step motor sürme

Başlatan berkay_91, 05 Haziran 2015, 20:30:14

berkay_91

mrb, 4 tane mosfet kullanarak PWM ile unipolar step motorda hız kontrolü sağlamak isteseydim IR2104 mosfet driver ı mosfetlere nasıl bağlamam gerekirdi? nette genelde H bridge için yapılmış mosfetli ve IR2104 lü devreler var step için böyle bir örnek bulamadım, amacım step motorda chip kullanmadan mosfetlerle PWM ile hız kontrolü sağlamak 

iyildirim

Unipolar motor için high side sürme  gerekmez.  IR2104 ise high-low side sürebilen yarım köprü sürücü.
Sadece low side sürme için TC4427 gibi low side sürücüler yeterli. Kullanması da daha basit.

berkay_91

TC4427 kullanarak mosfetli step motor sürücü devresini çizebilirmisiniz? ve bu topolojiyle tek pwm sinyali kullanarak hız kontrolü sağlıyabilecek miyim?

iyildirim

Nette bi dünya mosfetli unipolar step sürücü devresi varken bir tane daha çizmeye üşendim açıkçası.

2 adet 4427 gerekir. 4427 ile ilgili bilinecek tek şey,  4427 nin çıkışlarının 20 - 100R arasında bir dirençle Mosların gate ine girileceği. 4427 nin girişlerine de ürettiğin faz sinyallerinin girileceği. 4427 nin besleme voltajıda 10-15V arasında olabilir.

Step motorda hız fazları anahtarlayarak kontrol edilir. Anahtarlama frekansı hızı belirler.
PWM ile de hıza göre akım kontrol edilir.

Eğer tek pwm çıkışı varsa,  ya PWM ile faz sinyallerini önce and kapısından geçirip, and kapılarının çıkışını 4427 ye girmen gerekir yada TC4468 gibi and kapılı hazır mos sürücü kullanabilirsin.
Motorun minik birşeyse mos yerine ULN28XX benzeri low side anahtarlarda kullanılabilir.

berkay_91

nette TC4469 ile ilgili hiç düzgün bir mosfetli step sürme devresi yok, mosfetle yapmak istiyorum çünkü 6 amper geçicek, resimdeki devreyi datasheet ten buldum, bu devrede 4469 un 10,11,12 ve 13. bacaklarını, 4 tane mosfetin(IRF540) gate bacaklarına bağlasam
A(4. bacak) veya B (5. bacak) pinlerinden hangisiyle yön kontrolü hangisiyle PWM sinyali kontrolü sağlıyacağım?

iyildirim

Resimdeki devre seninde göreceğin gibi bipolar sürme için. 
Unipolar bağlantı için çalışırmı hiç bakmadım ama faz sinyalleri-mos gate sinyalleri  farklı olacağı için çalışmayacaktır tahminen.
Motorun 5 kablolu değilse,  bipolar kullan desem bu seferde max 15V motor gerilimi ile istediğin hızlara çıkarmı bilemem.
Hız açısından sorun olmazsa dediğin şekilde  P + N kanal  mosları bağlayıp  kullanabilirsin. 

Unipolar sürme için 4468 kullanmak veya 4427 + ekstra AND kapısı daha uygun gibi. Eğer 4 kanal PWM üretebilirsen AND kapılarına da ihtiyacın olmaz.

Dediğin şekilde çıkışları direnç üzerinden mosların gate'ine gireceksin bitecek.
Ama 6A az bir değer değil.
Mutlaka Akım sınırlama  yapman gerekir. Aksi halde motor duruyorken veya düşük devirde iken aşırı akım çeker. Motor gerilimini azaltırsan da daha yüksek devirlere çıkman sorun olur.

Motor sargılarının her birine bağlı 2 adet N kanal mosun  source bacaklarını ayrı ayrı birleştirip, şase ile arasına uygun değerde ufak bir direnç atıp, source ların birleşme noktasını da eviren bir komparatöre girip, Komparator çıkışını  PWM yerine And kapılarına girebilirsin. And kapısı ile 4427 arasına bir RC devresi ile de motora uygulanacak PWM frekansını da limitleyebilirsin.

Unipolar sürme için SLA70XX serisi vardı. Ama 6A destekleyen bir bu tip bir chip yok. Bipolar için TB6600 max 5A di yanlış hatırlamıyorsam.
Akım sınırlama mantığı için mesela SLA7026 nın datasheet inde iç yapısına bir bak. Referans gerilimle akım nasıl sınırlanır konusunda açıklayayıcı olur.

Kullandığın mcu nedir.? Yetenekli bir şeyse ekstra kapılara komparatöre falan gerek kalmayabilir belki.