Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Piroliz ile plastikten yakıt

Başlatan trgtylcnky, 15 Haziran 2015, 21:14:38

trgtylcnky

http://www.energeticforum.com/renewable-energy/7040-how-turn-plastic-waste-into-diesel-fuel-cheaply.html

Linkte anlatıldığı gibi plastik parçalarını 400 C sıcaklıkta parçalayıp damıtınca dizel-benzin karışımı elde ediliyor. Temelde polimerin parçalanması olayı. Denemek isterdim ama imkan olmadı. Adamın anlattığına göre 6kW elektrikli fırını 4 saat çalıştırdıktan sonra 25 kg plastikten 24 litre yakıt elde edebiliyormuş. Eğer yakıtla jeneratörü çalıştırıp onunla da fırını çalıştırırsa üretilen enerjinin %20'ye yakını harcanıyormuş. Biri denese güzel olur. Bazı gözüme çarpan detaylar:

- İçinde klor olmayan plastik olması sağlık açısından gerekli.
- Bazı plastikler daha büyük polimerlere ayrıldığı için parafin elde ediliyor. Isıtmalı depoda yakılabilirmiş ama aynı işlem tekrar uygulanınca da sonunda sıvı yakıt elde edilebiliyor.
- Ürünlerin molekül yapısı çift bağ içerebildiği için beklediği zaman tekrar polimerize olarak tortu halinde dibe çökebiliyormuş.
- Tepkime sonucu dioxin denen zehirli bir gaz çıkabiliyormuş, bunu biraz daha araştırmak lazım.
- Geri dönüşüm firmalarından çok ucuza plastik alınabiliyormuş.
- Atık yağlara da bu işlem uygulanabiliyor.

z

Plastiği doğrudan sobada yakarsak enerji açısından kayıp oluyormu?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ahmet_zxc

Türkiye de yıllardır bu işi yapan adamlar var. kendin kullanmak için yapabilirsin ama yasal olarak satamazsın.

bi azeri prof bu işi öğretti, bizde hızlıca kaptık. (muhtemel bilgi kaynağı rusya) yüksek basınç ve yüksek sıcaklık altında metaller eridiğinden seramikten reaktör yapılmıştı. bir dönem memlekette eski tekerlek bulmak mümkün değildi..

%6-7 civarında lpg ye de katılıyor bazı benzinliklerde. (heryerden gaz almayın)

plastiği sobada yakmak sadece ısı enerjisi elde ettirir, ve karbon salınımınız çok yüksek olur.

bu yöntem görece daha temiz ve motorlarda yakabileceğiniz yakıt elde edebiliyorsunuz.

en büyük handikapı küçük çaplı enjektörlerde tıkanma(kurum) yapması.

çeşitli filtre ve inceltme yöntemleriyle kullanılabilir.

yada jeneratör kamyon gemi gibi büyük makineler rahatlıkla yakar.

z

Plastiği doğrudan sobada yakmakla elde edilecek enerji ile plastikten petrol benzeri madde üretip bunu yakmakla elde  edilecek enerji arasında fark var mı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ahmet_zxc

teoride olmamakla birlikte katı maddelerin yanma verimliliği daha düşüktür. bu sebepten sıvı yakmak plastik yakmaktan avantajlıdır.

ancak birde sıvıyı elde etmek için harcanan enerjiyi de hesap edersek plastiği yakmak daha avantajlı gibi duruyor.

trgtylcnky

Plastiği doğrudan yakarsak daha fazla enerji açığa çıkabilir. Yaktığımız her şeyde zaten bu işlem gerçekleşiyor. Alev aslında pirolizle parçalanıp gaz haline gelen yakıtın yanmasıyla oluşuyor (diyor wikipedia) ama verimsiz de olabilir çünkü sobada yakmak pek kontrollü bir süreç olmuyor genelde. Sobasına göre de değişir tabii. Oluşan yanıcı gazlar bacadan dışarı atılmadan önce yakılmalı.

Düşündüğümüz zaman bir polimeri parçalamak için gereken enerji var, bir de oksijenle tepkimeye girdikten sonra açığa çıkan enerji var. İki işlemde de bu olaylar gerçekleşiyor. Fakat dizel elde edilirken geride kömür halinde katı bir artık da bırakıyor. Sanırım polimer bağları kopunca onları kapatacak hidrojenin bulunamamasıyla alakalı.

Peki ben de bir soru sorayım. Bu ürünü satmak yasak. Bu ürünle jeneratörü çalıştırıp üretilen elektriği satmak serbest mi?

ahmet_zxc

çok zor soru sordun.. ben daha çok işin tekniğindeyim.

muhtemel hukukçularda birbirine girer.

bir başka hikaye de, enerji üretim ve dağıtım lisansı diye lisanslar var, (EPDK dağıtıyor bunları) bu lisanslar yoksa zaten yaptığın yasal değil.

bunlar varsa gene hukukçular birbirine girer.

sadece alternatif enerji kaynaklarından ürettiğin enerji (rüzgar güneş biyogaz)için istisna var.

tabii memleketin enerjisinin %10-15 gibi bir kısmını çaktırmadan üretirsen işler değişir, cümlealem yaptığın yasal değil desede (cari açığı kapamak sevap)kimse bişey demez.

trgtylcnky

mesela bu da ceviz kabuğundan elektrik üretiyor: http://www.allpowerlabs.com/products/product-overview

%15-20 gülemiyorum bile çok büyük. Aslında lisans verebilirler. Temelde çöpten elektrik üretmiş oluyorsun çünkü. Veya makineyi de satabilirsin alan kendi elektriğini üretir. Ama yayılırsa enerji devleri önce topuğuna sonra kafana sıkar.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: trgtylcnky - 15 Haziran 2015, 22:23:52
mesela bu da ceviz kabuğundan elektrik üretiyor: http://www.allpowerlabs.com/products/product-overview

%15-20 gülemiyorum bile çok büyük. Aslında lisans verebilirler. Temelde çöpten elektrik üretmiş oluyorsun çünkü. Veya makineyi de satabilirsin alan kendi elektriğini üretir. Ama yayılırsa enerji devleri önce topuğuna sonra kafana sıkar.
yok mesele atık yönetimi.. filtre maliyetleri.

kömürden elektrik üreten santrallerin çevreye yada yeraltı sularına saldığı radyoaktif madde miktarı nükleer santrallerden daha fazla.