hc05 hc06 farkı nedir ?

Başlatan magnetron, 11 Mayıs 2015, 19:27:38

mdargut

Alıntı yapılan: magnetron - 23 Mayıs 2015, 12:11:01
hocam HC06 elime ulaştı - birkaç sorum var

1) şimdi bilgisayardan buna bağlandığım anda benim virtual seri porttan ne gönderirsem HC06 'nın hardware seri portundan STM32 ' ye mi gidecek ? aynı şekilde STM32 den gönderdiğim de PC ye ulaşacak ?

2) peki PC deki virtual seri porttan HC06 'yı "AT" moduna alamıyorum öyle mi ?
bunun için STM32 den HC06 nın hardware seri portuna mı "AT" göndericem ?

teşekkür

1) Evet aynen olacak. Tx,Rx çapraz bağlantısına dikkat etmen yeterli.
2) Evet buda doğru. AT komutları sadece uart üzerinden çalışır, bluetooth bağlantısı üzerinden çalışmaz.

tekosis

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

magnetron

peki hocam

ben bunu STM32' ye bağlıyacam

HC06' nın beslemesi 3.3 V olur mu ? yoksa 5 V mu vericeğiz ?

eğer 5 V verirsek TX RX sinyal seviyeleri 5 V mu olur 3.3 V mu ? yani STM32 ye direk bağlıyabilir miyim ?

bir de default olarak kaç baud ile haberleşiyor ? fabrika ayarı ?

MrDarK

magnetron selam;

Ürünün datasheet'inde de yazdığı gibi ürün 3.3V. Seri haberleşme pinleri max 3.3V. 5V değil bu ürünler. Fakat piyasadan aldığında üzerinde koruma malzemeleri voltaj çevirici ürünleri varsa tabiki iş değişir. Fakat orjinal çıplak hc serileri 3.3'dür. Dikkat et modülü bozma :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

magnetron

hocam şimdi HC-06'yı STM32 'ye bağladım

gittim bilgisayarcıdan bluetooth dongle da aldım

bilgisayara kurdum

benim daha önce STM32 ile haberleşen programımı çalıştırıp yeni COM portunu seçince
HC-06 'nın LEDi sabit yanmaya başladı - buraya kadar güzel

yalnız benim haberleşme programımdan 10 bytelık bir paket gönderiyorum gönderdiğim paket
benim STM32 'yi stop moduna alıyor STM32 kartının üstündeki LED sabit yanmaya başlıyor o da güzel

veya start paketi gönderiyorum STM32 LEDi yanıp sönüyor - yani paket doğru gidiyor - çünkü gitmese
STM32 'nin LED'inden anlarım - pakette checksum kontrolü de var

yalnız STM32 'den gelmesi gereken cevap gelmiyor - onu da PC deki haberleşme programımdan anlıyorum
hemen haberleşme yok mesajı geliyor - PC 20 milisaniye cevap bekliyor

2 sorum var

1) benim haberleşme programım 9600 8N1 / HC-06 nın fabrika ayarı bu mudur ? ( AT moduna alıp baud değiştirmedim henüz )

2) HC-06 ne kadar hızlı ?
STM32 belki 10 belki 100 mikrosaniye içinde cevap oluşturup gönderiyor
HC-06 burada mı yavaş kalıyor ?
çünkü PC ye cevap gelmiyor

teşekkür