temel elektronik hakkında bilgi

Başlatan uzmandr., 15 Haziran 2015, 18:26:50

uzmandr.

Selamun aleykum arkadaslar başlıktada bahsettiğim gibi temel elektronik hakkında bilgi almak istiyorum biraz kısaca anlatırmısınız?

baran123

Konuyu hemen sil birileri görüp kızacak yoksa :D Kimse sana sıfırdan temel elektronik anlatmaz al bir kitap oku.Takıldığın nokta olursa sor.

uzmandr.

MC_Skywalker

Şimdi 1 tane elektron varmış 1 tane oyuk. bu elektorn bu oyuğa doğru koşarmış fakat bu oyuk boş durmaz elektrondan kaçarlarmış. işte bu kovalamaca işin temeli.

Ek:
Bir de bunların gittikleri yönler var.  Ha işte bu yönlerde Current & Volt flow drections oluyor

peko

@MC_Skywalker

Bu seviyede bir ifade taktir edilesi :)

Teşekkürler
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

Karamel

Alıntı yapılan: uzmandr. - 15 Haziran 2015, 18:26:50
Selamun aleykum arkadaslar başlıktada bahsettiğim gibi temel elektronik hakkında bilgi almak istiyorum biraz kısaca anlatırmısınız?

hocam electronics in temeli. electric e dayaniyor. electric te physics e. yani once physics. sonra electric. en son electronics ogrenmek gerekiyor. herhangi bir meslek okulundan gelmedigim icin bende principles of electronics te iyi değilim. mesela transistorun principle davranislarini anlayamiyorum ama bir capacitorun charge veya discharge ini hesaplayabiliyorum. semiconductor lari anlayamiyorum yani.

alicavuslu

Öncelikle elektrik devre temelleriniden başlamanızı öneririm.  Kirchhoff kanunlarını çalışıp daha sonra düğüm ve çerçeve yöntemleri ile devre çözümlerine bakmalısınız. Bunların akabinde yine devre çözümleme işlemlerini Norton ve Thevenin yöntemleri ile çalışmalısınız. Bunları hallettikten sonra ise kondansatör ve bobinli devreler ile bilginizi pekiştirebilirsiniz. Bunları tam olarak halledebilirseniz elektroniği öğrenmek sizin için kolay olacaktır.

Not : Üzerinden 13 sene geçmiş bilgilerdir. Hatalı şeyler yazmış olabilirim. Öyle bi durum varsa kusura bakmayın...

z

Elektroniği temelden iyi anlamak için daha önce kitap önermiştim.

Gene aynı kitabı önereceğim. Yalnız bu kitaptan layıki ile faydalanabilmeniz için matematik alt yapınızın iyi olması lazım. Lise matematiğini hakkıyla öğrendi iseniz kitabı derhal alın.

Fenciler için temel elektronik

Yabancı bir kitap. Ankara Üniversitesinin değerli hocaları Türkçe'ye çok güzel çevirmişler.

Muhteşem bir kitap.

Bulabiliseniz basılı kitabını alın.

http://kitaplar.ankara.edu.tr/dosyalar/pdf/668.pdf
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CLR

Temel elektronik için @icarus'ta önermiş, Robert Boylestad'ın kitabı çok iyidir (Türkçeye çevrildi). Zaten meslek liselerinde ve meslek yüksek okullarında bu kitap okutuluyor. Kullanılan matematik, lise matematiği hatta çoğu 4 işlem diyebiliriz, temel için sıkmaz.   

Daha ileri seviye "temel" için istersen, Thomas L. Floyd ve  David M. Buchla'un kitaplarını tavsiye ederim.   
Knowledge and Experience are Power

OG

Meslek lisesi Elektroteknik ilk kitabından başlayabilirsin. MEB yayınevinde vardır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

diot

Sönmez AKbay , pratik temel elektronik kitabı.