Fark yükseltici ve karşılaştırıcı

Başlatan sdonmez, 05 Mayıs 2015, 10:02:44

sdonmez

Merhaba,
Aşağıdaki devre ile akım okumak ve karşılaştırma yapmak istedim ancak düzgün sonuç alamadım. Akım değeri, Vref ile belirlediğim referans değerin üzerine çıkınca V2 çıkışım 0V seviyesine düşürmek istiyorum.
Yükseltici kısmı tek başına düzgün çalışıyor. Opamp LM324. Beslemesi 0..15V. Rs direnci üzerinde düşen gerilimin 220 kat artırıyor ve V1 noktasında bu yükseltilmiş değeri görüyorum.
Karşılaştırıcı kısmı da tek başına iş yapıyor. Opamp Lm311. Beslemesi 0..5V. V1 noktasından harici bir potansiyometre ile gerilim uyguladığımda V2 çıkışı istediğim gibi 0-5V arasında geçiş yapıyor. Vref=0.8V. Tabii opamp'lar rail-to rail olmadığı için tam sıfıra ulaşmıyorum ama sorun değil. 5V'a da yaklaşmaya ihtiyacım yok.

İki devreyi aşağıdaki gibi birleştirdiğimde ise karşılaştırıcı kısmı istediğim sonucu vermiyor. V1 değeri ile orantılı lineer bir çıkış vermeye başlıyor. 

Neyi yanlış yaptığım konusunda yardımınızı bekliyorum.
Teşekkürler

ferit06

Karşılaştırıcıda kullandığınız 100k geri besleme direncine neden ihtiyaç duydunuz? Karşılaştırıcı olarak kullanmak istiyorsanız ( belirli bir eşik-hysterisis bırakmak dışında) buna gerek yok.

sdonmez

100k dirençi histeris için ekledim. Çıkardığımda da değişen pek birşey olmuyor.

z

lm311 ın 1 ve 4 nosu gnd ye baglımı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sdonmez

Evet, 1 ve 4 numaralı pinler gnd ye bağlı. Benzer yapıyı lm393 ile kurduğumda da sonuç aynı....

sdonmez

Çözüm bulamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.
Amplifier girişinde Rs direnci yerine potansiyometre ile giriş voltajı uyguladığımda devre istediğim gibi çalışıyor. 
Rs direnci üzerinden ölçmeye çalıştığımda çalışmıyor. Neyi gözden kaçırıyorum?

t2

RS direncinin bir ucu toprağa bağlı görünüyor. Sorun bu. Op-amp beslemesinin 0V olan toprağına bağlı ise yanlış olur. Opamp beslemesinin ortası toprak olarak alınması gerek. yani RS direncinin bağlı olduğu toprak 0V değil 7.5V olması gerek.

Patansiyometre ile verdiğiniz gerilim muhtemelen 7.5V civarı ayarlanıyor ve sorun çıkmıyor.  hatta hiç sıfıra inmemiş, ve  op-amp beslemesi olan 15volta çıkmamıştır. opmaplardan biri 5v diğeri 15 V ile besleniyor? hangisi doğru?

eğer ikisini de 5V ile beslediyseniz RS direnci ucu 2.5V civarındaki gerilime bağlanır. Toprak niyetine 2.5V kullanılır.

fakat birinci op-amp 15V ile diğeri 5V ile beslendiyse durum karışık. her ikisi nin de kabul edeceği bir seviye olan 2.5V kullanılması yerinde olur. yani RSnin bir ucu 2.5Va bağlanmalıdır.

Sağdaki op-amp ne amaçla kullanıldı? comparator olarak mı? + girişi, çıkışa bağlamak sakıncalı gibi. osilasyon yapar. poszitif geribesleme olur.

sdonmez

Alıntı yapılan: t2 - 06 Mayıs 2015, 13:52:35
RS direncinin bir ucu toprağa bağlı görünüyor. Sorun bu. Op-amp beslemesinin 0V olan toprağına bağlı ise yanlış olur. Opamp beslemesinin ortası toprak olarak alınması gerek. yani RS direncinin bağlı olduğu toprak 0V değil 7.5V olması gerek.

Patansiyometre ile verdiğiniz gerilim muhtemelen 7.5V civarı ayarlanıyor ve sorun çıkmıyor.  hatta hiç sıfıra inmemiş, ve  op-amp beslemesi olan 15volta çıkmamıştır. opmaplardan biri 5v diğeri 15 V ile besleniyor? hangisi doğru?

eğer ikisini de 5V ile beslediyseniz RS direnci ucu 2.5V civarındaki gerilime bağlanır. Toprak niyetine 2.5V kullanılır.

fakat birinci op-amp 15V ile diğeri 5V ile beslendiyse durum karışık. her ikisi nin de kabul edeceği bir seviye olan 2.5V kullanılması yerinde olur. yani RSnin bir ucu 2.5Va bağlanmalıdır.

Sağdaki op-amp ne amaçla kullanıldı? comparator olarak mı? + girişi, çıkışa bağlamak sakıncalı gibi. osilasyon yapar. poszitif geribesleme olur.

Evet, LM324'ü 15V ile, LM311'i 5V ile besledim. Karşılaştırıcı opamp olam LM311'in çıkışı (V2) mikrocontroller'a dijital giriş olacak. O yüzden pull-up ile 5V'a bağlı...
Potansiyometre ile yaptığım denemede karşılaştırıcı Vref girişine 0.8V verdim. Yükseltici girişine bağladığım potannsiyometreyi de 100mV ayarladım ve 22 kat kuvvetlendirdim. Ve çalıştı...

Rs'nin ucunu 2.5V'a bağlamak uygun değil. Şemada 0V olarak görülen noktalar mikrocontroller'ın GND ucuna da bağlı.
Sağdaki opamp karşılaştırıcı. + girişi çıkışa dirençle bağlamamın amacı hiterisis sağlamak. Çok önemi yok. Problemde etkisi de yok.

OG

Şeman doğru montaj esnasında LM311 in + ve - giriş pinlerini numara olarak ters bağlamış olabilirsin.
100K yı da buyultursen iyi olur 1M gibi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

sdonmez

Alıntı yapılan: OG - 06 Mayıs 2015, 15:05:12
Şeman doğru montaj esnasında LM311 in + ve - giriş pinlerini numara olarak ters bağlamış olabilirsin.
100K yı da buyultursen iyi olur 1M gibi.

Bu da aklıma geldi. Board üzerinde kurulu olduğu için her türlü denedim, maalesef uçlar doğru :(

ferit06

Vref=0.8V diyorsunuz , nasıl  nereden elde ettiniz?

OG

2. opamp 5V ile beslendiğinden 1. opampın çıkışı 5V u aşmamalı.

sdonmez

Alıntı yapılan: ferit06 - 06 Mayıs 2015, 15:11:08
Vref=0.8V diyorsunuz , nasıl  nereden elde ettiniz?

Başka bir trimpot kullandım

mesaj birleştirme:: 06 Mayıs 2015, 15:13:25

Alıntı yapılan: OG - 06 Mayıs 2015, 15:11:39
2. opamp 5V ile beslendiğinden 1. opampın çıkışı 5V u aşmamalı.

Yükselticinin çıkışı 5V'u geçmiyor. Denemeleri 0.5-2V seviyelerinde yaptım hep.

OG

Şemada hata yok.
Baştan, bağlantılar, değer kontrolleri ve elemanların sağlamlık kontrolleri.
Ayrıca GND ler birbirine bağlımı

t2

Bu haliyle 22 değil 220 kat kuvvetlendirmiş gibi.
100 ohm dirençleri 1k takarsak, işte o zaman 22 kat kuvvetlendirir.  bence  sorun bu.
potansla aslında 10 kat düşük gerilim verilmiş bu yüzden normal çalışmıştır. Belki de voltmetre okuma hatası yapılmıştır