Ardunio Nano, Pic16f877 den bile küçük ve daha işlevsel

Başlatan Recep METE, 09 Mayıs 2015, 08:40:03

baran123

Yaa gece gece yarıldım valla :D alemsiniz seviyorum sizleri :)

z

Forumda Ardunio'nun kitabını yazan arkadaşımız var. Şu ana kadar kendisi bizim çocukça tartışmamıza dahil olmadı.

Buradan kendisine tek bir soru sormak istiyorum. Vereceği cevabı FxDev ve hgs'nin de okumasını isterim.

Ardunio için kütüphane yazan abilerimiz, abartılı hızlarda çalışacak işlemcilere yönelmeden, 50 mikrosaniyede bir interrupt rutinine girip buradaki hatırı sayılır düzeyde matematiksel işleri 10 mikrosaniyede bitirecek  kodları optimum hızda çalışacak şekilde yazıp bizlere fonksiyon olarak sunabilirlermi?

Eğer bunu sunamıyorlarsa aman aman uzak durun Ardunio'dan. Ama sunabiliyorlarsa Fxdev'in sorun ettiği işlerin dahi Ardunio ortamında yapılamaması için hiç bir neden yok.

Bunu neden soruyorum.

Basic gibi dillerde

A=A+B*C/D gibi işleri gene basic kodlama ile yaparsak kodlar acaip hantal olur. Fakat aynı fonksiyonu asm yada C gibi bir dille yazar ve bunu basic bir komut ile ilişkilendirilirse yani basic komut bu optimize kodları çağırırsa bu durumda bu fonksiyon aynı işi çok çok hızlı yapar.

Ardunionun hantallığı da bu şekilde aşılamaz mı?

Pek çok firma kendi çipleri için kütüphane fonksiyonları yazıp satmakta bazıları ise bedavaya vermekte. Bunlara örnek Clarke Park dönüşümleri ters dönüşümler vector space modulasyon rutinleri gibi.
Bunları kendiniz de yazabilirsiniz fakat ciddi şekilde kafa yorulup optimize edilmiş kütüphanelerden bahsediyorum.

Bu tip kütüphanelerin Ardunio içinde yazılıp yazılmadığını merak ettim. Hatta üstüne düşülürse merak edenler bile yazabiliyor gibi geliyor bana. Merak edip araştırmadım. Sadece ben yada bir başkasının işkembeden sallayıp sallamadığını bilmek istiyorum. Kim bilir belki de ben sallamışımdır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Recep METE

Bizim konu devlerin savaşına dönmüş de haberimiz yok. Sabah farkettim.  ;D
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

X-Fi

Başlığı okudum gece boyu neler konuşulmuş şaşkınlık içerisindeyim. :)

Kişiselleştirmeleri çıkartsak bu başlıktan iyi deneyimler çıkar, ancak şu kim haklı konusu konuşarak halledilecek birşey değil. Çözüm için kolları sıvamak denemek görmek gerekiyor.

Yorum ve beyin fırtınası konusunda çok zengin bir forum ahalisiyiz ama deneyim konusunda bir o kadar eksik kalıyoruz malesef.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

mehmet

O halde ciddi bir anket yapalım. Kullanılan işlemci, derleyiciler,
çevre birimleri, kullanma nedeni, kullanım yeri, amatörr/hobi/ticari,
vs. gibi seçenekleri olsun.
Bakalım neler çıkacak?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ayhani

Benim babam, hepinizin babasını döver.

Benim egom, hepinizin egosunu döver.

Olay budur.

Bırakın aurdino ve mikrodenetleyicileri paravan olarak kullanmayı! Asıl olan egoları tokuşturmak.

İsteyen aurdino kullanır isteyen bilmem ne.

mesaj birleştirme:: 12 Mayıs 2015, 01:51:32

Alıntı yapılan: z - 11 Mayıs 2015, 02:31:51
Forumda Ardunio'nun kitabını yazan arkadaşımız var. Şu ana kadar kendisi bizim çocukça tartışmamıza dahil olmadı.

Çünkü;
Horoza sormuşar
-Tavukmu yumurtadan çıkar, yumurtamı tavuktan?
Horoz demiş;
-Ben poleğime girmem işimi yaparım.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

memo333

her zamanki gibi basit bir başlık kavgaya dönüşmüş durumda... sayfalarca teknik arkadaşlardan teknik olan tek yazı yok..

durum 1:
arduino mudur nedir bana da oyuncak gibi geliyor.. ama bu gavur endüstri 4.0 deyü, IoT deyü yılların inteli edison çıkarıyor üstüne arduino ide bağlıyor.. değişik..

durum 2:
arduino ile yapılmış profesyonel proje de gördüm.. ancak sıkıntı şu yapan arkadaş "analog pininden nasıl led yakacaksın?" dedi.. halbuki o bir mcu pini. şimdi bu adam arduino yüzünden mi öğrenemedi, yoksa arduino sayesinde böyle bir "çöp" grup mu oluştu?

durum 3:
ccs mikro-c kütüphaneleri ile yapılmış tonla proje var. ben kullanmadım "ansi-c" olmadıkları için... ama var.. arduino'da kütüphane sunuyor hatta cortex-m7 mcular çıktıkça biz uclinux konularını daha çok konuşacağız.. buda daha çok kütüphane demek.. stnin kütüphanelerini kullanmayan var mı?

sonuç:
thomas hook'un doktora tezi "endüstriye uygun değil" diye kabul edilmemişti.. bizdeki mühendislik ile onların farkı bu..
endüstriye uyumluluk..
mühendislik maddeyi (para,kaynak,zaman vs.) en optimal şekilde kullanarak sonuca gitmektir.. (verimlilik)
o yüzden yeri gelir C kütüphanesi kullanırsın yeri gelir uclinux, yeri gelir fpga yeri gelir stm8 ile asm belki de..
böyle arduino kullandın, ben C'de yazdım yok asmde hepinizi geçerim gibi sidik yarışına gerek yok. bu yarışın sonu : madem öyle oturun mcu üretin ama olmayacağını hepimiz biliyoruz..
optimal nokta ne ise onu yakalayın gerisi boş.. 
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

Recep METE

Alıntı yapılan: memo333 - 11 Mayıs 2015, 10:55:32
her zamanki gibi basit bir başlık kavgaya dönüşmüş durumda... sayfalarca teknik arkadaşlardan teknik olan tek yazı yok..

durum 1:
arduino mudur nedir bana da oyuncak gibi geliyor.. ama bu gavur endüstri 4.0 deyü, IoT deyü yılların inteli edison çıkarıyor üstüne arduino ide bağlıyor.. değişik..

durum 2:
arduino ile yapılmış profesyonel proje de gördüm.. ancak sıkıntı şu yapan arkadaş "analog pininden nasıl led yakacaksın?" dedi.. halbuki o bir mcu pini. şimdi bu adam arduino yüzünden mi öğrenemedi, yoksa arduino sayesinde böyle bir "çöp" grup mu oluştu?

durum 3:
ccs mikro-c kütüphaneleri ile yapılmış tonla proje var. ben kullanmadım "ansi-c" olmadıkları için... ama var.. arduino'da kütüphane sunuyor hatta cortex-m7 mcular çıktıkça biz uclinux konularını daha çok konuşacağız.. buda daha çok kütüphane demek.. stnin kütüphanelerini kullanmayan var mı?

sonuç:
thomas hook'un doktora tezi "endüstriye uygun değil" diye kabul edilmemişti.. bizdeki mühendislik ile onların farkı bu..
endüstriye uyumluluk..
mühendislik maddeyi (para,kaynak,zaman vs.) en optimal şekilde kullanarak sonuca gitmektir.. (verimlilik)
o yüzden yeri gelir C kütüphanesi kullanırsın yeri gelir uclinux, yeri gelir fpga yeri gelir stm8 ile asm belki de..
böyle arduino kullandın, ben C'de yazdım yok asmde hepinizi geçerim gibi sidik yarışına gerek yok. bu yarışın sonu : madem öyle oturun mcu üretin ama olmayacağını hepimiz biliyoruz..

Çok mantıklı.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Melih1802

blacklogic

Alıntı yapılan: memo333 - 11 Mayıs 2015, 10:55:32

durum 1:

durum 2:

durum 3:

sonuç:
endüstriye uyumluluk..

Helel be sonunda biri teknik yazı yazdı. Sen bunu makale olarak yayınlanması için hemen gerekli yerlere göndermelisin. Makarası bir yana tüm başlığı okumadan herkese laf atma uyaniklığını nerden buluyorsun garup.

pea

İşin özünü bildikten sonra ha Arduino kullanılmış, ha Keil'ın kendi kütüphaneleri kullanılmış fark etmiyor.  Ama işin özünü bilmeyen ve elektronikte ilerlemek isteyen adam için Arduino zaman kaybı.
Arduino kullanmadım ama mbed kullandım, çabuk proje bitirmek istediğimde de kullanmaya devam ediyorum.
mbed'de şöyle bir olay var. mbed'in timer'ları pwm'leri standart, dolayısıyla yeni çıkan işlemciler bu standarta uydurulmaya çalışılıyor. Bunun sonucunda da 5 timer'ı ve her timer'da 4 çeşit pwm'i olan entegrenin sadece 2 timer'ı ve 4-5 pwm'i anca çalışıyor. 6 pwm ihtiyacı olan adam bu işlemciyi 2 saat kurcaladıktan sonra kütüphanenin destek vermediğini anlıyor, ya bir üst işlemciye geçmek zorunda kalıyor ya da kendi pwm kütüphanesini kendi yazmaya başlıyor. mbed'in Keil, IAR vs ve ASM desteği var, bunları harmanlayıp kısa sürede verimli kod geliştiren kullanıcılar da var.
Hobi projesiyse ve kullanıcının para sıkıntısı yoksa ne ala, geçsin bir üstüne. Ama ticari projeyse olay kullanıcıda bitiyor.

SERRO EFE

Bu ticari proje söylemini anlamıyorum ben. Otomasyon üzerine çalışıyoruz,işimiz plc - hmi - sürücü vs.. Bazen iş geliyor plc kullansan pahalı müşteri sürekli müşteri gitmesin başka yere diye kartla çözüyorum işi. Arduino dediğiniz şeyin üzerinde megaXXXX mcu var ben şimdi bu atmel mcu ya winavr yada bascomavr ile yazınca farklı yada arduino derleyicisi ile yazınca farklımı oluyo. Arduino derleyicisi ile hazır kütüphane kullanarak onlarca iş yaptım kutuladım teslim ettim hepsi çatır çatır çalışıyor. Yeri geldi pic - stm32 de kullandım ama işimin hızlı görülmesine bakarım vakit nakittir..

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

tekosis

Alıntı yapılan: SERRO EFE - 11 Mayıs 2015, 16:00:06
Bu ticari proje söylemini anlamıyorum ben. Otomasyon üzerine çalışıyoruz,işimiz plc - hmi - sürücü vs.. Bazen iş geliyor plc kullansan pahalı müşteri sürekli müşteri gitmesin başka yere diye kartla çözüyorum işi. Arduino dediğiniz şeyin üzerinde megaXXXX mcu var ben şimdi bu atmel mcu ya winavr yada bascomavr ile yazınca farklı yada arduino derleyicisi ile yazınca farklımı oluyo. Arduino derleyicisi ile hazır kütüphane kullanarak onlarca iş yaptım kutuladım teslim ettim hepsi çatır çatır çalışıyor. Yeri geldi pic - stm32 de kullandım ama işimin hızlı görülmesine bakarım vakit nakittir..

sorumun cevabını aldım. teşekkür ederim.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

mufitsozen

Alıntı yapılan: Melih1802 - 11 Mayıs 2015, 11:29:21
https://www.kickstarter.com/projects/24519005/controllino-the-first-arduino-compatible-plc

Arduino ile PLC yapmışlar. Denemek isterdim. Bir tane meraktan sipariş edebilirim.

proje 13 Nisan 2014'de iptal edilmis yeteri kadar katilimci olmadigi icin?

Siz nereden almayi dusunuyorsunuz?
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.