TPS5420 ve LM2575 ripıl kıyaslaması

Başlatan tekosis, 24 Mayıs 2015, 12:15:58

tekosis

Merhaba arkadaşlar. sorum aslında daha çok datasheet okuma ile ilgili diyebilirim yeni yeni anlamaya başlayacağım gibi :) aşağıdaki resimlerde bu entegrelerin ripıl durumlarını gösteren grafikler mevcut. anladığım kadarı tps5420 nin anahtarlama zamanı çok daha hızlı ancak şekillere bakıldığında lm2575 için 10V anahtarlama geriliminde ripıl düzeyi 30mV civarında iken tps5420 nin 5V anahtarlama gerilimindeki ripıl düzeyi yaklaşık 30mV. bu bilgilere göre 5V 1A yeterli olan bir devrede hangisi tercih edilmeli ya da başka hangi bilgilere bakılmalı?

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

omenek

Şekildeki verilerde TPS 3 Amper çıkış veriyorken ve LM2575 1 Amper çıkış veriyorken ki ripple değerleri verilmiş.
TPS5420 nin 1 Amper çıkış akımındaki ripple değerine bak kıyaslamayı öyle yap eğer çok fark varsa TPS kullan.

z

Lojik devre beslemede kullanacaksan her ikisi de iş görür detaya inmene gerek yok. İşin içinde analog devreler de olacaksa hatta yüksek çözünürlüklü ADC kullanılacaksa zaten bu tip devreler SMPS tipi regülatörlerle beslenmez.

SMPS çıkışına lineer çalışan bir regülatör at.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tekosis

aslında işe düşünmeden başladığımdan oldu. devrem zaten batarya ile beslenecek ben niye boost kullanayım? haklısınız lineer bir regülatör kullanacağım. ama soruma dönersek kıyaslamayı nasıl yapalım? tps nin 1A için çıkış grafiği yok.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

CLR

Kıyaslamak istiyorsan , hızlarına bakman gerekiyor, hangisi hızlı ise o daha hızlı voltajı toparlayacağından onun ripple'ı daha az olur ve yüksek frekanstan dolayı küçük boyutlu malzemeler kullanılır

TPS5420 -500Khz, 
LM2575 - 52Khz
Knowledge and Experience are Power

tekosis

omenek, z, clr hocam cevaplarınız için çok teşekkür ederim. bu konu hakkına şimdilik aklıma takılan bir şey kalmadı. iyi çalışmalar...

z

Frekans yükseldiği için kapasitör ve endüktans değerleri düşürülmezse rıpıl azalır.

Fakat frekansı artırmaktaki amaç boyutları düşürmek olduğu için endüktans ve kapasitor değerleri de düşürülür.

Bu kezde düşük kapasitörler artan Esr değerleri ile rıpılı artırır.

Endüktans da düşürülünce bu kez rıpıl akım artar.

Sonuçta rıpıl açısından değil de boyut ve hızlı cevap verme açısından frekans artırılır.

pax

Alıntı yapılan: z - 25 Mayıs 2015, 01:45:01

Fakat frekansı artırmaktaki amaç boyutları düşürmek olduğu için....

frekans artınca boyutlar neden düşüyor ?

z

V=Ldi/dt sabit olması için  di/dt artarsa L azalması gerek. Bu durumda sarım sayınız azalıyor bobin boyutu düşüyor.

Aynı durum filitre kapasitörü için de geçerli.

Aynı rıpılı elde etmek için  yani Cdv/dt nin sabit olması durumunda dv/dt artınca C azalıyor. C azalınca boyut düşüyor.

İşte sorunlar da burda başlıyor. Küçük C lerde ESR artıyor ve rıpıl artıyor.