Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

pick and place

Başlatan cann, 13 Haziran 2015, 20:39:20

cann

Selamlar

Eylül gibi yeni bir projeye başlamak istiyorum. pick and place.
şimdiden proje olgunlaşsın istiyorum. her kart için programlanacak endüstriyel bir model değilde sadece 1-2 kart için özelleştirilecek bir model yapabilirim diye düşündüm.

Şöyleki: küçük bir cnc router yapsam. sonra pcb kartı yerleştirip, manuel olarak lehim konulacak her bir noktanın koordinatlarını çıkarsam ve sonra bu koordinatları G-koduna çevirsem; lehim bırakma işi hallolmuş olur.

smd yerleştirme ise; yine manuel olarak her smd elemanın bulunduğu yeri ve yerleştirileceği yerin koordinatlarını çıkarıp aynı şekilde G-koduna çevirsem; smd entegrelerine bacaklarını, yönünü ayarlayıp alacağı yere koysam (zaten 1-2 tanedir).

Bu mantıkla çözebilirmiyim olayı.
ayrıca böyle bir projede motorların encoderli olmasına gerek varmı?

z

Uzunca bir süre bu makineyi ucuza maletme peşinde koştum.

Step motorlarla da yapılabilir. İşin kalbi vakum sisteminde. Malzemeyi doğru pozisyonda doğru noktadan yakalayıp hedefe taşıyıncaya kadar malzemeyi düzgün kavrayabiliyorsan zor bir makine değil.

Dediğim gibi ucuz olsun sevdasıyla vakum pompasını ve mekanizmayı çok basitleştirdim fakat vakum sistemi projeyi çıkmaza soktu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cann

Z hocam projenizi buradan biliyorum ve merak ediyordum doğrusu. bende aliexpresden bir vakum aldım kalem şeklinde, pilli. ama bu işde verimli olabileceğini sanmıyorum. çoğu zaman yalvarıyor neredeyse bir de uçlarındaki lastikler adi. ancak yine aynı sitede profesyonel makinelerin yedek parçalarını satan bir yer buldum. orjinal nozzle  ve sessiz vakum vakum var. sanırım TMA 245 in parçaları. ama fiyatlı. ancak projenin olmazsa olamazı ise yapacak bişey yok almak zorunda kalacağım.

benim düşündüğüm sisteme ne diyorsunuz, yani nasıl olsa 1-2 çeşit kartı geçmeyecek, koordinatları ilk seferinde manuel tespit etme olayı ve G kodu yazarak çözülür mü?

ayrıca lehim bırakma işi nasıl sizde rahat bırakıyormu ve lehim yapışıyormu düzeye?
Teşekkürler

z

Pozisyonlama kısmında sorun yok. G kodu ile de olur. Sonuçta koordinat bilgilerini bir şekilde okuduktan sonra gerisi sıradan işler. Kamera kontroluna girmeden işi kotarmak istiyorsan vakum kısmına para harcamaktan çekinme.

mesaj birleştirme:: 13 Haziran 2015, 21:04:53

Krem lehim tükürme işine hiç girişmedim. Smd dizgi başarılı olsaydı bir sonraki iş krem lehim sürme idi.

Krem lehimi vidalı motorlu sistemlerle tüküren hazır aparatlar var. Forumda resimleri ve linkleri verilmişti.

engerex

Koordinatları neden elle tespit ediyorsunuz? Çizilmiş bir PCB var sa ve bunun dökümanı PC'de kayıtlı ise zaten koordinatlar var demektir.

cann

krem lehim uygulaması için
linkteki pnömotik valf nasıl kullanılır; bunların çalışma prensibi konusunda bilgisi olan arkadaş var mı?
satıcı ya sordum kullanılır diyor, doğruda söylüyor.
0.8 mpa hava basıncı gerekir diyor.
hava nereye bağlanıyor, krem lehim nereye konuyor anlamadım.
bir kaç benzerinde yandaki girişe lehim veriliyor
http://www.aliexpress.com/item/Mini-small-dispensing-valve/32330082427.html

z

Bu tek başına çalışmayacak. Kompresor, basınç regülatörü, valf, kontrol düzeneği vs isteyecek.

Step motorlu olanları vardı. Daha pratik olmazmı?

Lehim tüküren aksamı, smd malzeme kavrayan ve bırakan aksamı sen hallet gerisini ben halletmiştim. Birlikte yapalım bu makineyi. X-Y tabla, Elektronik, PC yazılım vs hepsi hazır. Sadece yapacağın sisteme (kafaya) göre yeniden uyarlama işi olacak.

cann

Z hocam bende çok kullanışlı bulmadım.
kompresörle çalışan hazır lehim tüküren modüller var, ama 1,5 Hp kompresör istiyor yanında.

step motorla yapmak daha iyi. 17 nema motor la olabilir.

vakum için popa siparişi verdim; 24 volt vakum basıncı 85kpa, nozzle dar ucunda bu çok daha yüksek olacaktır sanırım, masaüstü endüstriyel de 97kpa olarak vermiş.

krem lehim önemli denemelerde. benim aldığım krem değil, kum gibi.denerken fluxla viskozitesi ayarlanabilir. yada doğru dürüst bir marka bulunur.

önceden de söylediğim gibi eylül gibi başlayabileceğim, bu sürede malzemeleri temin etmeliyim. 50x50 gibi bir cnc yaparım, yardım edecek olmanıza çok sevindim.

z

Her şeyiyle hazır step motorlu tükürücüler vardı.

Forumda da resim ve videoları verilmişti.

cann

step motorlu için bir şekil. çok kolay değil.

cann

bu videoyu gördüm ama teknik bir açıklaması yok, ne yazıkki, motorun dönmesi pistonu nasıl aşağı itebilir, vidalı mil olsa, piston üzerinde gezmeli. enjektör doluyken vidalı mil ucu enjektöre yakın olmalı, pistonla vidalı mil arasından da krem basınçla geriye doğru kaçmamalı.

z

Enjektor tıka basa doldurulmuyordur. Up uzun piston yapmıştır.

Zaten enjektor tıka basa dolu olsa o pistonu itmek için herkül olmak gerekir.

mesaj birleştirme:: 20 Haziran 2015, 15:37:44

Bir de hatun ruju şeklinde kağıt yapıştırıcıları var.

Onların mekanizmasına bir göz at. Çok hoş.

mesaj birleştirme:: 20 Haziran 2015, 17:44:51

Yalnız step motorlu düzeneği basitliği nedeni ile önerdim ama cnc uygulamasında pıst pıst pıst şeklinde çalışan pünomatik tükürücüye kıyasla çok yavaş kalacaktır.

İlk verdiğin havalı tükürücü için yanlış hatırlamıyorsan bir kaç yüz Euroya kumanda kutucuğu satılıyor.

cann

step seçeneği için olayı çözdüm: linear actuator mekanızması.
pnömatikler çok güzel o kadar pahalıda değil. sorun sessiz sakin bir ortamda 1,5 Hp lik kompresörün birden bire gürültüleyle çalışması ve sistemi, bağımsız masaüstü formatından çıkarması.

z

Bu projede benim başarısız olmamın iki sebebi var.

Yapacağım makine;

1) Son derece sessiz
2) Son derece ucuz

olsun sevdası.