Mikrostep

Başlatan murat_alb, 10 Haziran 2005, 01:05:36

hacettepeli_muhendis

5-6 uçlu step motorların ortak uçlarını kullanmazsak 4 uçlu bipolar gibi sürülüyor bizzat denenmiştir

yazıldımı bilmiyorum ama L297-L298 step motor sürücü devresinin amacı motoru hızlı sürmek bunuda akımı limitleyerek yapıyor motorun rated akımına ayarlandıktan sonra isterseniz 50 volt bile verirsiniz motora bişey olmaz böyle yaparak motor akımın daha hızlı artmasını sağlıyoruz ve daha yüksek hızda anahtarlama yaptığımızda tork çok düşmüyor
Dünyada 10 çeşit insan vardır binary saymayı bilenler ve bilmeyenler

murat_alb

anladim arkadaslar cok teşekkürler Allah razi olsun. şu anda deneyemeyeceğim cünkü rehberlik dersinden büte kalmışım ona bakacağım. dener denemez tekrar döneceğim ama benim bildiğim kadarı ile l297'nin komparatör bacağına verilen vref gerilimi ile yapılan işlem motora yüklenecek olan akımın ayarlanması değilmi. yani bu durumda pot gibi bir eleman ile yapılacak gerilim bölücü ile motora verilecek olan gerilim değil çekebileceği akım sınırlanmıyormu?. bu durumda eğer akım sınırlanıyorsa dediğiniz gibi 20V veya 50V gibi seviyelerde gerilim uygulamam problem oluşturmaz mı?. yoksa o girişi ben mi yanlış hatırlıyorum o giriş gerilim ayarlaması mıdır ki? datasheet te PROGRAMMABLE LOAD CURRENT olarak belirtiliyor 15 nolu VREF bacagina.
Dünya her sabah yeniden kurulur. O dünyada yanlızca çevresindekilere yardım edenler yaşar, bencil ve cimriler ise ömür doldurur...

ozancnc

bu mesaji siliniz...