Android Özelleştirme

Başlatan salih18200, 11 Haziran 2015, 15:27:26

salih18200

Merhaba,

Android yüklü bir cihazı kendi geliştirdiğimiz bir sistemde terminal olarak kullanmak istediğimizde nasıl bir yöntem izleyebiliriz.

Örneğin bir medikal cihaz geliştirdik ve bu cihazın bir terminale ihtiyacı var. Tabletler de bu kadar ucuzken yeni bir donanım tasarlamak yerine terminal olarak tablet kullanmak mantıklı geliyor. Ancak yazacağımız yazılımın android üzerinde master olmasını istiyoruz. Yani kullanıcı cihazı açtığında android menüler filan gözükmeyecek sadece bizim uygulamamız çalışacak. Kullanıcıya cihazın androidden devşirme bir cihaz olduğu hissini vermek istemiyorum.

armsistem

Hocam gerçekten mükemmel bir düşünce !!!

muhendisbey

ATM'lerde bile windows xp kullanıldığı ATM yeniden başlayınca görülüyor. Bu kadar takılmaya gerek var mı? Dediğinizi yapmanın tek yolu gui üzerinde başlayan widgetleri, menüleri, iconları, başlangıç temalarını başlangıçtan çıkarmak. Aslında dediğiniz şey için tek yol yeniden gui tasarlamak, yada kendi işletim sistemini yazmak.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ZZombie

Hocam bunun yerine tablet uyumlu (arm mimari ile çalışabilen) bir Linux yükleyebileceğiniz tabletler kullanmanız bence daha mantıklı olacaktır.
Bir diğer konu da tabletler geliştirme portlarına pek aşina olan cihazlar değil. Sizin için iyi bir seçim olup olmayacağına kesin bir karar vermeniz gerek.

Ya da en temizi endüstriyel anakart ve de Linux olacaktır kanımca.

salih18200

Tablet seçmemin sebebi fiyat avantajı ve dokunmatik ekranı sayesinde fonksiyonelliğinin yüksek olması, endüstriyel anakart kulladığımızda buna ekstradan ekran da ayarlamak gerekecek ve maliyet tablet maliyetini 3-4'e katlar. Ancak tablet üzerinde hepsi ve fazlası var. Haberleşme için ise USB port yeterli.

Belki konu yazılım ağırlıklı olduğu için android geliştiricilerinin olduğu forumda bu soruma daha rahat cevap bulabilirim. Ben aslında yapmak istediğimi kısmen yapabiliyorum. Yazdığım uygulama cihaz açılınca direk çalışıyor ve kullanıcının android ana ekranına gitmesine müsade etmiyor. Ancak en yukarda bulunan Settings Barına da erişmesini istemiyorum. Çünki oraya eriştiği zaman arka planada erişebiliyor.

trinity

Tabletler endüstriyel alanlarda çabuk dağılıyor, biraz pahalı olmasına rağmen endüstriyel ekranlar çok kararlı çalışıyor, 3 defa arızaya gidip gelsen tablette zarara bile girebilirsin.

superconductor

Ürünün içinde tablet kullanmak yada bunun gibi şeyler yasal mı?

salih18200

Neden olmasın? Bence bir sıkıntısı olmaz..

muuzoo

gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

muhendisbey

Endüstriyel standartlar vardır. Endüstriyel standardına göre uygun olabilir yada olmayabilir. Ancak genel itibariyle uygun değil. Genel olarak endüstriyel ortamda rezistif dokunmatik tercih edilir, eldiven ile kullanılabilmesi açısından en basitinden bunda bile takılabilir. Ortam aşırı miktarda gürültülü, ani yükselmeler, ani düşmeler bunlar tableti kararsızlaştırabilir. Endüstriyel kart seçilmesinin bir sebebi var.
Duruma göre toza, sarsıntıya, suya dayanıklı olması gerekecek, bunlar standardına göre değişmekte.
Pahalı demişsiniz, adamın 200.000TL'lik makinesi var. 5.000TL'lik endüstriyel sistem mi kullanır 200TL'lik tablet mi? Adam işinin aksamamasına bakar.
Sanayi dışında kiosk mu olacak, olur sıkıntı yok.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

salih18200

Alıntı yapılan: muuzoo - 12 Haziran 2015, 16:43:32
Android ile istediğin şey mümkün. Bir kaç metot var. Kiosk mode olarak adlandırılıyor. Bir kaç konu başlığı şöyle.

http://stackoverflow.com/questions/2068084/kiosk-mode-in-android
http://www.andreas-schrade.de/2015/02/16/android-tutorial-how-to-create-a-kiosk-mode-in-android/

Evet bunlara baktım. Sonuç olarak yapılabiliyor.