Aydınlatma için en ideal matrix olarak sürülecek led ve kullanımı

Başlatan F.T, 17 Mayıs 2015, 14:03:37

F.T

Arkadaşlar 32 adet Süper Parlak Ledi satır sütun taramasıyla sürmek istiyorum.4 satır işlemci ile 8 sütunda 595 çıkışından kontrol edilecek.Her seferinde sırası ile tek led aktif olacak .Led besleme voltajım 5 volt  sabit olacak.Bu şekilde sürmek istememin sebebi fazla akım çekmeden pil ömrünü(3.7 volt lion pil) uzun tutabilmek.Bu düşüncem doğrumudur.Aydınlatma miktarı ile ilgili nasıl sorunlar oluşabilir.Yada nasıl bir yöntem uygulamak daha sağlıklı olur.

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

F.T

Mehmet hocam yanlış anlaşıldım heralde.Ben ledleri zaten 595 ile sürüyorum.Tabiki şu anda simülasyon ile deniyorum.Merak ettiğim süper parlak ledlerin bu tip bir sürme şekli ile istenilen parlaklığı verip veremediği.Daha iyi bir yöntem var ise onuda bilmek isterim.Bu şekilde sürmemin sebebide pil şarjının uzun sürmesini istemem.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

mehmet

Matrix yapıyla sürecekseniz Max7219 daha mantıklı. 5V. a kadar
ve 64 adede kadar problemsiz led sürebilirsiniz. Kendi üzerinde
akım sınırlama imkanı var seri direnç bağlamanıza gerek yok.
Sürme hızını artırısanız hepsi aynı anda yanıyormuş gibi
görülür. Sadece üç pin ile sürüldüğü için de 8 bacaklı bir mcu
bile kullanılabilir.
Her bir ledin yanık kalma zamanı 1/32 olacak. Bu durumda frekansı
artırmanız gerekli (bu da bir yere kadar) ya da ledin akım sınırlarını
biraz zorlayarak yeterli parlaklığa ulaşmak.
Tarama ile sürüldüğünde; istenilen parlaklık seviyesinde harcanacak
ortalama güç, kesintisiz sürmede harcanacak güce yakındır.
Parlaklık ayarı, yakılan led adedi, vs. gibi seçenekler yüzünden bu
şekilde sürmek daha mantıklı bence...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

F.T

Mehmet hocam pdf de 8 adet çıkışı olduğu görülüyor.64 adet nasıl sürücez.iki adetmi kullanmalıyız.

düzeltme:Pardon hocam diğer çıkışları gözden kaçırmışım.

z

Bu şekilde sürerek pil ömrünü uzatamazsın.

Bu sürme şeklinde amaç pin sayısını azaltmak dolayısıyle de kablo karmaşasından kurtulmaktır.

32 adet Led tarama yapılmadan sürülürken her bir ledden I mA akıtılıyorsa Toplam akım 32*I olacak.

Şekildeki gibi 4 kol üzerinden tarama yaparsan herhangi bir anda en fazla 8 led yakabilirsin. Tarama peryodun T olduğuna göre ledlerin T/4 süre ışıldayacak demektir.

Tüm ledlerin gerçek parlaklığında yanabilmesi için led akımını 4 kat artırman gerekecek.

Bu durumda T peryodunda 32 ledin ortalama akımı   4*(8*4*I)/4=32*I olacak.

Eğer akımı 4 kat yüksek tutmazsan silik bir ışıldama olur. Maalesef sağda solda  bu tip silik ışıklı reklam panoları çok.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

F.T

Z hocam ben her seferinde bir adet led yakıcam .Tüm ledleri yada kollardaki ledleri yakmıyacamki.Ama ledleri çok hızlı bir şekilde sıra ile yakmayı düşünüyorum.Normalde  bir adet led voltajı 3.4 volt ve akımı 20 ma olması gerekirken ve led uçlarına akım sınırlama direnci üzerinden 5 volt verirken sizin dediğinize göre nasıl bir voltaj verilmeli.Yada nasıl bir yöntem uygulanırsa daha mantıklı olur.lion pil kullanıyorum max 4.2 volt olacak min 3.2 volt bu aralıkta sabit bir ışık almak istiyorum. Bunun içinde lionla stepup konveter sürüyorum 5 voltu sabitliyorum pil voltaj değişimi ledlere yansımasın diye.Hocam ben reklam panosu yapmayı düşünmüyorum sadece 32 ledli şarjı uzun gitmesini istediğim bir  ışıldak yapmak istiyorum.Önerinizi bekliyorum hocam. 

z

Bende bunu diyorum her seferinde bir led yakacaksın söndürüp diğerlerini yakacaksın yani tarama yapacaksın. Bu durumda tek bir ledin yanma süresi tüm peryodun 1/4 zamanı olacak.

Bu ledin bakın ben pırıl pırıl yanıyorum diyebilmesi için karanlık kaldığı 3/4 peryodu telafi edebilmesi için o 1/4 peryodda normalin 4 katı ışıldaması lazım ki ortalama pırıl pırıl ışıldamaya denk düşsün.

Bunun için de led akımını 4 kat artıracaksın.

Bunu yapmazsan led sönük ışıldar. Bu, pil ömrünü uzatmak anlamına gelecekse tarama yapmadan da led akımını normal akımının 1/4'ü yaparak başarabilirsin.

Kabil ATICI

Konverter kullanıyorsan gerilimini yükselt,bir veya 2 kol olarak LED'leri sürecek şekilde devreni şekillendir. Bu konu ile ilgili internette örnekler olması lazım. Bunun tek sıkıntısı koldaki LED'lerden biri ölürse o kolun tamamı söner.

Sonuçta bir LED aynı miktada ışık verebilmek için aynı enerjiyi çekecektir. Bunun uçarı kaçarı yok. Mux sürmenin tek avantajı aynı anda hepsinin aynı gücü çekmemesidir, ama enerji düzeyi açısından bakarsan, harcanan enerji aynı olması gerekir ki, aynı parlaklığı verebilsin. Öyle değilse bir yanılsama vardır.
ambar7

F.T

Hocam o zaman mux sürme yerine konverter voltunu max yükselteyim daha sonra kollara ayırıp hepsini aynı andamı yakayım doğrusu bumu.
4 kol olacak ve her  kolda 8 led x 3.4 volt =27.2 volt olacak ve bunları direk olarak yakıyoruz.Bumudur hocam.

z

Ledler ışıldasın da parlaklığı önemli değil diyorsan düşündüğün gibi yap.

Yok; ledlere baktığımda gerçek değerinde ışıldasın istiyorsan dediğim gibi yap.

F.T

Anlaşıldı hocam ledlerin gerçek ışığını alabilmek için kollara ayırıp uygun gerilimle direk olarak enerjilendiricez .Ne yaparsak aynı kapıya çıkacak.Boşuna kulağı tersten tutmaya çalışmaya gerek yokmuş.

z

Bu şuna benzer.

Lazer pointeri duvara yönelttiğinde çok canlı bir benek görürsün.

Ama pointeri hareket ettirerek duvarda yazı resim vs çizmeye kalktığında beneğin parlaklığı farkedilmeyecek kadar silikleşir.

Sistem aynı sistem. (Bu fıkrayı daha önce anlatmıştım)

F.T

Hocam aydınlattığınız için size ve tüm diğer arkadaşlara teşekkür ediyorum.