Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Oneri istegi

Başlatan kavbar, 13 Haziran 2005, 05:37:18

kavbar

Arkadaslar ben bu ise yeni baslıyacam.İnternette kaynak araken buraya ulastım.Benim bir iki konuda acıklamanıza ve onerinize ihtiyacim var.

Birincisi;pic programlama yaparken kullanılan C komutları normal programlama komutlarından farklımıdır?
(orta seviyede C programlama bilgim var. bunedenle soruyorum.)

İkincisi;assembly mi? C mi?

ucuncusu ve en onemlisi;
Bana onerebileceginiz en iyi kitap hangisidir?Bana bu isi sıfırdan baslayıp anlatacak.Yeterli ornek uygulaması olan.
İngilizce olsada olur!!!

DumrulBey

Merhaba,

Öncelikle aramıza yeni katılan arkadaşımıza ufak bir mesaj:
Hoş geldin "kavbar"  ;)

Aslında PIC'in için program yazabileceğimiz tek bir dil var! O da malumunuz assembly. Diğerleri sadece bir derleyici. Yani alıştığınız dilde yazıyorsunuz ama assembly kodları üretiliyor. Dolayısıyla BASIC biliyorsanız PIC Basic, C biliyorsanız da PIC C size yabancı gelmeyecektir.

Belki yabancı gelecek tek durum yazılımın çalıştığı ortamdır. Bu da PIC donanınım bilgisine ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir. Eğer PIC denen mikrodenetleyiciyi tanıdıysanız program yazmakta sorun yaşamazsınız. Bu ister assembly olsun isterse yüksek seviyeli örnekleyici.

Kitap olarak İstanbul'daki Altaş Yayınevi'nin kitaplarını önerebilirim. Bu kitaplar bizzat lisede eğitim veren hocalar tarafından yazılmış. Ben oradan öğrendim siz niye öğrenmeyesiniz.

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

quack

@kavbar hoşgeldin

@DumrulBey kusura bakma ama ben altaşın kitaplarını biraz inceledim. programla birebir bir anlatım hiçbirinde yok diyebilirim. yani çok kitabı denedim hiç temelden bir anlatım ben görmedim belkide. hatta burda ccs başlıklarında bu konu hakkında @aster yazıyor galiba (CCS C ile Microchip PIC Programlama) ben bu kaynağın daha faydalı olduğunu söyleyebilirim. hatta basalım satalım denmişti :)

* @kavbar a CCS PIC C PCWH 3.2 yi bir yerden bulmasını ve biraz C ile helpinde herşeyi bulabileceğini tavsiye ederim... ama profesyonellik için asm

taytis

bencede CCS ! çok sağlam helpi var bende yeniyim ama gerçekten güzel bir dil

Ersin

hepsinin iyi ve kotu tarafi var bu bundan iyidir demek yanlis olur.
CCS in kullanici arabirimi oldukca basarili.
@kavbar,
Yeni basliyorsan CCS belki daha uygun olur senin icin.