stlink v2 ne yaptıysam mikrodenetleyiciyi görmedi (stm32f030f4 20 pin)

Başlatan cripple, 19 Mayıs 2015, 16:09:05

cripple

stm32f030 f4 model denetleyiciye yükleme yapmaya çalışıyorum fakat ne yaptıysam st link programında yükleme yapamadım
gerekli ayarlamaları yaptım.
çalışma resimlerdeki gibidir.(bağlantılar resimler referans alınarak yapıldı)
debuggerın sağlamlığından şüpheleniyorum aklıma başka bişey gelmiyor artık.
yardım ve önerilerinizi bekliyorum saygılar... 

Farukc

eeburakdemir

aynı sorun bende de var arkadaşlar. stm8s003f işlemciyi programladım fakat stm32 programlayamadım.  :(
Asla pes etme...

engerex

eeburakdemir

Asla pes etme...

z

Yerinde olsam  Xtal ve kapasitörlerini breadboard'a takmak yerine doğrudan minik kartın pinlerine lehimlerdim.

Çipin gene + ve - pinlerine de 100nF lehimlerdim.

Tahminimce breadboardun üst sıra + ve - pinleri ile alt sıra + ve - pinleri bir birine bağlı değildir.

Öncelikle üst ve alt sıraların + ve - uçlarını birbirine bağla.

Breadborda voltaj vermemişsin. Oraya da harici 3.3v bağla.

Boot pinini de doğrudan GND ye bağla.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cripple

z hocam breadbord un alt ve üst sırası ayrı değil iletimli,

breadbord a gerilim verdim (resimde görünmeyen kısımda alt tarafta (+) ve gnd ler karşılıklı olarak birbirine bağlı) hem harici 3.3 bağlayarak hem de programlayıcı üzerindeki vdd yi bağlayarak denedim sonuç olumsuz

devreyi bu şekilde yapmamın amacı sadece pinleri kullanabilir hale getirip herhangi bir devrede tak çıkar olarak kullanmaktı(dip kılıf stm varsayımı).

boot pinini doğrudan gnd bağlamayı denemiştim sonuç aynı

100nf breadbord üzerinde bağlayıp denemiştim sonuç olumsuz

vdd ve vdda işlemcinin altında yol ile kısa devre

yani neredeyse her şeyi denedim yinede olmadı gözümden kaçan bir şey kaldı mı bilmiyorum.

cripple

MrDarK

Alıntı yapılan: cripple - 20 Mayıs 2015, 08:32:50
resimlerin boyutunu küçültüp tekrar yükledim

Resimleri yanlış yüklüyorsun o yüzden göremiyoruz. Resmin sadece bağlantı linkini buraya yapıştır. Ayrıca konu içinde senin göremediğin resimleri bizde göremiyoruz. Buraya link yapıştırmış olmak yetmiyor. Forum kısmındaki linkieri alıp buraya yapıştırma, direk resmin kendi linkini yapıştır.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

z

Tekrarlıyorum.

Kristali ve kapasitörleri kartın üstündeki pinlere lehimle. Kapasitörlerin Gnd bacağını da gene kartın üstündeki Gnd bacağına lehimle.
VDDA ve VDD pinlerini de üstten bir tel ile birbirine bağla.

Üstten VDD ve GND arasına 100nF lehimle. Vdd ve Vss uçlarına dışarıdan 3.3v uygula. Ardından breadboard üstündeki bu yapının fotosunu çek formda yayınla.

Belki bunlara gerek kalmadan da sorunun çözülür ama bu lehimlemeni istediklerim bu aşamada kafamızı rahatlatacak.

Jtag cihazın arızalı değilse kesin sorununu çözeriz.

cripple

yeni devre yaptım kristal kondansatör vs üzerinde lehimli dışardan 3.3 ile besleyip şaseleri debugger ile ortak yapıyorum
bu sefer yükleme yapmaya çalışırken stlink programı donuyor, kendine geliyor sonunda yine aynı hata + debugger ın yeşil ışığı yanıyor hataya rağmen fakat yüklenen programın emmaresi yok yani sonuç yine başarısız (her ne kadar önceki sefere göre bazı farklı atraksiyonlar yaşansada)
yeni resimler linkte:(son 3 resim yeni devre)

https://yadi.sk/d/rkc_zwnjgkNPW

z

Jtag cihazı ile senin işlemcili kartın arasında şu 4 kablo bağlantısının muhakkak olması gerekiyor.

1) Gnd
2) Vdd
3) SClk
4) SDIO

SDIO ve SClk pinlerini bu güne kadar hiç dirençsiz kullanmayı denemedim.

Benim devrelerimde;

SCK dan Gnd'ye 10K
SDIO dan 3.3v hattına 10K oluyor.

Ayrıca JTAG cihazı Vdd pininden voltaj vermez. Bu nedenle devreni muhakkak 3.3v ile beslemek zorundasın. Jtag cihazı Vdd pininden kartında voltaj olup olmadığın öğrenir.

Jtag cihazı çalışırken led yeşil renkte yanıyor olmalı. Kırmızı yanıyorsa hata var.

Yeşil Kırmızı blink etmesi sorun değil.

Programlamak için hangi programı kullanıyorsun?

Programlama esnasında sorun oluyor ve JTAG cihazın kendine gelemiyorsa USB kablosunu söküp geri tak.

NRST pinini 10K ile 3.3v'a bağla.

Boot pinin de 10K ile Gnd'ye bağla.

NRST pininden GND'ye bir buton bağla. (Bu aşamada deneme açısından buton iyi olur. Daha sonra bu pine buton bağlamadan Jtag cihazının NRST pinine bağlayabilirsin)

Karta 3.3v u ver. (VDDA pinin de 3.3v aldığından emin ol)

Programlamaya başlamadan önce Reset butonuna bas çek. Ardından programlamayı dene.

cripple

hocam yazdığınız son mesaja göre düzenlemeleri yaptım çalıştı çok teşekkür ediyorum (son mesajı en önce yazsaymışsınız daha hızlı çözüme ulaşabilirdim) sonuç olarak verdiğiniz bilgiler doğrultusunda çalıştırmayı başardım Allah razı olsun.. minimum çalışma(programlama) için gerekli olan devrenin resmi aşağıdadır aynı sorunlarla karşılaşan arkadaşlar olursa faydalanabilir.

https://yadi.sk/i/ofyzZE0tgmoKn