Force sensitive Sensor

Başlatan z, 11 Nisan 2015, 01:19:38

Gökhan BEKEN

Çok kullandım hocam, FSR400 markalı olanlar en kalitelisi, digikeyde var.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

skara1214

Alıntı yapılan: Gökhan BEKEN - 11 Nisan 2015, 01:36:07
Çok kullandım hocam, FSR400 markalı olanlar en kalitelisi, digikeyde var.
bende bunu medikal bir cihazda kullanmak istiyorum hocam.içi sıvı dolu bidonun doluluk oranı için kullanacağım .Sizce uzun süreli bu şekilde bir kullanımda uygun olurmu?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Gökhan BEKEN

Sıvı temasında bir sorun olup olmadığını test etmedim açıkçası. Yalnız şunu biliyorum tiner değdiği an, çöp oluyor.
Bir de fazla hareketli ortamlarda çok dayanmıyorlar, yuvarlak yer ile bacakların kesiştiği noktadan çatlıyorlar.
Bu arada eğer farklı yoğunluktaki sıvıları ölçecekseniz gerçek sonucu veremez, çünkü hacim değil kütle ölçmüş olursunuz.

z

Verdiğim linkte ölçülendirip kullanmaya uygun değil diyor.

Anladığım kadarıyla uyarı algılamak açısından kullanılabilir ama terazi yapmaya uygun değil.

https://www.youtube.com/watch?t=14&v=WKUfcxjvUI4
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

skara1214

Alıntı yapılan: Gökhan BEKEN - 11 Nisan 2015, 01:56:45
Sıvı temasında bir sorun olup olmadığını test etmedim açıkçası. Yalnız şunu biliyorum tiner değdiği an, çöp oluyor.
Bir de fazla hareketli ortamlarda çok dayanmıyorlar, yuvarlak yer ile bacakların kesiştiği noktadan çatlıyorlar.
Bu arada eğer farklı yoğunluktaki sıvıları ölçecekseniz gerçek sonucu veremez, çünkü hacim değil kütle ölçmüş olursunuz.
sıvı ile teması olmayacak ve hep aynı sıvı ölçülecek  hassasiyeti umurum değil aslında %10 10 devam etsin yeter.bending durumuda yok su kare olanı kullanmak istiyorum üstüne koruyucu bir plastik onun üstü bidon konulacak

mesaj birleştirme:: 12 Nisan 2015, 02:01:48

Alıntı yapılan: z - 11 Nisan 2015, 01:57:35
Verdiğim linkte ölçülendirip kullanmaya uygun değil diyor.

Anladığım kadarıyla uyarı algılamak açısından kullanılabilir ama terazi yapmaya uygun değil.

http://www.youtube.com/watch?t=14&v=WKUfcxjvUI4
dediğim gibi hocam hassasiyet çok önemli değil aslında bidon dolu boş diyecek ama %30-40 dolu desem hoş olur diyorum.Mesele uzun zamanda  deforme olurmu?

Gökhan BEKEN

Bülent hocam son paylaştığınız videodaki ürün Force sensitive Sensor  değil, flexy sensör. O sensör basınca göre değil, kıvrılmaya göre çıkış veriyor. Benzer ürünler ama kullanım alanları farklı.

@skara1214 hocam, o halde sorun olmaz sanırım, ama denemek lazım. Bidonun içindeki sıvının ağırlığı FSR'ın ölçebildiği aralık dahilinde ise sorun yok.
Su ile sensörü nasıl izole edeceksiniz?

skara1214

@skara1214 hocam, o halde sorun olmaz sanırım, ama denemek lazım. Bidonun içindeki sıvının ağırlığı FSR'ın ölçebildiği aralık dahilinde ise sorun yok.
Su ile sensörü nasıl izole edeceksiniz?
[/quote]
aslen sıvı bidonun içinde, mantık olarak temas etmiyor olması gerekli ama araya yine ince bir pleksi glass malzeme koyacağım. sensör direk pleksi glass malzeme ile temas edecek

engerex

Pleksi dediğiniz malzeme yerine membran en basitinden balon gibi bir malzeme düşünülebilir.
Bidona 3 ayak yapıp 3'ünün altına yada yanlardan destekle duracak şekilde tek ayak yapıp sıvı ile teması olmadan ölçüm yapılabilir.

Sıvı seviyesi için basınç sensörü neden kullanmıyorsunuz?

skara1214

oda bir yöntem ama ben bidona müdahale etmek istemiyorum dışarıdan daha kolay görünüyor

sadogan

Alıntı yapılan: skara1214 - 11 Nisan 2015, 01:47:58
bende bunu medikal bir cihazda kullanmak istiyorum hocam.içi sıvı dolu bidonun doluluk oranı için kullanacağım .Sizce uzun süreli bu şekilde bir kullanımda uygun olurmu?
Loadcell daha uygun deyilmi ?

skara1214

Alıntı yapılan: sadogan - 11 Nisan 2015, 14:09:06
Loadcell daha uygun deyilmi ?
evet zaten onla başladım denemeye bir tane elektronik baskul aldım ucuzlardan denemeler yapıyorum ama iyi loadcellerin fiyatları uçuk ,en kolayı ve ucuzu bu gibi gözüküyor

z

Neden ağırlıktan gidiyorsun. Kapasitif yöntem uygun görünüyor.

Cam bir borunun içine tel sok. Camın iki ucunu da kapat. Depoya dik olarak sok.

Yüksek frekans kullanarak su miktarını anlarsın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kudretuzuner

Merhaba,
Hazır konu açılmışken benim de sormak istediğim bazı sorular var.1 x 1 mm boyutunda force sensor var mı?Veya 1x1 mm lik sensorlardan yapılmış 9 mm  kare 16 mm kare veya 25 mm kare lik olanlarından var mı?Teşekkürler.
Amatör

Gökhan BEKEN

Kudret hocam, o ölçülerde FSR zor bulunur sanırım, stm32L152 discovery kitinde alt kısımda kapasitif touch linear sensör var, bu sensörde bastığınız yeri bir eksende algılayabiliyorsunuz, sizin projenizde kullanılabilir belki, ama basma şiddeti algılanmıyor bildiğim kadarıyla.
bahsettiğim kart: http://www.st.com/web/en/catalog/tools/PF250990
İnternette hazır modül şeklinde olanları da var: http://tr.aliexpress.com/store/product/On-Sale-Capacitive-Touch-Keypad-Development-Board-Module-Kit-3-Keys-Linear-Sensor/407494_1748988339.html
Yalnız sizin projenizde nasıl kullanılacağına bağlı olarak işinizi göremeyebilir.

Şu ürün de işinizi görebilir: http://www.adafruit.com/products/178