Ardunio Nano, Pic16f877 den bile küçük ve daha işlevsel

Başlatan Recep METE, 09 Mayıs 2015, 08:40:03

hgs

Alıntı yapılan: Klein - 11 Mayıs 2015, 00:24:00
Evet STM kullanıyorum. Muhtemelen Arduino'da kullanmayacağım.  Hatta çevremde arduino ve eski model MCU kullananları da STM veya benzeri yeni nesil MCU kullanmaları konusunda cesaretlendiriyor ve mümkün olduğunca bilgilerimi paylaşmaya çalışıyorum.  Üretici olan veya  bir cihazdan 1-2 taneden fazla üretecek olan hiç kimsenin de kullanacağını düşünmüyor ve önermiyorum.  Arduino'ya bu kadar yüklenilmesini anlamıyorum sadece. Arduino kullananların bu kadar aşağılanmasını anlamıyorum.   O kadar geniş bir yepazesi var ki, neden 1-2 tane ürün üretecek adam donanım tasarlamaya çalışsın , neden st'nin kitlerini vs.. kullansın. Bunu anlatmaya çalışıyorum.

Klein ben salak değilim. Zeki ama elektronikle uğraşmamış biri, kafasındaki fikri arduino ile hayata geçirip çok yeni teknolojik , çok hit olabilecek bir ürün ortaya koyabilir. Arduino bu açıdan, bu kitle için çok harika bir ortam. Ivır zıvırla uğraşmadan fikri hayata geçirip hepimizden çok para kazanabilecek birileri ortaya çıkabilir. Bunu reddetmek açıkça zeka sorunu olduğunu gösterir.

Benim dayanak noktam orası değil. Yukarıda yazdım. İşi elektronik olan ve bu işi öğrenmesi gereken adamların arduinoya bakalım vs demesi, üniversite profesörlerinin arduino üzerinden yazılım öğretilebileceğini düşünmesi doğru değil.

Arduino ile üretimde yapılmaz. Burası bence net belli. Neden üretilmez tartışmasına girmiyorum. Üretecek olan üretsin görsün dünya kaç bucak.

Yanlış hatırlamıyorsam arduino ile alakalı ilk elle tutulur başlığı fxdev açmıştı. Arduino diye bir şey var. Biraz inceleyelim tadında bir başlıkta. Başlık duruyormu bilmiyorum.

Karamel

Konuya o kadar hizli mesaj yaziliyor ki. sabah yedide uyanip 09:00 da gidecegim dersimi unuttum!! :)heyecanla hocalarimin mesajlarini okuyorum :) bazen mesajlar silinebiliyor. silinmeden okumus olmak istiyorum :)

ben 18 yasinda electronics enigneering hayali ile gozleri kamasan kucuk bir kardesiniz olarak konuya yazacagim son mesajim.

Hocalarim. burada eski mevzulari tartisir. uzlasirsiniz. sorunlar gider geriye dostluklar kalir. biz yeni nesili bir yonden egitmeye devam ederken. diger yondende kendiniz ogrenmeye devam edersiniz. bizler yetisince sizlerin suanki missionunuzu devralir. yeni nesili egitmek. yonlendirmek icin cabalariz. Sorunlar biter. insaniyet kazanir........... Tum hocalarima iyi geceler ::)

frat

Arduino Nano benim de favorim en büyük sıkıntısı çok kolay bozulmasıydı. Geliştirdiğim kartlarda tüm pinlere seri bağlı dirençler ve bol kondansatör kullanıyorum daha problemsiz çalışıyor ;)

İncelemek isterseniz mini sumo robotlar için kartımız: http://jsumo.com/shop/megatron-xs-minisumo-robot-board-arduino-nano/ Japonya'dan Meksika'ya bir çok ilgili kullanıyor ;)
DataCNC ve Robotus Mühendislik Kurucusu // https://www.robotus.net & https://www.datacnc.com

hgs

Alıntı yapılan: z - 11 Mayıs 2015, 00:27:50
Ben neye dellendim. Ardunio kullanırsan profesyonel olmazsın. Keil'in kütüphanelerini çağırırsan o başka .....

Bende onu diyorum zaten. Siz hazır lib kullanmaya karşıydınız. Biz c kullan diyorduk. Hazır pek çok kolaylıklar var diyorduk. Siz ben oynamam diyordunuz.

Ne olduda C deki libleri bile atladınız. Daha üst seviye dilden kütüphaneleri savunur oldunuz. Bakın bir kısmımız halen C de kalıcı olduğunu söyleyerek tutarlı olmuş olmuyorlarmı ?

Tutarsızlık nerede ?

HeCToR

Forumun Derhal revize edilmesi gerekiyor şu an o kadar komik ve basit geliyorki mahalle ortamina dondu lakayıklık son safada Foruma bir an önce tedavi ve disiplin sağlanmalı artık aşşalanacağım diye soru sormaktan çekinir hale geldim Egoistlik roket yapmış yeter yani bu kadar herkez birbirine düşman olmuş gruplaşma olmuş yöneticiler lütfen düzeni sağlayın artık
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

FxDev

@hgs iyi hatırlattınız. https://www.picproje.org/index.php?topic=36084.0
Zamanında bu konu üzerine inceleme yaptım, bir kit edinip deneyimledim, şimdi o kit bir stajyerimizde ve onu da hatırlamıyorum.

Burada beni tanımayan arkadaşlara şunu söylemek istiyorum, etik olarak denemediğim hiç bir şeyi ne savunurum ne olur derim. Deneyim benim için her şeydir.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

z

Fxdev

Eğer benim yüzümden 14 bin mesajı sildirdiysen psikoloğa falan görülmelisin. Forumda e-kitap yazacak bilgi bırakmışmış. Eee niye sildin ozaman.  Yahu şimdi ne duruyorsun yazsana okuyalım faydalanalım.

Bu arada mod arkadaşlar benim mesaj sayacımı silerlerse çok sevinirim. Ya da sıfır sayaçla yeni bir üye olarak sil baştan başlayayım. Yahu neyin liderlik savaşından bahsediyorsunuz siz kafayı yediniz?

Benim yüzümden mesajlarını silip giden tek bir üye bilirim. Step motor ükelası bir İzmirli çocuk vardı. İki step motor sürücü yaptı. Bir ara Amerikalı bir çocuğun tasarımını yapıp open source yaptığı bir sürücüyü kopyalayıp satıyordu falan.

Forumda  step motor ve sürücüler üzerine yalan yanlış yazılar yazdı. Yazılarındaki  hatalarını tek tek gösterdim. Bir gün bir baktık ki tüm mesajların içine girmiş her birini temizleyip çekip gitmiş.

Ruh hastası bunlar.

Fxdev neyin açığını vermememden bahsediyorsun?  Portakal çiçeği hikayesini bilirmisin? Şu anda O durumdasın.

Bazı mesajlarına bilinçli sert yazılarım var. Ters yazdığım mesajların konularına bakarsan mesajlarında ukela tavırların olduğunu göreceksin. Ona kızıyorum da ondan. Haaa eğer o konuda yazacak iki satır bilgim varsa da döktürüm kim tutabilir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

RaMu

Alıntı yapılan: Klein - 11 Mayıs 2015, 00:24:00
......Arduino'ya bu kadar yüklenilmesini anlamıyorum sadece. Arduino kullananların bu kadar aşağılanmasını anlamıyorum.   ........

Kendi adıma kimseyi aşağıladığım yok.
Her mesajımda aynı şeyi yazmaktan sıkıldım,
zaten arduinoyu üretenlerin kendi söylemini dile getiriyorum hatta yuz.
Hobiciysen al kullan,
profesyonel olarak işim yazılım ama arduino ile hallediyorum herşeyi diyen adama ne dersin.

Zaten böyle düşünen bir profesyonel yoktur
böyle iyi seviyelere geleceğini düşünende hüsrana uğrar,
baştan böyle niyeti olan varsa uyarıyoruz.

Ayrıca yer yer yazıyorum,
arduino ile yazılmış örnekleri inceleyip
datasheet yardımcısı olarak kullandığım oluyor,
kendi ortamıma çevirip kullanıyorum.
Birde ucuz modüllerin çıkmasınada faydası oluyor.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

hgs

Cortex çık aradan,  git kendi konularında isteklerinden bahset. Hakaret olmadı. Adam gibi tartışıyoruz.

Alıntı yapılan: Karamel - 11 Mayıs 2015, 00:35:30
Sorunlar biter. insaniyet kazanir........... Tum hocalarima iyi geceler ::)

Karamel merak etme. Düşmanlık bende yok. Bazen aşırı heyecan olabiliyor. Z nin piknik meselesinde katılmayı düşündüm ama ankaraya gidecek kadar seyahat etmeyi sevmiyorum. Bir gün karşılaşıp tanışmak isterim kendisiyle. Benzer şekilde Fxdevlede  karşılaşma olasılığımız yükselecek, zira izmire geçeceğim önümüzdeki dönemde. Herhangi bir şekilde yanyana gelince ne olacak bilmiyorum? Herhalde kuru bir selam olur :) okadar.

z

Alıntı yapılan: hgs - 11 Mayıs 2015, 00:41:49
Bende onu diyorum zaten. Siz hazır lib kullanmaya karşıydınız. Biz c kullan diyorduk. Hazır pek çok kolaylıklar var diyorduk. Siz ben oynamam diyordunuz.

Ne olduda C deki libleri bile atladınız. Daha üst seviye dilden kütüphaneleri savunur oldunuz. Bakın bir kısmımız halen C de kalıcı olduğunu söyleyerek tutarlı olmuş olmuyorlarmı ?

Tutarsızlık nerede ?

Tutarsızlık yok. Ben Ardunio kullanma diyenlerin başka çipler için çatır çatır kütüphane kullandıklarını biliyorum. Diyorumki madem kütüphane kullanıyorsunuz ne diye Ardunio'ya cephe alıyorsunuz.

Ben Ardunio kullanmak isteyenlere kullanmayın denmesine muhalifim. Sırf bu kütüphane meselesi yüzünden muhalifim.

Olacakları söyleyeyim. Elektroniğin e'sinden anlamayanlar Ardunio ile iki günde öyle projeler yapıp ortaya çıkacaklar ki bugüne kadar yaptığınız işler o projelerin yanında oyuncak kalacak.
Çünkü karşınızda çete var. Bu çetenin çok bilgili abileri var. Kütüphaneleri yazıp yazıp koyacaklar. İDE'yi de yazıyorlar kütüphaneyi de. Arkalarında da Atmel gibi firmalar var.

Sizin 6 ayda yaptığınız işleri 2 günde bilemediniz 1 haftada koyacaklar masaya.

Bilen bilir AYE nickli bir arkadaşımız vardı. Arada bir ineternetten sohbet ederdik. Sıkı C'ci idi. Ama aslında ASM'ci.  ASM ile bir sene mi uğraştığı bir asansör projesini rakipleri C ile bir gece sabaha kadar çalışıp çıkartmışlar.
Çok üzülmüş ve ASM'yi o gün bırakmış.

Sizin de başınıza bu gelecek. Ben bu olacaklardan korkmuyorum. Ben sıfır üretim tecrübeli bir amatörüm.

FxDev

@z olmadığın bir psikologluk vardı ona da başladın ya tam oldu!

Açık verdikçe daha da batıyorsun!

1) Diyorsun ki ukala tavırların için sert mesajlar yazıyorum: Be adam, buradaki diğer üyeler, senin benim tavrımı çekememen yüzünden neden yanlış bilgi veriyorsun? Benimle dalaşacaksın diye beyaza beyaz diyeceğine ya gridir o neden diyorsun. Burada dediklerimizi zaten tastiklemiş ve onaylamış oluyorsun. Bu şu demek oluyor: Sen burada birinin tavrını beğenmezsen, doğru da olsa, sırf onu sinirlendirmek için aksini iddia edebilen bir varlıksın. Bu benim ruh hastası değil, senin olduğun gerçeğini değiştirmez.

2) E-Kitap yazacak bilgi bırakmadım, E-Kitap yazdık. Burada arkadaşlarla tartışarak sorarak konuşarak deneyerek. 3 üniversite 6 lisede denk gele kitaplarımın öğrencilerin elinde olduğunu gördüm. Yetmez mi? Sizin egonuz ve sizin egonuzu destekleyenler yüzünden silindi o mesajlar! Pozitif bir tehditti ortamın düzelmesi açısından, o dönem yapılmadı bu. O mesajlar benim teker teker emek vererek yazdığım içeriklerdi, bilgilerdi, yine olsa yine silerim, gözümün yaşına bakmam!

3) A başlığındaki kişisel sürtüşmenizi B başlığında alakasız bir konuya taşıyabiliyorsunuz. Bunun bir çok örneği var!

4) Çektiğiniz videolardan ne kadar profesyonel(!) olduğunuz anlaşılıyor zaten; yanan sigaralar, ortalığa atılmış çöplükler vs. Bu yüzdendir insanlar ne kadar bilginize laf etmese de (ki bu konuda ben de laf etmiyorum, ilgilisiniz elektroniğe) ortamlarda dalga konusu oluyorsunuz, haberiniz yok.

5) Yukarıda dedim, ben en azından bir projemi Ardunio'ya uyarlamaya çalıştım, zaman ayırdım, merak ediyorum hiç elinize alıp bir şey denediniz mi? Denemediğiniz konularda ahkam kesmeyi bırakın.

Ya da tüm bunları boş verin, portakal çiçeğiyle, elmayla, böcekle uğraşın. Arada tabi ki ASM ile de.

Size profesyonel Z abinizden bir video:

https://www.youtube.com/watch?v=BT53qurhhBo

Bu da benim hazırladığım video, kararı siz verin diyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=PO9W-M03vHk
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

HeCToR

@hgs ne haliniz var ise görün çekiliyorum aradan suçlu biz olduk gene he  ;D  ::) iyi geceler

z

@Fxdev

Yahu neyi deneyeyim. İnternette ardunio ile yapılmış çalışan pek çok proje var. Sadece led yakıp söndüren projelere bakmayın.

Ne senin konun? Hangi işi Ardunio yapamaz. Neyi beceremedin? Motor sürücü yapmayı mı? İnverter yapmayı mı?

Lafa gelince dil 5 karış. Demiyormusunuz performans isteyen noktalarda ASM yazarım. Vardır herhalde Ardunio da da bu tip trikler.

Söyle bana Ardunio ile hangi güç elektroniği projesini yapamıyorsun? Neyi beceremiyorsun? Forum değilmi burası araştırıp buluruz. Yaralı parmağa işeriz.

hgs

Alıntı yapılan: z - 11 Mayıs 2015, 00:56:31
Sizin de başınıza bu gelecek.

Komik. Picproje gibi bir forumda 100-200-500 kişiyi etkilersek yaptığımız iş elden gitmeyecekmiş. Biz bu şekilde düşünüyormuşuz. Bu düşünce çok komik.

Elektronikte türkiyenin ne kadar alan kapladığını size hatırlatmak zorundayım. Ayrıca en çok parayı ticaret üzerinden kazanıyorum. Türkiyede benim gördüğüm bildiğim elektronik firmalarının çoğuda ticaretten para kazanıyor.

Para kazanma meselesini uzatmayalım bence. Burada bir şeyler ögrenebilirmiyim diye bulunuyorum. Reklam yapmak gerekiyor olsaydı, (burada bunun alasını yapanlarla dolu), reklam yapabileceğim pek çok farklı mecra var olduğunu iyi biliyorum.

Alıntı yapılan: z - 11 Mayıs 2015, 01:05:17
Söyle bana Ardunio ile hangi güç elektroniği projesini yapamıyorsun? Neyi beceremiyorsun? Forum değilmi burası araştırıp buluruz. Yaralı parmağa işeriz.

Bu çok bomba oldu. Bir düzine kadar güç elektroniği, motor sürücü vs projede çalışmam gerekmişti. (Anlamam ben güç elektroniğinden.) Ama arduino ile bunları yapalım demek cesaret ister. Z sizi kutluyorum.

HeCToR

Alıntı YapOlacakları söyleyeyim. Elektroniğin e'sinden anlamayanlar Ardunio ile iki günde öyle projeler yapıp ortaya çıkacaklar ki bugüne kadar yaptığınız işler o projelerin yanında oyuncak kalacak.
Çünkü karşınızda çete var. Bu çetenin çok bilgili abileri var. Kütüphaneleri yazıp yazıp koyacaklar. İDE'yi de yazıyorlar kütüphaneyi de. Arkalarında da Atmel gibi firmalar var.

Bilen bilir AYE nickli bir arkadaşımız vardı. Arada bir ineternetten sohbet ederdik. Sıkı C'ci idi. Ama aslında ASM'ci.  ASM ile bir sene mi uğraştığı bir asansör projesini rakipleri C ile bir gece sabaha kadar çalışıp çıkartmışlar.
Çok üzülmüş ve ASM'yi o gün bırakmış.

Sizin de başınıza bu gelecek. Ben bu olacaklardan korkmuyorum. Ben sıfır üretim tecrübeli bir amatörüm.
Peki z hocam size bir sorum olacak ? Ne yapalım o zaman ? Madem bahsettiğiniz gibi olacak diğerleri mcu üretimini durdursun bitirsin artık ne gerek varki ! Bence Ardunio gelip geçici bir sure sonra silinecek piyasadan aynı moda takıntısı gibi dönemsel öncelik bunlar