Ynt: Garip bir STM32F103 sorunu.

Başlatan z, 02 Haziran 2015, 17:44:55

z

STM32F103 ile yaptığım kartlar sorunsuz çalıştı. XP makine ile USB haberleşmesi de yaptılar.

Bu kartlardan birisini Win7 makineye taktığımda USB haberleşmesi yapılamadı. Compability vs sorunları ile uğraşırken bir kaç kez usb yuvasından söküp geri taktım. Nihayetinde bu kartı değilde aynı kartdan bir başka ikisini win 7 de çalıştırmayı başardım.

Çalıştıramadığım kartı tekrar taktım gene çalışmadı.

Fakat eminim XP de çalışmıştı. Tekrar XP makineye taktığımda makine sorunlu USB cihaz buldum deyip durdu.

STlinkUtil ile Çipi sildim ve yeniden program attım değişen bir şey olmadı.

Bunun üzerine Keil'de debug ederek sorunun ne olduğunu anlamaya çalıştım. Derlenen program gene sorunsuz çipe yüklendi.

Daha sonra kodları adımlatmaya çalıştığımda bir iki kodu doğru işletip ardından hoop memorynin bir başka noktasına sıçradı.

Defalarca denememe rağmen kodları düzgün adımlatamadım. Her defasında program counter'ın çok saçma adreslere gittiğini gördüm.

Break point koyduğum yerde kimi zaman duruyor. Kimi zaman ise bu noktadan kesin geçilmesi gerektiği halde bambaşka bir adrese gidiyor ve orda duruyor. Durduğu yere de breakpoint koymadım halbuki.

Sorun ne anlamadım.

Eğer USB konnektöre takılı kartı zart diye söktüğüm için bu sorun olduysa vay halime. USB konnektör ile STM data pinleri arasındaki hatta sadece 22 ohm dirençlerim var.
Halbuki daha önce USB haberleşen kartlarımı defalarca söküp taktım. Tek değişiklik bu kez win 7 laptop da deneme yapmış olmam.

mesaj birleştirme:: 02 Haziran 2015, 16:22:34

Gelişme

Reset pininin her 400ms de bir kaç yüz mikrosaniyeliğine lowa indiğini tesbit ettim.

Bu daha da ilginç oldu. Bu güne kadar STM'de hiç WatchDoğ kullanmadım ve aktif etmiyorum. Reset pinindeki kapasitörü lowa çekecek tek şey Reset pininin kendisi ve STM de bu özellik var.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Fikri olan yokmu?

Çipe çok farklı yazılımlar attım. Hepsi de çalışan uygulamalar. Hepsinde de aynı sorun var. Debug etmeye kalktığımda saçmalıyor.

Saçmalaması normal gibi reset pini 400 ms de bir lowa inip çıkıyor.

Besleme voltajı pırıl pırıl 3.3v.

muhendisbey

Kart haricen mi yoksa USB'den mi besleniyor?
Herhangi bir output'u gnd'ye yada 3.3V'a bağlamış yada kısadevre ettirmiş olma imkanınız var mı? 400ms dediğinize göre periyodik olarak gerçekleşiyor, sebebi çakışma olabilir gibi geldi.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Erol YILMAZ

RaMu

Tüm besleme bacakları + - ye bağlı mı?
Besleme bacaklarının direnç değerlerini ölçüp,
sağlam çalışanlarla kıyaslayabilir misiniz hocam.
Reset bacağınında gnd ve Vcc ye göre dirençlerini
sağlam olanlarla kıyaslayabilirsiniz.
  Bunları baskı devre üzerinde ve/veya çıplak çipte ölçerek deneyebilirsiniz.

Programı mümkünse hafızada başka bir bölgeye yazıp deneyebilirsiniz.

Garip gelebilir ama buna benzer bir durumda
çipin tüm bacaklarını topraklayıp çözüme ulaşmıştım.
Topraklama derken evet bildiğimiz faz nötr toprakdaki gibi topraklama.
Sanırım statik elektrik problemi olmuştu ve bu sayede çözülmüştü.

Aklıma gelenler bunlar.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

z

Kart USB den besleniyor.

Voltaj sorunu yok. VDDA da bağlı.

Test yazılı yaptım. Reset rutininde hiç bir portu vs aktif etmeden sadece sayı sayıyor.

Bunda bile reset atıyor. Çipp reset yediği için debug da edilemiyor. Saçmalıyor.

Fakat bir iki kod adımlanırken doğru işler yapıyor. Zaten iki kodu da elle yürüttüğümde 400ms anca oluyor.

Tamam çip arızalandıysa arızalandı da. Aynı karttan 100 tane var. Bunun başına gelen onların da başına gelirse kötü olacak.

muhittin_kaplan

programda optimizasyon var mı üstad, coide de opt. yaparsam debugda sapıtıyor.

Burak B

@muhittin_kaplan hocam optimizasyonu sona vurup uygulama derlemek ve sonucunda uygulamanın düzgün çalışması kodun doğru yazıldığının ve tasarımın başarılı olduğunun belirtisidir. Aksi durumda ise yani optimizasyon sonda iken uygulama sorunlu çalışıyorsa büyük olasılıkla yazılım hatalıdır ve mutlaka üzerinden geçilmelidir. Kod 2. ve hatta 3. kişilerle beraber tekrar elden geçirilmeden optimizasyon seviyesi düşürülerek nasıl olsa böyle çalışıyor demek eğer kritik bir uygulama geliştiriyorsanız çok tehlikeli bir durumdur.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

muhittin_kaplan

konu dağılmasın ama sormadan edemeyeceğim,
Hocam Optimize edilmiş bir kod debug esnasında stepbystep çalıştırıldığında "kodların sıralı işlem yapmaması"(oradan oraya atlaması) normalmidir

z

ARM işlemcilerde optimize kod yazıldığında bazı işlemler debug edilemez daha doğrusu kolayca anlaşılamaz hale geliyor.

Makine kodu yerine C den ormek vereyim.

if (a==1) b=1 else b=9;

Burada tek satırda yazdığımız içib b=1 durumuna ya da b=9 durumuna break point koyamazsın. Koyarsan if satırına koyarsın bu durumda da her durumda bu satırda durulur.

Halbuki aynı kodu

if (a==1)
         b=1
     else
        b=9;

Şeklinde yazarsak b=1 yada b=9 durumlarından herhangi birisi için breakpoint koyabilirsin.

Arm işlemcinin makine kodlarında da buna benzer yapılar var. İşlemci kodun üstünden geçiyor ama her zaman işlemiyor.
Bu satırın işleyip işlemediğini anlamak için break point koyamıyorsun gibi. Koarsan işleyeceği durumda da işlemeyeceği durumda da işlemciyi durdurmuş oluyorsun.

Debug etmem gereken yerleri klasik  usulle yazıyorum. Bu durumda goto tarzı komutlar kullanıyorum bu da performansı düşürüyor. Optimize kodlama yaparsam bu kez bir gözüm flaglarda oluyor ve tamam işlemci bu komutu işletmedi ama bunu işletti yorumunu kendimin yapıyorum.

Yapacak bir şey yok. Derleyiciye güveneceksin. İlla debug edeceksen optimizasyonu kapatıp derle ardından debug et. Tamam diyosan optimizasyonu aç tekrar derle ve derleyiciyi yazanlara güven.

Burak B

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 02 Haziran 2015, 23:58:06
konu dağılmasın ama sormadan edemeyeceğim,
Hocam Optimize edilmiş bir kod debug esnasında stepbystep çalıştırıldığında "kodların sıralı işlem yapmaması"(oradan oraya atlaması) normalmidir

Evet normaldir. Şöyle düşünün öyle optimizasyonlar vardır ki siz kodda döngü yapmışsınızdır. Atıyorum 10 kere dönüyordur. Derleyici bunu optimize ederken unroll edip alt alta inline olarak koyarak hız optimizasyonuna gidebilir. Bu durumda siz koda bakarken loop görürsünüz. Ancak asm olarak öyle değildir. Aynı şekilde yazmış olduğunuz bir fonksiyon başka hiçbir yerde kullanılmıyorsa ve yaptığı iş basit bir registerı okuyup durum bildirmekse derleyici bu fonksiyonu optimize ederken direkt kullanıldığı yere açabilir bu durumda siz debug esnasında o fonksiyona dallanamazsınız. Bunlar sadece basit birkaç örnek.

Zaten kodlamada DEBUG flag bunun için kullanılır. Geliştirme aşamasında debug modunda çalışırsınız. Production yani üretim yapacağınızda RELEASE moda geçerek tüm debug fazlalıklarını atarsınız ve yazılımı ürünlere böyle yüklersiniz. Tabi tüm testleri geçtikten sonra. :)
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

muhendisbey

Diğer kartlarınızda da benzer durum oluşmuyorsa suç çipe atılabilir. Bazen alınan ürünlerden bozuk çıkanlar yada zamanla sebebini anlamadığım şekilde bozulanlar olabiliyor. ST'de özellikle birkaç kez başıma geldi. Sistem bugün çalışıyor, yarın pat diye sistem çalışmaz oluyor. Discovery kartta bile bu durum başıma geldi, kart üzerinde bulunan st link için kullanılan işlemci USB'de görünmez oldu. Ancak Flash loader demostrator ile program yükleyebiliyordum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

z

Bugün sorunlu kartı silip tekrar orjnal programını yükledim. Yaklaşık 1dk boyunca çalıştı. Tüm fonksiyonlarını da yerine getirdi.

Sonra tekrar kendi kendini resetlemeye başladı.

Şöyle bir durumdan şüpheleniyorum.

Mesela clock fault durumunu aktif etmiştim diye hatırlıyorum.

Bunun gibi çok çok kritik fault durumları oluşuyorsa bunlara ait event handler rutinleri şu anda basit bir döngüden ibaret. Belki bu gibi durumlarda xtali devre dışı bırakıp dahili oscye geçmek falan lazım.

Gerçi çipi xtalsiz çalıştırdığımda da bu sorun düzelmiyordu.

Aslında çok güzel bir problemle karşı karşıyayım.

Soru: Çipin sorunu ne?

Debugger işe yaramıyor. Elim kolum bağlı durumda.

Dış dünya ile iletişim kurmam için 400ms zamanım var.

Çip resetlenince tüm sorularımı 400ms içinde bana söyleyebilecek durumda ve bunun için program yazmak gerekecek.

Erol YILMAZ

VddA daki gerilimi skopla inceleyebilir misiniz ?

PLL vs buradan besleniyor ya, ben buradan şüpheleniyorum.