pic ile tcp/ip protokolunde haberleşme

Başlatan murat79, 14 Haziran 2005, 11:46:38

murat79

arkadaşlar  bu  protokolle  haberlesme hakkında  bilgisi yada  elinde  turkce  kaynak olan varmı  acaba  gecenlerde  bu protokol sayesinde  pic leri internet uzerinden haberleşebileceğini  okumustum  biryerlerde  ilgimi cekti  eger  bu  protokolu local rf aglarda kullanabilirsek  sanırım  mukemmel access point ler  olusturulabilir  ne  dersiniz  ?
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

Veli B.

Bu konuda bordta ben dahil çalışan 5, 6 arkadaş var.Bir arama yaptırırsanız bu konuda ki tartışmalara ulaşabilirsiniz ama Türkçe kaynak ciddi bir sıkıntı.Genelde yabancı kaynakları esas alarak çalışıyoruz.Bu konuda papatya yayınlarının bir kaç Türkçe kitabı var.Upload ettiğimiz bir kaç uygulama notu ve teknik bilgide linklerde mevcut.

murat79

ilgin ve  cevap  yazmadaki  sabrın  için  teşekkürler  katana
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

Petek

Alıntı yapılan: "murat79"arkadaşlar  bu  protokolle  haberlesme hakkında  bilgisi yada  elinde  turkce  kaynak olan varmı  acaba  gecenlerde  bu protokol sayesinde  pic leri internet uzerinden haberleşebileceğini  okumustum  biryerlerde  ilgimi cekti  eger  bu  protokolu local rf aglarda kullanabilirsek  sanırım  mukemmel access point ler  olusturulabilir  ne  dersiniz  ?

yahoogroupstaki jallist i takip et. Orada istediğiniz şey yapıldı.

http://bellsouthpwp.net/b/v/bvwelch/jal/index.html
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

yufuk

Bu konuda bir araştırmam olmuştu. Donanım kısmını halletmek için tek çözüm ISA Ethernet kartlarını kullanmak(En meşhuru RTL8019). Bir çözüm daha var ama o PIC'ler ile kullanıma girmiyor sanırım; kendi içerisinde ethernet portu olan mikrıkontrolörler var. Onları kullanabilirsin.

Dallas DS80C400
Nec uPD98501
Zilog eZ80F91

barishlee

TCP/IP yi çaktın pice diyelim MAC adresi lazım birde onun için. Eğer olursa inanınki süper bir proje olur. Access pointin çıkışına bağlarsın pic'i.
Ondan sonra çıkar kablosuz erişimin tadını.

Veli B.

zaten bir tane realtek 8019 kullanınca mac sorunun kökten çözülüyor. ;)

murat79

arkadaşlar  bu  mac  adres  sorununu  dsp  lerle  cözemeyizmi sizce  yani  bu  ethernet  kartlarında  kullanılan  chip  lerde  bana   sanki  dsp  gibi  geldi  ama  yinede  olayın  detayına  su  an  inemedim  başka  bi  proje  ile  ugrasıyorum  bu  sıralar  bu  bittikten  sonra  ilgilenicem  bu  konu  ile  bakalım  neler  yapalicez

Veli B.

Arkadaşlar mac adresi her TCP/IP tabanlı çalışan cihaza bir defaya mahsus yani değiştirilemiyecek şekilde konulan ve dünyada bir eşi daha olmayan bir tanımlayıcıdır.Aslında ağ üzerinden yapılan haberleşmelerde diğer bilgiler ve protokoller tamamen mac üzerine kuruludur.Yani haberleşme gerçekte "mac to mac" şeklinde yapılır.Bu bilgiyi siz sisteme gömemezsiniz.

mp3dragon

Realtek 8019 nerede bulabiliriz?
istanbul da varmı?

(Isa kartlardan mı sökelim yoksa?)
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

mustafacan

Alıntı yapılan: "mp3dragon"Realtek 8019 nerede bulabiliriz?
istanbul da varmı?

(Isa kartlardan mı sökelim yoksa?)

ya 8019 sebil ethernet kartlarında. Bi bilgisayarcıdan istesen bedava bile verir. İhtiyacın varsa ve bulamıyorsan Bi kaç tane söküp yollayabilirim.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

ego

ben ISA kart ile PIC webserver yaptım,6 aydır sorunsuz çalışıyor. Eğer ticari bir ürün olmasaydı kaynak kodu açabilirdim. Ama şunu söyleyim pek kolay olmadı programlama,neredeyse kendi TCP/IP stack'imi yazdım :)

ahmetu

giriş seviyesi ve orta düzey için bunun üstüne tanımam

tıkla gör