hc05 hc06 farkı nedir ?

Başlatan magnetron, 11 Mayıs 2015, 19:27:38

magnetron

merhaba forum ,

blootooth modülü alacağım

hc-05 ile hc-06 arasındaki fark nedir ?

pinleri dışarı çıkarılmış o mu ?

teşekkür

E3A4

Merhaba herikisininde pinleri dışarı çıkarılmış olanında olmayanıda var.hc-05 hem slave hem master olarak çalışabiliyor hc-06 sadece slave olarak çalışıyor.hc-05 'in at komutları hc-06 ya göre daha fazla buda daha fazla esneklik sağlıyor.her ikisndede key bacağı ile at moda giriş yapıyosun ama şöyle bişey var hc-06 modülü eğer herhangi bir bluetooth cihazı ile eşleşmemiş ise at modundaymış gibi at komudu gönderebilirsin.

baran123

2 sininde pinleri dışarı çıkarılmış olanı var.Modül hainde yani.Farkları ise bildiğim kadarıyla HC05 master olarak kullanılabiliyor.Modül alacaksanız HC05 öneririm.

Abdullahtekin

Selamlar,

http://www.dx.com/p/hc-05-wireless-bluetooth-serial-pass-through-module-w-backboard-green-blue-298911#.VVDfqpP-TIU
ürünü aldım AT moduna hiç alamadım ama buna ragmen veri gönderip alabiliyorum. Tavsiye ederim. (AT modunda şifre ve isim değiştirecektim ama olmadı)

tekno

Alıntı yapılan: Abdullahtekin - 11 Mayıs 2015, 20:01:45
Selamlar,

http://www.dx.com/p/hc-05-wireless-bluetooth-serial-pass-through-module-w-backboard-green-blue-298911#.VVDfqpP-TIU
ürünü aldım AT moduna hiç alamadım ama buna ragmen veri gönderip alabiliyorum. Tavsiye ederim. (AT modunda şifre ve isim değiştirecektim ama olmadı)

Merhaba, bende 2 adet HC-05 haberleştirmeye çalışıyorum , pc den ve telefondan HC-05 modülüne bağlanıyor fakat pic ile yaptığım HC-05 li devre diğer HC-05 li devreye bağlanmıyor bu işlemi nasıl yaptınız. Teşekkürler

baran123

Abdullah bey siz HC05 modülünü almışsınız.Key pinin kullanarak modülü AT moduna alırsanız AT komutlarıyla isim,şifre,Baud gibi ayaları yapabilirsiniz.

Recep METE

HC-05 modeli hem master, hemde slave olarak çalışabilmektedir. Hangi modda çalışacağını AT komutları ile ayarlanabilir. HC-06 modülü ise sadece slave olarak çalışan bir modüldür. Bluetooth haberleşmede master ve slave, bağlantıyı başlatabilme durumuna göre belirlenir. Bir master modül, bağlantıyı başlatabilir. Ama slave modül bağlantıyı başlatamaz.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Abdullahtekin

AT moduna alıyorum; Bunu, üzerindeki mavi ledin yanıp sönme hızından anlıyorum, fakat gönderdiğim komutlara cevap vermiyor. Farklı hızlarda denedim yine yok.  Devamında Key pinini High yada low yapıp denedim olmadı. Çok elzem olmadığından uğraşmadım.

tekno

AT mod için kodları yazıyorum fakat OK yanıtını vermiyor.

MrDarK

Alıntı yapılan: tekno - 11 Mayıs 2015, 21:20:50
AT mod için kodları yazıyorum fakat OK yanıtını vermiyor.

Modullerden birini Master Modda ROLE = 1 olacaktı, diğerini Slave moda ROLE=0 kurman gerekiyor.

Abdullahtekin;
Seninde çok büyük ihtimalle sorunun dönüştürücünün logic 1-0 seviyesi TTL seviyede ondan haberleşemiyorsun. Eğer Tx Rx çıkışların 5V ise modüle zarar verme ihtimalinde var. Dikkat etmeni öneririm.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

baran123

Modülü 3.3V ile iyi akım veren bir regülatörden besleyin 5V biraz tehlikeli.İşlemci tarafıda 3.3V ile beslenirse çok daha iyi olur.Yoksa gerilim bölücü gerekir.Çünkü HCmodüllerinin RX,TX pinleri biraz hassas

Abdullahtekin

HC05 ve 16F877A 3,3v ile besledim B portunda 8 adet Led var. Google Appİnventor ile basit 8 buton olacak şekilde uygulama hazırladım ve tablete kurdum. Tablet ile bluetooth üzerinden PortB deki ledleri kumanda edebiliyorum. Buraya kadar herşey normal. AT moduna alınca komutlara hiç cevap vermiyor.

NOT: AT modu için Bluetooth değilde modülün RX-TX uçlarını falan mı kullanmak gerekiyor.

MrDarK

Alıntı yapılan: Abdullahtekin - 11 Mayıs 2015, 22:00:01
HC05 ve 16F877A 3,3v ile besledim B portunda 8 adet Led var. Google Appİnventor ile basit 8 buton olacak şekilde uygulama hazırladım ve tablete kurdum. Tablet ile bluetooth üzerinden PortB deki ledleri kumanda edebiliyorum. Buraya kadar herşey normal. AT moduna alınca komutlara hiç cevap vermiyor.

NOT: AT modu için Bluetooth değilde modülün RX-TX uçlarını falan mı kullanmak gerekiyor.

Tabiki :) AT moduna aldığında zaten bağlantı kopmuş oluyor. Sen modülü AT modundan çıkarana kadar bluetooth üzerinden bağlanamazsın.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Abdullahtekin

magnetron

hocam HC06 elime ulaştı - birkaç sorum var

1) şimdi bilgisayardan buna bağlandığım anda benim virtual seri porttan ne gönderirsem HC06 'nın hardware seri portundan STM32 ' ye mi gidecek ? aynı şekilde STM32 den gönderdiğim de PC ye ulaşacak ?

2) peki PC deki virtual seri porttan HC06 'yı "AT" moduna alamıyorum öyle mi ?
bunun için STM32 den HC06 nın hardware seri portuna mı "AT" göndericem ?

teşekkür