Osiloskop İçin İzolasyon Trafosu

Başlatan TA7R, 04 Mayıs 2015, 17:45:53

TA7R

Merhaba , sipariş verdiğim osiloskobun datasheetinde maxumum güç tüketimi 30w yazıyor , 220 giriş 220 çıkış izolasyon trafosu sardıracağım , kaç watt sardırayım diye tereddüt ediyorum.Osiloskopla kullanabileceğim ve izolasyon trafosuna istiyaç duyan başka bir alet varmıdır ? Mesela sinyal jeneratörü yalıtım gerektirir mi gibi ...

Icarus

En önemlisi bu iş için doğru olarak sarılmalı. Yani 220V-220V Her hangi bir izolasyon trafosu osiloskopu float etmek için uygun değildir.

ylmz

İzole trafo şart sonra patlamalar çatlamalar uğraşır durursun
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

TA7R

İcarus hocam , trafocu ile görüştüm adamlar bilmiyor , bize nasıl dersen öyle sararız diyorlar , osiloskop için nasıl olmalı nerden öğrenebiliriz.

OG

50 - 60 VA  220V/220V yeter ve sıkıntı çıkarmaz sanırım.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

esensoy

Alıntı yapılan: Icarus - 04 Mayıs 2015, 17:59:44
En önemlisi bu iş için doğru olarak sarılmalı. Yani 220V-220V Her hangi bir izolasyon trafosu osiloskopu float etmek için uygun değildir.
Neye dikkat etmek lazım biraz açar mısınız?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

x-nomek

izalosyon trafosu ne işe yarar neden gerekli ?

Kabil ATICI

220V üzerinde öçme yapıyorsan veya 3 faz sistemlerde doğrultma veya motor, endüksiyon ocağı cihazlara sürücü yapıyorsan, osilakopla nasıl ölçersin. Osilapkop şase (GND) hattını nereye bağlayacaksın? Yanlış bir bağlantıda sigorta başta olmak üzere, birçok elektronik eleman çatlar, patlar. Çünkü izolasyon trafosu osilaskobu şebeke hattından ayırarak, güvenli bir şekilde şebeke üzerinde yalıtılmamış tristör, triak vs elemanlarda ölçüm yapmanızı sağlar. (yinede gnd hattını bağladığınızda faz bağlantısından çarpılma riskinizin olduğunu göz önünde bulundurun)
ambar7

TA7R

izolasyon trafosu bağlı iken osiloskobu ayrıca yine topraklamak gerekli sanırım , bunu topraklı piriz ile mi yapacağız yoksa skoplarda ayrıca gnd terminali olurmu?

FxDev

Aynı olay LISN için de geçerlidir.
Toprak hatlarını birleştirin, L-N hatlarını izolasyon trafosunun çıkışından alın. Herhangi bir problem olmayacaktır. Bunun yanında toprak hattını çıkararak da koruma sağlamış olursunuz.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

TA7R

Sayın hocalarım çok teşekkür ederim yalnız bu eev blogdaki artisin ! ne söylediklerinden ne de şemasından hiç bir şey anlayamadım.

blacklogic

Bu geveze Dave çok laf az iş yapıyor genelde. Konuşmasında karşındakini ilkokul seviyesinde ggörüyor. Saçma örnekler laf uzatmalar vs vs. Eevblog faydalı olabilir ama benim sinirlerimi hoplatiyor.

x-nomek

bu anlatıklarınızı bir şema çizim şeklinde gosterebilirmisiniz ?:(

TA7R

Trafoda ne gibi özellik olabilir ? Çok seçenek yok , benim anladığım izolaston trafosu üst üste sarım tekniği ile değil de primeri bir tarafta - sekonderi karşı tarafta olan nüve/bobin tipinde olacak . Başka bir özellik olabileceğini zannemiyorum.