florasan lamba yakmak için trafo

Başlatan remzi, 13 Haziran 2005, 15:14:47

remzi

merhab 12 v akü ile 40w lık bir florasan lamba yakmak istiyorum ama invertör için trafolar pahalı geliyor bunun yerine trafo kısmını kendim yapmak istiyorum. araba anfilerinde görmüşsünüzdür 12 v u 70-80v a çıkaran devreler var toroide sarılmış birkaç sarımlı trafolar. acaba bende bunlerden sarsam ve gerilimi 220 v a çıkarsam florsan lambayı yakabilirmiyim

otm

Eğer amacın sadece floresan yakmak ise işin biraz daha kolay.bence ferit trafo kullanmalısın.frekansıda yüksek tutarsan (300hz) hem floresanın ateşlenmesi kolay olur hemde küçük bir trafodan oldukça yüksek güç alabilirsin
bordun değişik yerlerinde örnekleri var.aşağıdaki adreste çeşitli floresan yakma devre rnekleri var ve çalışan devreler.
erişim için kullanıcı adı :user  password:picproje

www.uniteknik.com/dosyalar/fl.zip

kolay gelsin

cozturk

ferit trafo ve 300Hz iyi olmaz. >=20kHz yakışır.

otm

300hz de floresanlar en iyi ateşleme ve verime ulaşıyorlar o yüzden bu frekansı önerdim.yoksa 20 khzde ferite bağımlı olarak güç tabiki çok daha yüksek olacaktır

z

Iyide ferit nuveler 300Hz de nasil calisacak? Manyak sargi lazim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

otm

bunun için litz teline benzer bir tel var ondan sarılması gerekir.resimlerini yarın bu mesaja eklerim ekleyebilirsem.ve yine 2 cm genişliğinde ince sargı var şerit şeklinde eğer bulunabilirse mükemmel sonuç veriyorlar.

z

300 HZ de ferit nuve ve litz teli ?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cozturk

feritin 300Hz de "verimli" çalışması bana çok garip geldi. Belki bu 300Hz zarf olabilir. yani 300ün içinde 10kHz gibi başka dalga olabilir.

otm

evet 300 hz.osiloskopla baktım hemide.ama 300hz devamlı vermiyor.yani şöyle anlatayım elimdemilyonlarca misket olsun ben 300 sn de bir binlerce misketi kutuya atıyorum.bilmem anlatabildimmi.sonunda güzelim aleti söktürdünüz bana ferit trafosuda aşağıda:)telleri saymadım ama ince en az 20 tane tel tek bir sargıda 3 erli gurup halinde sarımış.