Ynt: st link2 sorusu

Başlatan Karamel, 09 Nisan 2015, 21:33:19

Karamel

merhaba. hocalarima anlayamadigim birseyi sormak istiyorum. sanirim stm32f407 discovery kartinin uzerinde st link v2 var? peki asagidaki beyaz renkli st link v2 programlayicisindan farkli ne? discovery board alsam. butun st microcontrollerlarini programlayabilirmiyim?

mesaj birleştirme:: 09 Nisan 2015, 21:47:46

soylede birsey buldum http://tr.aliexpress.com/item/FREE-SHIPPING-ST-Link-V2-stlink-mini-STM8STM32-STLINK-simulator-download-programming-With-Cover/32237636491.html

X-Fi

Kit üzerindeki ile bu ürün arasında bir yetki farkı yok eskiden deprecated version diye birşey sorardı keil çünkü kit üzerindeki versiyon özellik kısıtlıydı V1 idi sonrasında kısıtlamayı kaldırdılar ve hepsini ST link V2 versiyonda birleştirdiler. O siteden alacağın tüm clone cihazlar da güncellemeleri kabul eder. Tüm stm işlemcilerini programlar. Elektriksel özellikler bakımından beyaz renkli orjinal olanın çok dayanıklı olduğunu söyleyebilirim.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

FxDev

STM8'ler için yukarıdaki beyaz olan kullanılıyor. Kitin üstündeki kite özel bir anlamda. Yalnız bir kaç takla atarak 8 bitleri de programlamak mümkün.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

MrDarK

Resimdeki STLink ürünü 90 TL üzeri iken 25-30 TL'ye discovery board (STLinkV2 ve Harici MCU 'nuz oluyor )

X-Fi 'ye dayanıklılık konusunda katılıyorum :) Şahsen çalıştığım yerde ortalama 1 yılda 3 tane STLink yaktım :) Benim hatam ama 220V yediler ne yazık ki :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

FxDev

Bizler de çok yakıyoruz, sağolsun ST bizi hiç kırmadan kolilerce gönderiyor.
Sürekli şebekeyle çalıştığım için izoleli USB yapacağım kendime. Programmer yansa dert değil de bilgisayar portu yanınca canım acıyor.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Karamel

hocam elektriksel olarak clonlarin dayaniksiz oldugu seyler neler?

birde hobby icin ilgilendigimden stm32f407 discovery board u almam daha mantikli ozaman? hem deney pcb im olacak. hem F407 microcontroller im olacak. hemde st link v2 im?

discovery board un st link i elektriksel dayanikliligi nasil hocam?

MrDarK

Alıntı yapılan: FxDev - 09 Nisan 2015, 22:46:43
Bizler de çok yakıyoruz, sağolsun ST bizi hiç kırmadan kolilerce gönderiyor.
Sürekli şebekeyle çalıştığım için izoleli USB yapacağım kendime. Programmer yansa dert değil de bilgisayar portu yanınca canım acıyor.

Aynı dertten muzdaribim , bu arada st'nin izoleli programlayıcısı da var bilgin olsun :) Fakat onu ücretsiz alamadık , çokta üstüne düşmedik.

Bir tane pc bozdum sırf bu yüzden...

Artık 220 vermeden önce 40 kere düşünüyorum
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Karamel

hocam 220v ile hata nasil oldu? biraz anlatabilirmisiniz?

FxDev

Haberleşmenin sağlanabilmesi için programlayıcı GND'si ile programlayılayacağınız kartın GND'si birbirine değmeli. Şebekeden trafosuz beslenen ya da şebekenin direk bağlı olduğu bir kart elinize olsun. Bazen öyle hatalar meydana geliyor ki +5V gelmesi gereken yerden 220Vac gelebiliyor. PC kendini kurtarıyor fakat USB soketi/leri ölüyor. Bunun için ya izole programlayıcı kullanacağız ya da usb izolasyonu sağlayacağız. USB izolasyonunu tercih ediyorum çünkü programlayıcı haricinde kendi tasarladığım USB'den haberleşen cihazları da haberleştirirken sıkıntı yaşamak istemiyorum.

Karamel

hocam usb izolasyonu nasil yapiliyor? pc nin usb portu ile programlayicinin usb portundaki gnd arasina sigorta gibi birsey koysak?

FxDev

220V ile parmağın arasına sigorta koyar mısın :)