Ynt: Sim908 Mesaj gönderme problemi

Başlatan Mucit23, 29 Nisan 2015, 22:05:06

Mucit23

Selamlar,

Elimde şu board'dan var
https://www.elektrovadi.com/SIM908-EVALUATION-BOARD,PR-1296.html

Bu board üzerinde denemeler yapıyorum. Amacım Mesaj gönderme, GPS'den konum okuma ve arama gibi işlemleri yapabilmek. AT komutlarını biraz öğrendim. Hemen Modülü seri porttan bilgisayara bağladım. Modül ile bağlantı kurdum. Şuanda modül ile iletişim problemim yok.

İlk başta Mesaj gönderme ve arama üzerine bayağı bir uğraştım ama bir türlü yapamadım.

Aşağıdaki komutlarla GPS den konum bilgisi alabildim.
Şu linkte bayağı bi açıklama yapılmış ama yapılan açıklamalardan sadece GPS'i çalıştırabildim.

Mesaj gönderme için modül ile aramızda geçenler aşağıdaki gibi.

Ben: AT
Sim908: OK
Ben: AT+CREG?
Sim908: +CREG: 0,1
Ben: AT+CMGF=1 //Text moduna geçiyoruz
Ben: "Deneme Mesajı" //Mesajımızı yazıyoruz
Sim908: >

Evet Sim908'den bu cevap geldiği anda mesajın gitmiş olması lazım ama gitmiyor. Bundan sonra text modunda kalıyor sanki. Verdiğim komutlara > cevabını veriyor.
Mesajı yazdık göndermek için başka bir komutmu vermek gerekiyor?

Telefonla arama kısmı ise şöyle
Ben: AT
Ben: AT+CREG?
Sim908: +CREG: 0,1
Ben: ATD05xxxxxxxxx
Sim908:
Cevap olarak operatör ile ilgili bir hata veriyordu. Burada numara formatım yanlış olabilir diye düşünüyorum. Farklı kombinasyonları denedim ama sonuç alamadım

Mesaj gönderme ve Arama kısmında ne yapmam gerekiyor?

Son olarak bildiğiniz özellikle ücretsiz rs232 terminal programı varmı? Bende 2-3 tane var aralarından sadece 1 tanesi ile sim908 arasında düzgün bir iletişim kurabildim ondada sim908'in gönderdiği cevapları kopyalayamıyorum. Örneğin Sim908'in verdiği GPS kordinat bilgilerini bir türlü haritada göstermek için alamadım :-\

Yardım ederseniz sevinirim.

mesaj birleştirme:: 30 Nisan 2015, 00:18:10

Güncel!!!

Arkadaşlar dünden beri uğraşıyorum bir türlü SMS gönderme ve arama yapamadım.

ATD053XXXXXXXXX şeklinde komut veriyorum normalde doğrudan arama yapması lazım. Fakat NO CARRIER cevabını alıyorum. Operatör ile ilgili bir sıkıntı var galiba anlamadım.

Fakat ben kendi telefonumla Sim908'i aradığımda Telefon çalıyor. Sim908 bana RING şeklinde mesaj gönderiyor. Bende ATA komutuyla cevaplayıp ATH komutuyla çağrıyı sonlandırabiliyorum. Problem yok.

Mesaj göndermeyi hiç beceremedim. Fikri olan varmı?

ogy

Hocam mesaj konusunda aynı sıkıntıyı yaşamıştım.Mesaj sonuna mesajın bittiğini belirten "crtl+z" karakteri yani 26 (decimal) sayısı göndermeniz gerekir.

Simcom un kendi terminali var.Sitesinde bulabilirsiniz.İlk etapta onunla çalışmanız daha iyi olur.Gönderilen komutlarıda gösteriyor ekranda.Yada aynı işi gören online bir terminalde var.Sim900 ile çalışmıştım.Bunuda deneyebilirsiniz.

http://m2msupport.net/m2msupport/forums/topic/at-command-tester-troubleshooting-guide/

Mucit23

Teşekkürler
Şimdi hallettim. İnternette şans eseri Forumdan @Gökhanın Sim900 için yazmış olduğu yazıya denk geldim. Onunda faydası oldu. Mesaj gönderme ve arama yapabidim.

Mucit23

Sim908 için ufak bir kart yaptım. Anteni takıyorum Power On yaptıktan 2-3 saniye sonra modül kapanıyor. Acaba besleme ilemi ilgili sorun var? LM2596 ile elde ettiğim 5V gerilimi iki adet 3A diyotu seri bağlayarak 3.8V civarına düşürdüm. Anten takılı olmayınca sorun yok modül ile haberleşebiliyorum

Gökhan BEKEN

Hocam, beslemeden değil pwrkey diye bir pin vardı yanlış hatırlamıyorsam o pine bir buton bağlı olması lazım, o pine ve bir kaç yere daha 100nf kapasite atınca düzelmişti bende. Malesef uzun zamandır gsm ile uğraşmadığımdan hatırlamıyorum. Ama kapasite ile düzeldiğinden eminim.

Pardon besleme için diyot kullanmışsınız, o diyottan max. kaç amper çıkabiliyor? 3A anlık akım çekebiliyor bu modül, eğer karşılayamazsanız reset atar. Ben lm2576 kullanarak 3.8 volta ayarlamıştım.

Bu arada reset atarken, seriporttan "power off" felan gönderiyor değil mi?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

tekosis

hocam bu arada bu geliştirme modülünün fiyatı baya uçmuş. ben zamanında sim900 için olanı 70$ gibi bir fiyata almıştım.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Mucit23

Power key butonu bağlı.  Ilk enerji verdiğimde butona basıp modülü aktif hale getiriyorum.  Status ve Netlight lambaları yanıyor.  Sonra bir süre sonra sönüyor.  Seri portan birşey gelmiyordu sanırım.
Kullandığım diyorlar 3a lik. Bence 3.8v yeterli gelmiyor.  Vbat gerilimini 4.2v civarına çekip öyle deneyeyim.

MrDarK

Mucit hocam;

Bu tarz modüllerde besleme kaynağının gürültüsüz olması çok önemli, hemen gsm modüle yakın 220uF (tantal) kondanstor çok önemli. Birde pwr key falan biraz zahmetli geliyor bana. Denemek isterseniz telit'in modellerini öneririm :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Mucit23

Hocam şuanda Sim908 ile çalışıyorum. Telit belki sonra.

Kartımı çalıştırdım. Sim908 ile haberleşebiliyorum ama eksik yaptığım birkaç birşey var sanırım. Modül GPS'e bağlanmıyor. Donanımda anten vs bağlı ama başka bir sorun var gibi.

Ben modülde sadece VBAT girişine 4.2V gerilim uyguladım. PowerKey butonuna basarak modülü aktif hale getiriyorum. Modül çalışıyor.

AT+CGPSPWR=1
AT+CGPSRST=0
komutlarıyla GPS'i aktif ediyorum
Sonrasında AT+CGPSSTATUS? Sorgulamasını yapıyorum. Bana Location Unknown cevabını veriyor.

Bayağı bekledim bağlanmadı bir türlü

Sonra sim908'i kendi geliştirme kartına bağlıyorum onda hemen bağlanıyor.

Elimdeki deney kartı budur
https://www.elektrovadi.com/SIM908-EVALUATION-BOARD,PR-1296.html
Bunun üzerindeki Sim908 modülünü kendi kartımda çalışıtırıyorum. GPS'i çalıştırsam sıkıntı kalmayacak.

Donanımda başka ne eksik olabilir? Mesela VCHG girişini boşta bırakmışım. Doğrudan VBAT girişleri üzerinden besleniyor. GPS için ayrı bir beslememi var?

mesaj birleştirme:: 14 Eylül 2015, 13:03:08

Sanırım sorunu çözüyorum. Bendeki deney kartında GPS_VCC_RF ile GPS_VANT'yi bir jumper ile kısa devre etmişler. Onu çıkarınca deney kartı da bağlantı kuramadı. Bağlayınca problem çözülüyor. Aynısını kendi yaptığım kartta deneyeyim.