MPLAB IDE ile XC8 Compiler Problemi

Başlatan quarko, 20 Mayıs 2015, 21:28:54

quarko

Merhabalar.
MPLAB IDE ile (MPLABX değil !!) XC8 kullanmaya çalışıyorum. MPLABX ile problem yaşamaz iken, MPLAB IDE nin 8.87 ve üst versiyonlarında XC8 toolsuite ı görmüyor. Bu tür bir problem yaşayan oldu mu acaba ?

Çözüm olarak şuan için MPLAB IDE v8.86 da, XC8 toolsuite ı gördüğünden bu sürümle devam ediyorum..
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

RaMu

MPLABx  mplab ide yi rafa kaldırmak için getirildi,
ve artık mplab ide arşive taşındı.
xc8 de MPLABx için üretilen bir derleyici
ve MPLAB ile çalışabilmesini hiç beklememek lazım.
MAPLAB xc8 i destekleyebilse bile kullanmamak lazım.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

quarko

Haklısınız. MPLAB arşive kaldırıldı. Ama şuan için üzerinde çalıştığım proje şartlar gereği mplabx ile değil mplab ile yürütülmesi gerekiyor. O nedenle sormuştum. Ayrıca arşive kaldırılsa bile mplabx çıktı diye mplab tan vazgeçmek pekte doğru değildir kanımca.. Zira bu bir tercih meselesidir.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

RaMu

YAnlış anlaşılmasın,
arşive kalktığı için değilde aslında
artık destek verilmeyeceği için
ve üretici firma yeni ve daha iyi olacağını
düşündüğü bir ide ve derleyici serisi çıkardığı için
yani geleceğe yönelik projeleriniz varsa
ileride problem yaşamamak için
yeni olanla yola devam edilmesi doğru olur.

Aslında önerim direk size değil,
sonuçta yazılanları başkaları da okuyabilir
genel bilgi olsun diyede yazdım.

Bendede halen mplab yüklü
hatta kullanmadığım halde c18 inden hitech ine  c30 una yüklüler.

Ama pic kullanacaksam biran önce mplabx e alışmaya çalışırım,
misal keil kullanacaksam cubemx e alışmaya çalışırım.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

quarko

Cevabınız için çok teşekkür ederim RaMu.

MPLABx e de, Keil a da, IAR a, Texas ın Code Composer Studio suna da, Freescale in Codewarrior ına da alışığım. Hepsini kullandım. Projelerimde nasıl gerekiyorsa onu kullanıyorum. Derleyiciler birer araçtır. Çok takılmamak lazım...