12 v to 220v

Başlatan istemi, 02 Haziran 2005, 18:31:51

istemi

12 volt akü kullanarak 220 v ac cıkış almak istiyorum.
incelediğim güç kaynaklarında, aküleri seri bağlanmış neden paralel bağlamak yerine seri bağlıyorlar bunu merak ettim.

hayalet34

s.a
sorması ayıp aküler 12voltluk mu?

istemi

aküler 12 voltluk

otm

merhaba
o incelediğin inverter 12 voltun üzerinde çalışıyordur.yani 24,36,yada48 volt.o yüzden seri bağlamışlardır.inverterlerde yüksek giriş voltajıyla çalışmak yani akımı düşürüp gerilimi yükseltmek inverterin verimini küçümsenmeyecek oranda yükseltir.İnverterden 12 volt altında 10 amper çekerseniz 120 watt çıkış alırsınız.tabi bu kayıpların 0 olduğunu kabul edersek olur.gerçekte 10 amperle asla 120 watt alamazsınız kayıplar yüzünden.ama voltajı yükseltirseniz örneğin 48 voltta çalışan bir inverterden 120 watt almak isterseniz teorik olarak 120/48 amper çekmeniz gerekir ki buda inverterin verimini yükseltir.kayıplar yine olacaktır ama 12 volta göre çok daha az kayıp olur.
Asağıdaki adreste çalışan inverter şemaları var.Kolay gelsin
erişim için(kullanıcı adı:user)(password : picproje)
www.uniteknik.com/dosyalar/konvertor.zip

z

Çok yüksek akımlarla, çok yüksek gerilimlerle ve çok yüksek frekanslarla çalışmak zordur.

Bu nedenle özellikle sizin uygulamanızda olduğu gibi voltaj artımı sorun olmadığı sürece akımı düşürmek için voltajı artırmak daha az sorun yaratır.

Bildiğiniz gibi yarı iletkenlerde anahtarlama kayıpları oluşur.

Bunlardan ilki omik yani  I KARE R kayıplarıdır.
Bir diğer kayıp da anahtarlama frekansından dolayı oluşan kayıplardır.

İlkinde voltajı artırmak akımı düşürür ve verim artarken, diğerinde voltajı artırmak yüksek anahtarlama hızlarında (1/2)CVKARE nin neden olduğu kayıpları artırmaktadır.

Sonuçta frekans, akım ve gerilimin özel bir değerlerinde verim max olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com