürler.

z

Eğitim durumun ne?

Eğer mühendislik okuyorsan bağıntıları gözü kapalı çıkartabilmen lazım. Mühendislik okumuyorsan uygulama notlarındaki hazır formüllere değerleri yerleştirip geçeceksin.

------------------

Sorudaki verilerden topolojinin "Step Up" olduğu belli.

Bobine akımı basacaksın belli bir değere ulaştığında akımı açacaksın. Akım açıldığında artık depolanmış enerji çıkış kapasitörüne ve yüke yönlecek.

Sonuçta L C devresi ile karşı karşıyasın.

http://www.ti.com/lit/an/slva252b/slva252b.pdf

Dokümanın 9. sayfasından itibaren başlayan tüm bağıntıları senin çıkartabilmen gerekiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gokhannkosee

Mühendislik okuyorum ama bu konu hakkında hiç bir bilgim yok güç elektroniği dersi almadan güç lab dersini aldığım için çok sıkıntı çekiyorum. İngilizcem yetersiz makaleyi anlayamıyorum. Biraz daha yardımcı olabilirmisiniz

z

Verdiğim dokumandaki ingilizce yazan kısımları boşver.

9. ve 10. sayfadaki matematiksel bağıntıları çıkartamazmısın?

Eğer değerleri yerine koyup sonuçları elde etmem yeterli dersen. Formüller 9 ve 10. sayfada.

Sağlamasını da aşağıdaki linkten yapabilirsin.

https://learn.adafruit.com/diy-boost-calc/the-calculator

gokhannkosee

tasarımı nasıl yapacağımı bilmiyorum.ordaki formüllerde neyin ne olduğunu bile anlamadım.güç elektroniğinde hiç birşey bilmiyorum kısacası.

FxDev

Gökhan sana bir özel mesaj attım. Senin çözümün orada.
Kimseden bedavaya bu forumda işini yapmasını bekleme.

Dünyada olaylar basit:
Konu hakkında bir şey bilmiyorsan öğrenmeye çalışırsın,
Öğrenmeye çalışırken bir yerde takılırsan sorarsın,
Sorup çözüme ulaşamadığını ve çabaladığını anlarsak yardımcı olabiliriz.

Yoksa onu bilmiyorum, bunu yapamıyorum, zaten bunu anlayacak zamanım da yok dersen çözüm basit, ücreti neyse ödersin, işin anında hallolur.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

gokhannkosee

muuzoo

gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

ayhani

Alıntı yapılan: gokhannkosee - 09 Nisan 2015, 11:41:56
DC/DC değil DA/DA olacak boost

İşin bayağı zor. Çok çalışmalısın hemde çoook.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

FxDev

Gökhan arkadaş dediklerime hiç alınma,

Ülkede herkesi üniversite mezunu yapacağız diye her yere üniversite dikilirse olacağı bu. Şimdi bu arkadaş teknisyenlerin alay konusu olduğunda ağlayacak, sızlayacak. Sonra teknisyenler söz sahibi olup, ya bir adam vardı daha DC ile DA'yı bilemiyordu deyince de gücenmece yok.

Halimiz budur arkadaşlar fazla uzağa gitmeyelim.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

t2

Yeni mezun  olup mosfeti, voltmetre ile ölçmeyi bilmiyor diye dalga geçilenlerde bunlardan olabilir mi?

Size mosfetin sağlamlık kontrolü nasıl yapılır? okulda öğrettiler mi ? okulda?

LukeSkywalker

Şimdi bu arkadaşın üzerine gitmenin alemi yok. Sorunun kaynağı bu arkadaş değil. Biliyorum bunları çoğu okulda öğretecek yeterlilikte öğretim görevlisi bile yok. Çoğunun nasıl öğretim görevlisi olduğu da belli değil. Sorunun kaynağı o öğretim elemanları bile değil.  Araştırmayı, çabalamayı öğretemeyen , bilgiye nasıl ulaşılacağını öğretemeyen bir eğitim (!) (oyalama) sistemine sahibiz. Bu arkadaşa patlamanın anlamı yok o yüzden. Eğitim kurumlarının yapamadığı şeyleri biz yapalım gelin hep birlikte. En azından arkadaş bu forumu bulacak çabayı göstermiş. Hevesini kırmanın gereği yok.

@gokhan boost konvertör - step up regülatör devrelerini devrelerini araştırmayla başla işe. Pek çok entegre var bu işi yapabilen. LM2576 ADJ gibi entegreleri incele.

z

LukeSkywalker

@z doğru Lm2576 step down çalışıyor. LM2577 olabilir mesela.

t2

IRFZ44 gibi bir mosfetin sağlamlık kontrolü avometreyle nasıl yapılır?
Okulda bunu kime öğretiyorlar ?
Okulda öğrenen var mı?

varsa kendini belli etsin.