Güner Enerjisi ile Çalışan Telefon Şarj Aleti Yaptım Fakat Bir Sorun Var Yardım!

Başlatan everlast47, 13 Mayıs 2015, 18:43:41

everlast47

Merhaba arkadaşlar,  küçük ve basit bir proje yaptım. 1W 5V 'luk bir güneş pili aldım. Usb kablosunu güneş piline fotoğraftaki gibi bağladım ; Güneş pili, bataryanın enerjisini çekmesin diye de diyot'u usb'nin kırmızı kablosuna diyotun diğer ucunu da güneş pilinin artı kutbuna sadece güneş pilinden bataryaya enerji aktarımı olacak şekilde lehimledim .

Bu şekilde projeyi tamamladım ve telefonu şarj etmek için denedim. Güneş altında şarj olduğunu gösteriyor. Bir sorun yok şarj oluyor gösteriyor ama her 10 dakikada bir şarjımdan %1 azalma oluyor. Muhtemelen güneş pili bataryamdan enerjiyi çalıyor. Fakat bu şekilde olmasın diye diyot yerleştirdim, anlayamadım işin doğrusu. Velhasıl çözemedim de. Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Teşekkürler şimdiden.

Melih1802

engerex

Akıllı cihazlar 5V/1A yani 5W şarj cihazı istiyor. Hatta bu alt sınır gibi bir şey. 1,5A - 2A gibi şarj cihazları çoğaldı. Yani akıllı telefonlar 5W-10W arası şarj cihazı istiyor. Senin cihaz 1W. Kullanım esnasında 0,5W anca sağlar.

Melih1802

Alıntı yapılan: engerex - 13 Mayıs 2015, 21:42:41
Akıllı cihazlar 5V/1A yani 5W şarj cihazı istiyor. Hatta bu alt sınır gibi bir şey. 1,5A - 2A gibi şarj cihazları çoğaldı. Yani akıllı telefonlar 5W-10W arası şarj cihazı istiyor. Senin cihaz 1W. Kullanım esnasında 0,5W anca sağlar.

Yanlış.

Şu ana kadar 900mA akımı aşan bir cep telefonu şarj akımı görmedim. USB portundan 400mA çekiyor. Tecrübe ile sabit.

@ everlast47 Telefonuna sadece 5 volt vermen telefonu şarj ermek için yetmez. USB uçlarındaki D+ ve D- uçları akım sınırını kontrol eder.

D+ ve D- uçlarındaki değer telefon tarafından algılanır ve cihaz nereden şarj olduğunu anlayarak çekeceği akımı ona göre belirler.

ZZombie

Bu cihaz ile hangi telefonları şarj etmeyi düşünüyorsun?
Genele hitap etsin dersen 5V 1A e kadar çıkarman gerek.
Eğer yüksek özellikli akıllı telefon (Samsung Note 2 - 3  Nexus vb.) ve de tablet dersen o zaman 5V 2A e kadar çıkarman gerek.

ideal olarak 5V 1A e kadar getir derim, tabii bu benim çevremdeki cihazlar için gerekli en düşük güç aralığı, kendi cihazlarına göre değeri gözden geçirebilirsin.

mehmet

Genelde güneş pilleri ile bir batarya şarj edilir. Bu batarya
ile de telefon...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

engerex

Standartta USB 1 ve 2 500mA USB 3 ise 900mA çıkışı destekliyor olması lazım. Tabi bu daha yükseğini desteklemeyeceği anlamına gelmiyor. Bir ara anakart firmaları USB'den şarj yaygınlaşmaya başlayınca 1-2 portu yüksek akımlı yapmaya başlamışlardı. Özellikle for iPod/iPhone/iPad sloganı sıkça duyuluyor. Hatta bilgisayar kapalı olsa dahi USB portlar güç vermeye devam ediyor. Tabi bunlar BIOS'tan açılıp kapanabiliyor.
Bazı cihazlar (özellikle Apple ürünleri) enerji kaynağının bilgisayar USB port olup olmadığını algılayıp şarj olup olmamaya karar verebiliyor.

superconductor

Alıntı YapYanlış.

Şu ana kadar 900mA akımı aşan bir cep telefonu şarj akımı görmedim. USB portundan 400mA çekiyor. Tecrübe ile sabit.

@ everlast47 Telefonuna sadece 5 volt vermen telefonu şarj ermek için yetmez. USB uçlarındaki D+ ve D- uçları akım sınırını kontrol eder.

D+ ve D- uçlarındaki değer telefon tarafından algılanır ve cihaz nereden şarj olduğunu anlayarak çekeceği akımı ona göre belirler.

Yanlış değil hocam, LG G2 normal şarjda 1600mA, yavaş şarjda 450mA çekiyor. (Telefon beklemede iken).

Samsung S4 1800mA civarı çekiyordu.

Melih1802

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr