Step motor ısınıyor.Normal mi ?

Başlatan baran123, 16 Nisan 2015, 18:21:08

baran123

Küçük bir step motor var.Resimdeki bağlantıyı yaptım.Şöyle birde basit yazılım var..Fakat motorda biraz fazla ısınma var.Sebebi ne olabilir ?
Resimde sorduğum GND kısmını 12V un GND sine bağladım.

main.h
#include <16F877A.h>
#device ADC=10
#fuses XT, NOWDT, NOPUT, NOBROWNOUT, NOLVP, NOCPD, NOPROTECT
#use DELAY(CRYSTAL=4MHz, CLOCK=4MHz)

main.c
#include <main.h>

const int ileri[]={0x09,0x03,0x06,0x0C};

void main(void)
{
   setup_ccp1(CCP_PWM);
   setup_timer_0(RTCC_INTERNAL | RTCC_DIV_1);
   setup_timer_1(T1_DISABLED);
   setup_timer_2(T2_DIV_BY_16, 124, 1);
   setup_comparator(NC_NC_NC_NC);
   setup_vref(FALSE);

set_tris_a(0x00);
   set_tris_b(0x00);
   set_tris_c(0x00);
   set_tris_d(0x00);

output_a(0x00);
   output_b(0x00);
   output_c(0x00);
   output_d(0x00);

while(TRUE)
   {
      for(int i=0; i<=3; i++)
      {
         output_b(ileri);
         delay_ms(50); 
      }
   }
}

Tagli

Step motor ısınır, normaldir. Ancak moturun faz başına çektiği akıma dikkat etmelisin yine de. Devrende akım kontrolü seri bağlı dirençle yapılıyor gibi ama pek sağlıklı bir yöntem değil bence. Genelde bir kıyıcı devresi ile akım sınırlandırma yapılır.

Fazlardan birine seri ampermetre bağlayıp akımı ölç. Eğer ölçtüğün akım (tam adımda) motorun azami faz akımından fazla değilse, ısınması sorun olmaz.
Gökçe Tağlıoğlu

sadogan

baran123

Doğru dürüst dönmüyor.TIKTIK...TIKTIK...TIKTIK şeklinde pinlerini bulamıyorum bir türlü

Üzerinde bu yazıyor: MOTOTECH S35S5-600//8510A EMTR020300

sadogan

Programda yanlışlık var.

const int8 ileri1[]={0x01,0x03,0x02,0x06,0x04,0x0C,0x08,0x09};
const int8 ileri[]={0x01,0x02,0x04,0x08};
   while(TRUE)
   {
      for(int i=0; i<=4; i++)
      {
         output_b(ileri[i]);
         delay_ms(10); 
      }
   }

adımları tablodaki gibi çalıştırıp daha sonra illeri1 tablosundaki gibi çalıştırabilirsin
http://en.nanotec.com/support/tutorials/stepper-motor-and-bldc-motors-animation/
bu animasyonu dikkalice izlemelisin.
Başarılar.

baran123

hocam uçlarını bir türlü çözemedim renkleri : kırmızı, siyahi sarı, turuncu,kahve

fatih6761

4 kabloluysa bipolar motordur. Uçları bulmak için bir multimetreyi direnç/kısadevre konumuna al. Uçlardan herhangi birini (mesela kırmızı) multimetrenin bir ucuna bağla. Multimetrenin diğer probunu kalan üç kabloya tek tek temas ettir. Sadece bir tanesinde direnç okursun, bu iki uç bir bobindir. Diğer iki uç diğer bobindir. Bobinlerden birini sistemin çıkışlarına bağla. Yönü önemli değil. Diğer bobinin uçlarını da çıkışa bağla. Motor dönüyorsa yönler tamamdır. Dönmüyorsa sargılardan birinin uçlarını(sırasını) değiştir.

omereliusuk

L298d kullan
sureyi kisa tut 10ms 5ms gibi fazla isinmaz