Delphi ezbere kodlar

Başlatan z, 08 Haziran 2015, 03:02:18

z

Delphi'yi hakkıyla bilmeyip benim gibi başından sonundan ezbere öğrenenler için örnek kod parçacıkları.
Bunu daha önce kullanmıştım ama nasıldı diye arandığında ilk bakılacak sayfa burası.
İlaveler yaparak genişleteceğim.

C'deki printf gibi formatlama yapan komut. Değişken içindeki sayısal veriyi 8 haneli hex sayıya çevirip string yapmak.

Kimlik:=format('$%.8x',[Değişken]);

Form create edildiğinde parametre dosyasını okuyup satırları bir yerlere atamak

procedure TForm1.FormCreate(Sender: TObject);
var StringList1 : TStringList;
begin
      StringList1 := TStringList.Create;
      if fileexists('BuloParam.txt') then
        begin
           StringList1.LoadFromFile('BuloParam.txt');
           Edit1.Text:=StringList1.Strings[0];
           Edit2.Text:=StringList1.Strings[1];
           Edit3.Text:=StringList1.Strings[2];
        end;
end;

Ekran üzerinde x,y koordinatına cursoru taşımak ve sol mouse tuşuna basmak

function SetCursorPos(X,Y:integer):boolean ; stdcall; external 'user32.dll';
SetCursorPos(x,y);
mouse_event(MOUSEEVENTF_LEFTDOWN, x, y, 0, 0);
mouse_event(MOUSEEVENTF_LEFTUP, x, y, 0, 0);

Diskteki Prog.exe programını 1234 parametresi ile çalıştıran kod

Hata:= ShellExecute(AppHandle,'open', 'Prog.exe', '1234', nil, Sw_Shownormal);
        if Hata<32 then
           begin
             s:='Prog.exe Calistirilamadi'+ char($d)+char($a)+'ShellExecute Err: '+inttostr(Hata);
             application.messagebox(pchar(s),'Dikkat',MB_Ok);
             exit;
           end;

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mustafa_temel

eskiden ne program yazardık be delphiyle  vay anasını eski günler geldi aklıma ...
"Dünya R-S-T üzerinde döner."

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mustafa_temel

Alıntı yapılan: z - 08 Haziran 2015, 11:39:43
Şimdi neyle yazıyorsun?

yazmıyorum artık bıraktım yazılım bilgisayar işi bitti artık baksana koskoca akınsoft bile yazılımın kaymağını yıllarca yedi adamlar şimdi elektroniğe el attı robot yapıyor ...

peko

Alıntı Yapyazılım bilgisayar işi bitti

Sektör "işi bilen" eleman bulamıyor, siz yazılım bilgisayar işi bitti demişsiniz.
İlginç.

Eskiden eline cd alıp win98 yükleyen bilgisayarcıyım diyordu :) Bunlara "işi bilen" demezsek tabii..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

mustafa_temel

Alıntı yapılan: peko - 08 Haziran 2015, 21:44:31
Sektör "işi bilen" eleman bulamıyor, siz yazılım bilgisayar işi bitti demişsiniz.
İlginç.

Eskiden eline cd alıp win98 yükleyen bilgisayarcıyım diyordu :) Bunlara "işi bilen" demezsek tabii..

yazılım işi bitti dememin sebebi artık herkes bu işi yapıyor artık önüne gelen yazılımcı önüne gelen bilgisayarcı oldu çıktı .
sektör ne durumda bilmiyorum bu işlerden uzaklaşalı yıllar oldu. Ama en azından benim yaşadığım yerde durum böyle belkide ben küçük biryerde yaşadığım için öyle büyük illerde durum nasıl bilemem ?  Eğer yazılım işi yapıyorsanız ya büyük bir firmada çalışacaksınız yada kimsenin yapamadığı birşeyi yapacaksınız naçizane tavsiyem yıllar önce birlikte beraber çalıştığım iş arkadaşım zamanında asgari ücrete talim ederken şu anda türkiyenin en çok kullanılan hastane otomasyon programını yazdı ve tabiri caizse köşeyi döndü...
Arkadaşım o zamalar kıt kanaat geçinirdi ama şimdi altında son model araba elinde apple telefon telefon açıyoz adam şimdi telefonlara bile çıkmıyor ... :)