Yüksetici DA-DA dönüştürücü tasarımı

Başlatan gokhannkosee, 08 Nisan 2015, 21:16:00

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: t2 - 09 Nisan 2015, 16:19:39
IRFZ44 gibi bir mosfetin sağlamlık kontrolü avometreyle nasıl yapılır?
Okulda bunu kime öğretiyorlar ?
Okulda öğrenen var mı?

varsa kendini belli etsin.

lisede öğretiyorlar hocam.
http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Anahtarlama%20Elemanlar%C4%B1.pdf
sayfa 32

FxDev

Bu adamlar mühendis olacak tamirci değil öncelikle bunun farkına varalım.

Türkiye de ikisinin arasındaki farkı bilmeyen de çok da neyse.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

gokhannkosee

Alıntı yapılan: gokhannkosee - 09 Nisan 2015, 11:41:56
DC/DC değil DA/DA olacak boost

AC diye okudum kusura bakmayın.yoksa o kadar da bilgim var  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

gokhannkosee

nese bu konu çok farklı yerlere gitti. en azından yapılmış bi örnek paylaşılsaydı bilgi sahibi olsaydım. Geçen dönem ev arkadaşım 9V-18V'luk bi boost yapmaya çalıştı.fakat baskı devreye geçince bi sonuç alamadı.teorikte herşey normal ama pratiğe geçince yapamadı. Oda şuan olmadığı için buraya yazdım bende

t2

Bobin kalitesinden dolayı sorun çıkmıştır.

örneğin, L'yi hesaplayıp yerine direnç tip bobin takip 10A akim çekilmez.

Pcb yerleşim de önemli. Direncin hemen ucuna kondansator gerek yoksa beslemeye paraZit yayılıp,devre çalışmaz oluyor.

Fx hocam, servis mühendisi diye bir şey var. Yüzbinlerce dolarlık cihazları tamir ediyor.

FxDev

t2 hocam mühendis deyince benim aklımda hep sisteme hükmeden kişiler canlanıyor.

Günümüzde PCB çizen adam Printer Circuit Board Engineer, satışçı eleman, Sales Engineer, alımcı eleman Purchasing Engineer ...... yazıp duruyor.
Örnek verelim Field Application Engineer denen bir olgu var, bunun mühendislikle çok alakası olduğunu düşünmüyorum örneğin. Fakat herkeste bir huy var engineer diyerek.

Bir de mühendis olmayıp da mühendis yazanlar var. Bu forumda da var. Hatta kit mit işleriyle falan uğraşan insan bunlar. Neyse çok açmayayım konuyu.

Bence "sorumlusu" ünvanı daha hoş. Tasarım Sorumlusu, Tamir Sorumlusu vb. sorumlusu.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

t2

iş pahalı olunca mühendis tamirci, teknisyen, gibi çalışıyor.
özel hastanelerin elisa testi, işitme testi bilmemne testi yapan aletleri kim tamir ediyor? Adam yurt dışı eğitim alıyor yurtiçi uçakla tamire gidiyor. Ben bu işleri begenmem yapmam diyerek, yok sayamayiz.