Anten Laboratuvar

Başlatan salih18200, 15 Haziran 2015, 11:54:25

salih18200

Merhaba,

Arkadaşlar firma bünyesinde ihtiyacımız dahilinde 125 khz ve 868  MHZ RFID antenleri, 433, 868 ve 2400 MHZ RF anten tasarımlarına ihtiyaç duyuyoruz. Bu tasarımlar genelde küçük boyutlarda olması gerekiyor. Bu zamana kadar çalışmalarımızı simulasyon ortamında ve deneme yanılma yöntemi ile ilerlettik. Bundan sonrası için çalışmalarımızı daha profesyonel olarak gerçekleştirmek istiyoruz. Yani anteni tasarladıktan sonra labratuvar ortamında test etmek ve match etmemiz lazım. Bunun içinde bizim bir anten laboratuvarına ihtiyacımız var. Ancak bu labratuvarın çok üst seviye olmasına gerek yok. Tasarladığımız antenlerin çalışma frekansını ölçebileceğimiz, geliştirdiğimiz donanımların RF çıkış gücünü ölçebileceğimiz, anten ve donanım kısmının match edilmesi için gerekli ekipmanlara ihitiyacımız var. RF çıkış gücü ölçümü için Spectrum Analizör, anten tasarımı içinde Network Analizör cihazlarına ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Bu labratuvarın kurulumu ve ihtiyaçları konusunda beni yönlendirebilirseniz sevinirim.

ferdem

Bahsettiğiniz ölçümler için ciddi bir yatırım gerekiyor. Spektrum analizör, network analizör zaten RF ölçümlerinde en pahallı ölçüm cihazları.
Anten labı kurmak denince akla ilk olarak yansımasız oda ve network analizör geliyor. Yansımasız oda Türkiye'de çok az sayıda kurumun yaptığı pahallı bir yatırım. Eğer bu ölçeklerde yatırım düşünüyorsanız cihazlar için Rohde&Schwarz, oda kurulumu için de TÜBİTAK-BİLGEM/UME ilk bakılacak yerler olabilir. TÜBİTAK'ta zamanında yansımasız oda kurulumu yapan kimseler/birimler vardı.
Bu ölçekte değil de daha makul fiyatlarla küçük cihazlar düşünülüyorsa:
RF çıkış güç ölçümü için RF güç ölçerlere bakılabilir, yeni osiloskoplarda giriş 50 ohm yapılabiliyor, bu sayede belirli güçlerde RF çıkış gücüne bakılabilir.
Anten çalışma frekansı ve performansı hakkında 1 port network analizörler fikir verir. Geçen Anritsu nun pratik bir "handheld" cihazı geçti elimize, 1 port spektrum analizör, 1 port network analizör. s11 ölçümünden elimizdeki "patch" antenin çalışma frekansı ve performansı hakkında fikir sahibi olduk. Muhtemelen tekil cihazlara göre çok daha uygun bir cihazdır.

salih18200

Elimizde şu anda İnstek marka GSP-827  model bir Spectrum Analizör var. Şimdilik bu konuda sıkıntımız yok. Lab' dan kastım tabiki yansımasız oda boyutunda değil. Sadece bu işi yarı profesyonel seviyede yapabileceğimiz bir Lab' dan bahsediyorum.

Aslına bakarsanız RF konusunda uzman değilim, referans tasarımlar, temel bazı bilgiler ve HFSS sayesinde ortaya çok iyi sayılmayacak işler çıkartabiliyorum.
Tasarladığımız anten simülasyon ortamında uygun gözüküyor. Anteni bazen çok küçültmemiz gerekebiliyor bu durumlarda bant genişliğimiz çok düşüyor. Ürettiğimiz antende tam frekansı tutturamıyoruz. Ayrıca cihaz ve anten kutu içerisine girmesi gerekiyor. Bu gibi durumlarda mecburen ölçüm yapmamız ve sistemi optimize etmemiz gerekiyor. Başlangıç seviyesinde bir Lab. şuan işimizi görür açıkçası. Bunun içinde olmazsa olmaz iki cihaz; Network ve Spectrum analizör cihazları olduğunuz biliyorum. Evet fiyatları azımsanmayacak düzeyde çok çeşitli ölçüm cihazları var. Bu noktada biz temel ekipmanları tedarik edip çalışmalarımıza o şekilde devam etmek istiyoruz. Bu işi bilen tecrübesi olan arkadaşların yönlendirmelerine ihtiyacım var.

Edit:
Şuan ürettiğimiz ürünlerin bir kısmında balun ve yükselteç kısımlarında bozulmalar oluyor. Muhtemelen antenimiz hat ile uyumlu değil.

salih18200

Firmanın bir tanesinden MS2024B Anritsu VNA Master cihazı icin 11.457,00 EUR + KDV şeklinde fiyat aldım.