CNC Komponentim nerede?

Başlatan z, 12 Nisan 2015, 17:24:55

z

Delphi 6 ile proje geliştirdiğim makineme yıllar önce kendi komponentlerimi yüklemiştim.

Ekranda gözönünde duran Standart, Additional, Win32, System, Data Control..... butonlarına ilave olarak CNC adında bir buton daha eklemişim.

Buna tıklayınca 3..4 tane komponent çıkıyor.

Laptopımda da Delphi var fakat proje makinemde geliştiridğim uygulama programını laptopta denemeye kalktığımda bu komponentlerle ilgili hata mesajı alıyorum.

Sorunum şu;

Proje makinemdeki bu komponentleri laptopa nasıl taşırım? Laptopta da Delphi ekranında Cnc paketi oluşsun istiyorum.

Elimdeki tek ipucu ekranda Cnc diye bir buton var o kadar. Bide bu komponentlerin source kodları var.

Galiba bir paket oluşturmuştum ama hiç bir şey hatırlamıyorum. Nasıl oluşturdum adını ne verdim nasıl kurdum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Yeni bilgisayarda delphi7 için anlatayım. delphi6 da benzer.

Component Pas dosyalarını sabit bir klasore koyun.
Sonra yeri değişmesin.

Menulerde yeni component ekleme yeri var oradan ekle diyelim.

Mevcut paket yerine yeni paket diyelim.yeni dpk dosyaya isim verelim.

Sonra component başarıyla  eklendi gibi mesaj çıkacak.

Şimdi tüm dosyaları kapatalım editoru yeniden açalım.

Yeni projeler bu component ile yine çalışmaZ.
Sorunu aşmak için componenti projeye eklemeden hiç proje acmadan önce, editör içinden bir kereye mahsus component pas dosyaların klasorunu search pathe'e ekleyelim. menulerden environmental options gibi yerden yapılacak.

Artık işlem tamam. Yeni proje, sizin componentle çalışır. 

z

Sözkonusu kayıp komponentlerden birisi  HIDKomponente içinde ancak bu komponent bir türlü Delphi tarafından bulunamıyordu.
HidKomponente klasoru Delphi klasörünün hemen içindeydi.

Tools ->Environment Options-> Library

Library Path karşısında bende $(DELPHI)\Lib;$(DELPHI)\Bin;$(DELPHI)\Imports;$(DELPHI)\Projects\Bpl

yazıyordu. Buna ;$(DELPHI)\HIDKomponente ilave ettim aşağıdaki gibi oldu.

$(DELPHI)\Lib;$(DELPHI)\Bin;$(DELPHI)\Imports;$(DELPHI)\Projects\Bpl;$(DELPHI)\HIDKomponente

Bu eklentiyi yaptıktan sonra sorun kalktı.

engerex

Elindeki surum XE8 ile uyumsuz olabilir.

z

Henüz XE8 kurmadım. Sözkonusu sorun Delphi 6 ile ilgiliydi. Bir makineye kurduğum komponent  ve bu makinede geliştirdiğim uygulamanın proje klasörünü bir başka makineye taşıdığımda oluşan sorunun çözümü.

engerex

Dediğim olayla XE8 veya yakın versiyonları kurduğunda karşılaşacaksın. Çözümü mevcut.