Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Ynt: Sigorta Ayarları ???

Başlatan BİLİRSHOP, 01 Mayıs 2015, 12:26:47

BİLİRSHOP

Arkadaşlar kolay gelsin?

Ben 6 yıldır pic ile projeler yapıyorum ve %80 i microc ile.Ve programlama işinden gerçekten çok zevk alıyorum.Ama bu işin en sevmediğim ve hala anlamsızca kopyala yapıştır yaptığı sigorta ayarlarından nefret ediyorum.Bu güne kadar ki kullandığım piclerde sigorta ayarlarını ibt arayıp kopyala yapıştırla çözmeye çalıştım.
Bu arada sigorta ayarlarından kastım sadece :
WDT_ON
PWRT_ON
PROTECT_OFF
MCLR_ON
INTRC_OSC_NOCLKOUT
BODEN_OFF
BOD_OFF
LVP_OFF
XT_OSC
bunlardan ibaret değil.Bunları az çok çözdüm.Ama asıl sorun adcon1,ansel,cncon gibi her picte bin çeşit karşıma çıkıyor ve eğer doğru bir şekilde gerekli ayarlar yapılmassa pic çalışmıyor bile.

Bu anladığım kadarıyla tüm picler için aynı.Yani örneğin adc yi iptal etmek için adcon(misal(bildiğimden değil :) )) tüm adc içeren piclerde kullanılıyor.Doğrumu.Eğer böyleyse çok sıkıntı değil.Yani tüm bu ayarların ne olduklarını nasıl kullandıklarının anlatan bir bilgi nereden bulabilirm?

Baya karışık oldu ama hiç anlamadığım bir konuyu anlatmayı başardım sanırım :)

mesaj birleştirme:: 01 Mayıs 2015, 12:28:37

Bu arada bunun üzerine konu açmamın sebebi şu anda uğraştığım 16f73 den kaynaklanıyor.Bir türlü çalıştıramadım.İnt baya araştırdım ama malesef bahsettiğim ayarlarını bulamadım.Artık bu işe el atmaya karar verdim :)

t2

Sürekli PIC değiştiriyorsanız ciddi bir sorun. Kimse bu ayarları ezbere bilmez. 16f73  ayarı nasıldır hangi bit ne olacak? datasheet açıp bakmak gerek. kime sorarsanız sorun aynı işi yapması gerek. kendiniz de yapabilirsiniz. Her zaman kullandığınız bazı register bu picde olmayabilir başka register eklenmiş olabilir. 

Alıntı yapılan: BİLİRSHOP - 01 Mayıs 2015, 12:26:47
İnt baya araştırdım ama malesef bahsettiğim ayarlarını bulamadım.Artık bu işe el atmaya karar verdim :)

Nerede araştırmıştınız?  Detaylar datasheette kesin vardır.

t2

bu sigortaları projeye göre ayarlamak gerek. sen komple kodları buraya yapıştırsan bile yine ayarları değiştirmek gerekebilir. yani bunu  sizin için ingilizcesi yeterli birinin yapması gerek.  kim yapar ben bilmiyorum. 

ya da projeyi  basite indirgeyin. led yakılacak  buton okunacak, ADC ile sensör okunacak diye basit bir proje yapın. çalışma frekansı sizinki ile aynı olsun. bu şekilde basit bir projeyi kodları ve proteus projesi ile beraber yayınlayın. proteusta denemeler yapılır. sigorta ayarlanır. yardım etmek isteyenler için kolaylık olur.  diğer türlü sigorta ayarını birisi yazsa bile yine çalışmaz denemek gerekir. unutulan yer olabilir.

erpay

16f73'ün özel bir sebebi var mı? Mesela 18f4620 için comparator ve analog dijital ayarlarını başta ayarlamak gerekir, ama 18f452'de varsayılan ayarlar ile birşeyler yapmaya başlanabilir.

MikroC'de bu ayarlar ayrı bir menüde yapılır ve normal kod içinde yazmaya göre daha açıklayıcı olur yine mikroC forumlarında hazır ayar bulabilirsiniz eğer datasheet'e hiç girmeyeyim diyorsanız.

JOKERAS

Arkadaşlar kolay gelsin?

Ben 6 yıldır pic ile projeler yapıyorum ve %80 i microc ile.Ve programlama işinden gerçekten çok zevk alıyorum.Ama bu işin en sevmediğim ve hala anlamsızca kopyala yapıştır yaptığı sigorta ayarlarından nefret ediyorum.Bu güne kadar ki kullandığım piclerde sigorta ayarlarını ibt arayıp kopyala yapıştırla çözmeye çalıştım.
Bu arada sigorta ayarlarından kastım sadece :
WDT_ON   
PWRT_ON
PROTECT_OFF
MCLR_ON
INTRC_OSC_NOCLKOUT
BODEN_OFF
BOD_OFF
LVP_OFF
XT_OSC
bunlardan ibaret değil.Bunları az çok çözdüm.Ama asıl sorun adcon1,ansel,cncon gibi her picte bin çeşit karşıma çıkıyor ve eğer doğru bir şekilde gerekli ayarlar yapılmassa pic çalışmıyor bile.

Bu anladığım kadarıyla tüm picler için aynı.Yani örneğin adc yi iptal etmek için adcon(misal(bildiğimden değil :) )) tüm adc içeren piclerde kullanılıyor.Doğrumu.Eğer böyleyse çok sıkıntı değil.Yani tüm bu ayarların ne olduklarını nasıl kullandıklarının anlatan bir bilgi nereden bulabilirm?

Baya karışık oldu ama hiç anlamadığım bir konuyu anlatmayı başardım sanırım :)

mesaj birleştirme:: 01 Mayıs 2015, 12:28:37

Bu arada bunun üzerine konu açmamın sebebi şu anda uğraştığım 16f73 den kaynaklanıyor.Bir türlü çalıştıramadım.İnt baya araştırdım ama malesef bahsettiğim ayarlarını bulamadım.Artık bu işe el atmaya karar verdim :)

Selam,

Olay şu...
Bir pini ADC olarak kullanacaksanız adı üstünde Analog(TTL),buradan okuyacağınız değeri schimtt trigger giriş ile okuyamazsınız.5v işlemciye göre konuşursak okuyacağınız değer 0 ile 5v arasındadır.
Schimmt Trigger girişler belli bir seviyeden sonra aktif olur,bu daha çok Lojik durum için kullanılır.
Ama giriş TTL yapısında olursa yani ANALOG giriş,o zaman  0 ile 5V arasındaki değeri okuyabilirsiniz.

Sıradan bir Elektrik şalterini inceleyin,siz şartele belli bir güç uygularsınız ama şartel kontakları kapanmaz.
Nereye kadar,şartel iç yayının doyuma ulaştığı güce kadar.
İşte bu Schimtt Trigger oluyor.İç yayın  doyum noktasına kadar hiç bir iş yapmadı!
Aynı durum şarteli kapatırkende olur,bu kararlılık sağlar.

Analog ise bir tirmpot gibi,Trimpotun en küçük bir değerini TTL'in yapısı ve ADC'nin çözünürlük katları kadar bir hassaiyette 
uygulanan farkı tanıyabilir.

Ansel...
Analog giriş seçme,bir pin Analog okuma yapacaksa o pin Analog seçilmeli,Anlogmu Digital I/O'mu?
TTL veya Schimmt trigger.

CMCON ...
Comparatör giriş,işlemcilerin çoğunun içinde bir veya daha fazla Opamp oluyor,bu Opamplar genelde
dışarıdaki sinyalleri kontrol etmek veya içerden verilen referansa göre dış sinyali o seviyede karşılaştıran bir yapı.
Kullanmadığınızda iptal ediliyor neden?
Eğer bu girişleri iptal etmezseniz,yüksek empedans olmaları sebebiyle  havadan bile nem kapıp nezle(İletime Geçer)olur.

Sigorta ayarları için her işlemcide farklı işler için koyulmuş değişik Sigortalar var,bunların açıklamaları pdf'te var.
Oralara bakarak ne ne için koyulmuş incelenebilinir.

JOKERAS

CTRL + F yapıp Registerlerin adını yazın,Enter'la devam edin bulun.

RaMu

...
Ben 6 yıldır pic ile projeler yapıyorum
....
Bunu demesen iyiydi ama bu konuya hiç girmeyelim.

İlk önceliğin ingilizce öğrenmek olmalı,
bu işle uğraşmayı düşünüyorsan ingilice şart.

Öncelikle 16f serisi herhangi bir pic in Türkçe datasheetini bulman yeterli,
yapmak istediğin ayarlar birbirine çok benzer.
Veya özellikle asm için yazılmış güzel bir kitaptan bu ayarların mantığını öğrenebilirsin.

Bunun yanında birçok sitede
bahsettiğin ayarlarla ilgili gayet yeterli Türkçe kaynak da mevcut.

Bende biraz bahsedeyim:
Önce bir örnek bulalım
şu an netten bakıyorum;
16f türkçe datasheet diye google a yazdım
ve ilk çıkan sitelerden birine baktım
http://elektroinfo.blogspot.com.tr/2008/08/pic16f628-trke-data-sheet.html
16f    628 84 877 675 629 için Türkçe datasheet demiş,
bunlardan 84 de ADC yok onu eledim,
diğerlerine bakıyorum,
675-629 için yeterli bilgi vermemiş,
16f877 için olana göz gezdirdim güzel görünüyor.
Bunun üzerinden gitmeye karar verdim.
pdf de ctrl+f ADC dedim adc ile ilgili bölümlere bakmak istedim,
ADCON diye birşey varmış,
ne iş yapıyor öğrendim,
bu registerı kullanarak ADC yi açıp kapatabiliyormuşum,
pinleri digital yapmak için ADC yi kapatmalıymışım,
.
.
.
Birazda anladığım dilden konuşan birilerinden bakayım diye düşündüm
gogla 16f mikroc adc örneği yazdım
ilk linke tıkladım
http://komhedos.com/mikroc-ile-pic-programlamapic-ile-adc-kullanimi/
ADCnasıl kurulur ne ne işe yarar anlatmış,
adc nasıl kullanılır biliyorsam,nasıl kapatılır zaten biliyorum demektir.

Peki sadece adc mi var,
comparator olabilir, spi, i2c, uart vs. vs.
bunları tek tek araştırmak lazım.

Asıl mesele tabiki datasheet,
datasheet de reset durumu denen bölüme bakmak lazım,
yani mcu ilk açıldığında hiçbir ayar yapmazsak
mcu daki modüller (adc spi uart vs.) ne durumdadır
buna ve bizim ne yapmasını istediğimize göre
gerekli register ları ayarlayıp istediğimiz gibi çalışmasını sağlarız.

Sen biraz araştır dene, gerekirse ben
datasheete bakıp ayarları nasıl yapman gerektiği
konusunda yardımcı olurum.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

JOKERAS

TRISAbits.TRISA0 = 1;          // Port 0(AN0) giriş.
ADCON0bits.ADCS = 0b00;   // Conversion Clock Select bits,F Osc/2.
ADCONbits.CHS = 0b000;     //  ADC kanal seçimi.AN0.
ADCON1bits.PFCG 0b000;     // Tüm Analog portlar Anlog,Vref İnternal VDD.

PFCG reg kombinasyonu pdf'te var oradan hangi portun ne olacağına dair combinasyonunu vermiş.

ADCON0bits.ON = 1;             //Adc modulü aktif.

ADCON0bits.GO = 1;            //Start Adc conversion.
While(ADCON0bits.GO);       //Conversion bitene kadar bekle.

AdcVal = ADRES;                 //Registerini oku.

Bu işlemci 8-bit ADC görünüyor.
Bu şekilde bir deneyin.

RaMu

Alıntı yapılan: BİLİRSHOP - 01 Mayıs 2015, 15:04:01
...
Neyse hocam konumuza dönelim.Biraz araştırdıktan sonra 16f877 nin ayarlarıyla 16f73 ün ayarlarının birbiriyle aynı olduğunu öğrendim ve
...

Aynı şeyi anlatmaya çalıştım zaten.
Birde adcon1 e genelde 0x06 yüklenir ama
0x07 yüklemekde birşeyi değiştirmez

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

RaMu

Ufak bir şey hazırladım:
http://www.mediafire.com/view/0d2kls8shl5ie2k/16F73_all_digital.txt
ingilizce öğrenince sendende bekleriz artık ona göre.

önizleme:
Alıntı yapılan: RaMu link=topic=16f hepsi dijital yapma

Datasheet ilk sayfaya bakıyorum,
ADC
CCP (Capture Compare Pwm)
SSP (Synchronous Serial Port) (spi i2c)
PSP (Parallel Slave Port) (sadece 40 44 pin olanda)
USART var,
bunlar resetde ne durumda bakmalıyım.

Syf 8
TABLE 1-2: PIC16F73 AND PIC16F76 PINOUT DESCRIPTION
kısmına bakıyorum,
hangi pinler I/O olabiliyor kontrol

RaMu

Ben teşekkür ederim.

Şimdilik Malatya dayım,
kısmet olursa görüşürüz.