Keil Watch Penceresi

Başlatan justice_for_all, 13 Mayıs 2015, 00:54:51

justice_for_all

Iyi aksamlar arkadaslar keille ilgili bir sorunum var.

void aaa(char *bbb)
{

}

bu fonsiyonda bbb degiskenini watch penceresine attigim zaman icinde ne var goremiyorum.not in scope diyor bunu gorebilmem icin bi ayar yapmam gerekiyormu?
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Burak B

Proje ayarlarından C/C++ sekmesindeki optimizasyon seviyesini 0 yap. Ayrıca bu bir parametre olduğundan sadece o fonksiyon içerisindeyken görebilirsin. Bir diğer konu da watch olarak eklemene gerek yok stack trace penceresinde zaten o anda içerisinde olduğun fonksiyon dahil geriye dönük çağıyı yapan fonksiyonlara ait parametre ve yerel değişkenleri gösteriyor Keil.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

1n4001

Watch penceresinde fonksiyon parametreleri ve local değişkenler izlenemiyor diye biliyorum.

justice_for_all

Bu dediklerim fonksiyon içine girince oluyor zaten.

void aaa(char bbb)
{

}

bu sekilde olsada goremiyorum.değişkenin uzerine imleci getiriyorum iceriğini goremiyorum sadece değişken adını gösteriyor bana.watch penceresindede not in scope  diyor.Ama ağagıdaki sekilde yapınca gosteriyor.

void aaa(char bbb)
{
     char temp;
     temp=bbb;

}

burada temp değişkenini watch penceresine atınca gorebiliyorum.Bunun nedeni ne olabilir.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

yldzelektronik

Alıntı yapılan: justice_for_all - 13 Mayıs 2015, 00:54:51
Iyi aksamlar arkadaslar keille ilgili bir sorunum var.

void aaa(char *bbb)
{

}

bu fonsiyonda bbb degiskenini watch penceresine attigim zaman icinde ne var goremiyorum.not in scope diyor bunu gorebilmem icin bi ayar yapmam gerekiyormu?

Ben de çok sefer bu problemi yaşadım.Ancak benim dikkatimi çeken birşey oldu.Bazen bahsettiğiniz sorun olurken bazen bütün local değişkenleri global değişkenleri görebiliyorum.Bazen global tanımlyı diziyi dahi watch 1 e atınca yalnızca dizinin 0. indisini gösteriyor.Periyodik olmayan zamanlarda bu sorunla karşılaşıyorum.

Hatta bu durumu ifade eden konu da açmıştım.Ama sonuç olmamıştı.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

justice_for_all

Hocam imleci bazı değişkenlerin uzerine tutuyorum değerleri goruyorum.Bazılarının ise içeriğini goremiyorum değişkenin ismini veriyor bana.

yldzelektronik

Alıntı yapılan: justice_for_all - 13 Mayıs 2015, 13:15:56
Hocam imleci bazı değişkenlerin uzerine tutuyorum değerleri goruyorum.Bazılarının ise içeriğini goremiyorum değişkenin ismini veriyor bana.

Sorunu çözebilirseniz yada bir gelişme kaydederseniz burada paylaşır mısınız?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

justice_for_all

z

Alıntı yapılan: justice_for_all - 13 Mayıs 2015, 10:56:06
void aaa(char bbb)
{

}

bu sekilde olsada goremiyorum.değişkenin uzerine imleci getiriyorum iceriğini goremiyorum sadece değişken adını gösteriyor bana.watch penceresindede not in scope  diyor.

Watch penceresinde görmek şart değilse bbb değişkeninin değerini R0 registerinde hex olarak görebilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com