Sınav soruları hakkında çözüm

Başlatan 4w3e, 12 Mayıs 2015, 17:23:48

4w3e

1,2,3 sorularının cevaplarını bilmiyorum aslı da azda olsa bişey karalıyorum ama emin olamıyorum o yüzden elinizden geldiğince cevaplar mısınız ?  2 ve 3 sorular 1. Sorunun a ve b şıkları gibi yapıyorduk okulda ona göre cevaplar mısınız ?

Sınıfı geçmem için çok gerekli

4w3e

Arkadaşlar yardım edebilecek kimse yok mu ?

t2

Sınav tarihi gecmis. Sure 45dk demis.
Cevapları  sonradan mi teslim edilecek?
Hoca kağıdı sınavda cevaplanmis mi sayacak ?

4w3e

Bütünleme sınavında da aynısını soracak hocam o yüzden rica ettim cevap için

garezza

Sadece cevap yeterli mi komple çözümmü lazım?

4w3e

Hocam şimdi 1. Sorunun a şıkkında toplama var sonra CPL A  hex bin çevirip tersini almak RL A 1 Bit sola kaydır swap a yer değiştir  komutu yani demek istediğim

Hex toplayıp bin yapıp diğer kodları yapacaZ

Toplama yapıp = nedir ?
Cpl a= nedir ?
Rl a = ?
Swap a = ?

Bu şekilde çözülmesi lazım a ve b şıkları 2. Soru ise direk org 000h yazıp alt alta yazılabilir açıklamaya gerek yok onda

Bu şekilde yapabilecek var mı acaba ücreti neyse onuda verebilirim ama bana 1 hazirana kadar lazım teşekkür ederim

RaMu

Bu forumda genelde ben şunu şunu yaptım şöyle oldu ama
böyle olması gerekiyordu nerede hata yaptım,
şunu şöyle yaptım doğru mu şeklinde yardımlaşma var,
yani alın çözün verin pek olacak bir şey değil.
Eğer güzel açıklamalarıyla bunu yazdım
doğru mudur gibi eksiklerini tamamlamamızı istersen gönülü olarak yardımcı oluyoruz.

Ücretiyle yaptırmak istiyorsan
forumun iş ilanları kısmına
iletişim adresinle konu açman lazım ama
yeterli mesajın olmadığından konu açamazsın sanırım.
http://elektronikprojem.com/
gibi sitelerde de yaptırabilirsin.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

4w3e

benim için çom gerekli o yüzden ücretinide öderim dedim yanlış anlaşıldıysam özür dilerim başka yerlerde deva aramam gerekiyor teşekkür ederim ilginiz için  :)

z

Bu forumda da yardımcı olunur da birinci soruyu kendi başına çözemezsen diğer soruları hiç çözemezsin. Dahası bu dersi hiç ama hiç anlamamış olursun.

1. soruda komutlar adım adım işletildiğinde register değerleri hangi değerleri alıyor yaz, söz diğerlerini biz çözeceğiz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

4w3e

Toplama işlemini internetteki bir siteden yaptım hex toplama bilmiyorum yarın okulda hocadan öğrenecem ama

Bu kadar yapabildim umarım doğrudur doğru ise gerisini siz yapacaksınız söz dediniz hocam 😁

RaMu

Bu arada uzaktan eğitim mi?

Yok burada ücretiyle yapılmaz.
Buraya öğrenmek için gelmen lazım :)
Ama bir açıdan yav bunuda öğrenmeyeyim, ben istemiyorum arkadaş
hissini çok iyi anlayabiliyorum.
Ben yazılım kısmını çok seviyorum,
diğer dersler bana çok angarya geliyordu
ama hepsini öğrenerek geçtim.
Yinede seçmeli olsaydı almayacağım birçok ders olurdu.
Belki herkes programlama öğrenmek zorunda değildir,
adam ben sadece elektrik üzerine çalışacağım banane yazılımdan diyebilir -belki-.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

4w3e

Hocam zaten siteyi sürekli geziyorum meraklıyım ama şöyle bişey var giç bir bölümde bir şey anlamadım çok farklı konular çünkü okulda hiç bunları görmedik gibi bişey forumdaki konulardan bahsediyorum  kendi sınav sorularımı okulda yaptık hatta hoca ders anlatırken hep eşlik ediyordum arkadaşlarımı çalıştırdım onlar yüksek not aldı ben kaldım programla konusunda okulda plc de iyim ben vize 70 final haftaya perşembe olacaz ama bu soruların anlatımlı bit şekilde cevap istiyorum hem öğrenim sınavda da yapim diye direk cevap istemiyorum ki benden bu kadar mesajlarım zaten mod onaylı ne zaman okursunuz bilemiyoru

RaMu

Hemen okuduk mesajını, sinirlenme hemen :)
Seni tanımıyoruz, ancak mesajlarını okuyoruz.
Yukarıdaki foto güzel, öğrenmek istiyorum de canımızı al.

8051 den anlamam ama asm her yerde asm
Z hocam daha çok yardımcı olur ama
elimden geldiğince açıklarım bende.

mesaj birleştirme:: 14 Mayıs 2015, 21:16:13

Hex toplama dediğin,
16lık tabanda toplama,
zaten hex > hexadecimal > 16lık sayı tabanı diyebiliriz.

Yani sayı basamakları 10luk tabanda 1ler 10lar 100ler 1000ler   10üzeri0  10üzeri1  10üzeri2 10üzeri3
ama 16lık tabanda 1ler 16lar 256 lar ...   16üzeri0  16üzeri1  16üzeri2  16üzeri3... şeklinde gider.

hex toplamayı birlaç şekilde yapabilirsin,
ilki 10luk tabanda nasıl toplama yapıyorsan
aynı şekilde 16lık tabanda yaparsın,
en düşük basamağı toplarken eğer sayı 15 den büyük çıkarsa bir elde olur onu bir soldaki basamağa verirsin

Senin örneğinde
26
4B
---- +
  71         6+B > 10luk tabanda 6 + 11 = 17   yani 16 + 1  16 olan kısım elde oldu 1 de birler basamağının sonucu
              sonra 2+4 = 6 1de elde etti 7

veya 26 yı ve 4B yi 10luk tabana çevirip topla sonra geri 16lık tabana çevir.

z

ORG 2000H

MOV A,#26H
ADD A,#48H
CPL  A
RL    A
SWAP A
MOV P3,A
END

En tepedeki ORG 2000H altındaki programın hex 2000 adresinden başladığını söylüyor. Soru üzerinde etkisi yok.

MOV A,#26H Accumulatore Hex 26 sayısını yükle demek.
ADD A, #48  Accumatordeki değere Hex 48 ekle demek. Yani ikinci satıra gelindiğinde Accumulatır içinde Hex 26 + Hex 48 = Hex 6E  sonucu oluşacak.

3. satırda CPL A komutu var ve bu Accumulatördeki değerin complementini (Birli eşleniğini al demek yani 1 ler sıfır 0 lar 1 olacak)

6E nin komplementini hesap makinesiz şöyle alırsın.

Kafadan 0 dan F e kadar  hex sayıları binary yazmaya alış.

6 = 0110  E = 1110

yanyana yaz 01101110

1 ler sıfır 0 ları 1 yap

01101110
10010001

4 4 ayır

1001 0001

Ezbere bu parçaları yazalım 9 1 yaz yanyana 91 (Ezbere yapmak zaman kazandırır 8 + 1 = 9 şeklinde de bitlerin basamak kuvvetleriyle de hesaplayabilirsin)

Farklı yollardan da yapabilirsin. Mesela FFH - 6EH işlemini de yapabilirsin.

Demekki CPL A satırı da işletildiğinde Accumulator 91 değerini alacak.

Bir sonraki komut RL A bu A yı sola döndür demek. Acculumator sola 1 bit kayacak en sağa sıfır yerleşecek.

91 i binary yazmıştık  10010001 1 bit kaydırınca 100100010 oldu. Sağdan 8 biti alırsak 00100010 olur. Bu da 0x22 demektir. (Ezbere yazdım) Ezbere yazmasaydım 0010 0010 4 bit ayırırdık. 2 ve 2 yanyana yaz 22H

Demekki RL A satırı da işlediğinde Accumulatorde 22H olacak.

SWAP A komutu Accumulatorun içindeki 8 bitin üst 4 lüsü ile alt dörtlüsünü yer değiştir demek. 22 de sonuç gene 22 olacak. (12H değeri swap ediseydi 21H olurdu)

Geldik MOV P3,A satırına.

Bu P3 portundan Accumulatör değerini çık demek.

Yani P3 portuna 22 yazılacak.

Eğer hata yapmadıysam bu soru böyle. Hata yapıp yapmadığımı 8051 komut seti tablosundan ve açıklamalarından kontrol edebilirsin.

Hata yapmış olabilirim bu işlemciyi genç delikanlıyken kullanıyordum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

4w3e

Z hocam 1. Sorunun a şıkkını yaptım RaMu hocam da toplamayı öğretti yarın bende 4 işlemi öğrenecem okulda Lafım şimdi  Z hocam size   RaMu hocam çok güzel şekilde anlatmış olayı o tarz şekilde 1. Sorunun b şıkkı 2 ve 3 soruları da cevap verir misiniz ? Söz yardım ederiz dediniz  ;D