12c508a Devir kartında kullanılmış, neden?

Başlatan elekTRofizikci, 09 Nisan 2015, 22:33:57

elekTRofizikci

Merhaba arkadaşlar. Bir elektrikli süpürge söktüm. ve devir kartında 12c508A vardı. Ben önce data sheetine bakmadan, işte direnç ile ADC kullanarak deviri ayarlıyor, PWM ile de Triyakı sürüyordur diye tahmin yürüttüm ama bacak sayısı çok az ve data shhetine bakınca ne ADC gördüm ne PWM pini...

Ustalarım ne olmuş olabileceğini anlatırlarsa sevinirim.
(Tek anladığım osilatörünü dahili olması). (Not: Kartı çok incelemedim ama triyakı sürmüyorda olabilir, direnç triyakı doğrudan kontrol ediyor olabilir, böyle ise bile neden PIC kullandılar acaba ? )

"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

serdararikan

FxDev

Emin ol o işlemci triyakı sürüyor. Bunun yanında zero cross da algılıyor. Hatta ADC'si olsa hız da kontrol ederdi emin olun. Motor seri Ac motordur büyük ihtimalle. Trafosuz besleme yapmışlar. DW1 yazan 5V6 ya da 5V1 zener büyük ihtimalle. Zero crossu gördüğün 10M+10M iki dirençle yapıyor.

Biraz daha uğraşsam devre şemasını çıkarıcam :)

Elinize geçerse bir gün evde kullandığınız süpürgeyi parçalayın, aynı yapıyı görünce şaşıracaksınız. (zaten onu parçalamışsınız)

Yalnız ST triyak işinden ne kazanıyor be! Snuberless Triac diye geçer adı bu tür triyakların.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

fahri-

Hocam,
AC dimmer olarak çalışıyor. Pic li dimmer devrelerini incelerseniz nasıl çalıştığını kolayca anlarsınız. AC dimmer devrelerinde PWM e ADC ye gerek yok çünkü. Frekans kıyıcı denilen bir yöntem kullanılıyor.

elekTRofizikci

Çok teşekkürler ustalarım... Süpürgeden söktümde zaten, kart işyerinde, bende videosunu yapıyordum. Bi entegrenin veri sayfasına bakayım dedim, ne ADC var ne PWM pini... kıllandım :) bir bilene sorayım dedim :) Bir şey daha öğrenmiş oldum. ne derler 1, 0 dan büyüktür... Hayırlı geceler...
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com