ARM zamanı geldi

Başlatan unknownperson, 16 Haziran 2015, 13:15:26

unknownperson

Gömülü sistemler üzerine uzmanlaşmak istediğimden dolayı okul dersleri yanında ilk önce sağlam bir C öğrenerek bu olaylara atılmaya karar vermiştim(başardım).

Sonrasında PIC programlamaya geçmiştim PIC konusunda çok iyi seviyeye geldiğim söylenemez ama konunun asıl mantığını kavramıştım bir mikrodenetleyici programlamayı hiç bilmeyen biriydim şimdi en azından pinlere bir şeyler yazabilme çalışma mantığını az çok anlama gibi bilgilere ulaştım ( 5 ay önce ).

Şuan elimde olan TI Launchpad LM4F120'i anlamaya MCU'da bu kit için oluşturulan e-book'u okuyup uygulayarak kendimi geliştiriyorum. LED yakıp söndürmemizi de yaptık.  ;D

Ağustos'un 15'inde STM32F4 Discovery alıp artık bölümü bitireseye kadar bunun üzerinde çalışmayı planlıyorum.

Geleceğin ARM'da olduğu söyleniyor hem bu konuda hem de bu ARM'da tecrübe sahibi olmak için yani ben bu işi biliyorum demek için neler yapılmalı hangi yollardan geçilmeli konusunda bir tartışma ortamı oluşturmak istiyorum.

Böylelikle biraz olsun picprojeyi canlandırmak hem de üstadlarımızdan bilgi edinmek güzel olur diye düşünüyorum.

Yorumlarınız ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Gökhan BEKEN

Protokoller ve çevrebirimleri önemli. ARM'ı sular seller gibi bilsen de PWM'in ne olduğunu bilmiyorsan konfigrasyonunu yapamazsın. SPI ile iletişim kurman gerekiyorsa ve SPI bilmiyorsan yine çalıştıramazsın. Ethernetli bir proje yapacaksın, TCP/IP'nin nasıl işleyeceğini bilmiyorsan, hiç birşey yapamazsın. Bu yüzden resmin tamamını görüp ona göre çalışmak lazım, sadece ARM'a çalışıyım dersen kafasını kuma gömen devekuşu gibi düşünmeye başlarsın.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

unknownperson

Alıntı yapılan: Gökhan BEKEN - 16 Haziran 2015, 13:35:33
Protokoller ve çevrebirimleri önemli. ARM'ı sular seller gibi bilsen de PWM'in ne olduğunu bilmiyorsan konfigrasyonunu yapamazsın. SPI ile iletişim kurman gerekiyorsa ve SPI bilmiyorsan yine çalıştıramazsın. Ethernetli bir proje yapacaksın, TCP/IP'nin nasıl işleyeceğini bilmiyorsan, hiç birşey yapamazsın. Bu yüzden resmin tamamını görüp ona göre çalışmak lazım, sadece ARM'a çalışıyım dersen kafasını kuma gömen devekuşu gibi düşünmeye başlarsın.
O zaman ilk olarak ARM için şunu diyebilir miyiz , ARM öğrenmek için konuları belli başlıklara ayırmak gerekir. Her bir konu için bir şeyleri derinlemesine araştırıp sağlam bir şekilde öğrenip üzerinde proje yapıp pekiştirdikten sonra diğer konulara bakılmalı. Yani bu konuları sadece ARM olarak düşünmeyip konunun mantığını kavramalı örneğin PWM nedir, nasıl çalışır, mantığı nedir diye araştırma yapmak gerekli.

MrDarK

Alıntı yapılan: unknownperson - 16 Haziran 2015, 13:45:40
O zaman ilk olarak ARM için şunu diyebilir miyiz , ARM öğrenmek için konuları belli başlıklara ayırmak gerekir. Her bir konu için bir şeyleri derinlemesine araştırıp sağlam bir şekilde öğrenip üzerinde proje yapıp pekiştirdikten sonra diğer konulara bakılmalı. Yani bu konuları sadece ARM olarak düşünmeyip konunun mantığını kavramalı örneğin PWM nedir, nasıl çalışır, mantığı nedir diye araştırma yapmak gerekli.

Aynı çevre birimlerin birçoğu PIC mikrodenetleyicileri içinde de var. Olaya sadece ARM olarak bakmamak lazım. STM32 Örnekleri bölümünde yeterli derecede uyguluma var orayı da takip edebilirsin.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Gökhan BEKEN

@unknownperson Evet aynen, derslerde de öyle değil mi zaten, fizik dersini anlamak için matematik dersini anlamış olmak gerekiyor mesela.
ARM öğrenirken şunu yapabilirsin, diyelim ki konu I2C protokolü, öncelikle I2C hakkında döküman bulup, neden icat edilmiş, hızı nedir, kaç cihaz haberleşebilir, kaç pin ile haberleşir, bağlantılar nasıl olur, iletişim nasıl işler bunları bir güzel öğrenip, sonra bu öğrendiklerini ARM'da uygularken bu neymiş demezsin çünkü konuya hakimsin.
Bir de evinde veya okulunda osiloskop varsa her şey daha anlaşılır olur. Mesela bir seri port uygulaması yaptın bir türlü veriler düzgün gitmiyor, açarsın osiloskopu, sürelerine bakarsın sebebini anlamış olursun. Bir pwm yaptığında, yaptığın ayarlara göre düzgün mü sinyal üretiyor anlaman için osiloskop şart, yoksa lede bağlar, led yavaşça yanıp sönüyor nasılsa öğrendim der geçersin ama emin olamazsın.

Bunların dışında kullandığın harici modüllerin kullanımını da öğrenmen gerek. Mesela 2x16 LCD sürmek istiyorsun, ARM'da senden daha bilgili birisi yok ama LCD'nin nasıl sürüleceğini bilmiyorsun. Yine hiçbir şey yapamazsın. Datasheet'ini açıp, ben buna şu protokolle bağlanacağım, şu komutu gönderince, ekranı temizliyormuş, şu kadar süre beklemem lazımmış, şunu register'a şunu gönderince şunu yapıyormuş, gibi şeylere çalışman lazım.

Arduinocular, bunlarla zaman kaybetmez, takar çalıştırır belki senden daha hızlı proje geliştirir ama sen konuya hakimsindir, istediğin işlemciye geçmekte özgürsündür, ne de olsa konuya hakimsin.

düzeltme: "her şey" ayrı yazılır
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

magnetron

ARM başlamak için en güzeli

ST 'nin standart peripheral library'sini incelemek

orda her çevre birimi için örnek kod var

timer uart GPIO hepsi

unknownperson

Osiloskop kullanmasını bilmiyorum ama osiloskopta inceleme seviyesine geldiğimde öğrenirim okula gider incelerim.
Şuan elimde CCS C ile PIC Programlama, ETE hocanın PIC Basic dersleri ,STM32F4 discovery user manual ve Keil Getting Started var. İlk iki söylediğimde dediğimiz gibi konular bölüm bölüm ayrılmış fakat yeterli değil gibi bunlara ek olarak çalışacağım konuyu internette biraz araştırmam gerekicek. Aklımı kurcalayan durum CCS C, Basic C derken bunlar aklımı çok karıştırır mı sadece birinden mi gitmek gerekir ?

@magnetron demek istediğin döküman sanırım bu:
http://www.st.com/stwebui/static/active/en/resource/technical/document/user_manual/DM00068049.pdf

fakat f4 için olanı bulamadım sanırım yok fark eder mi ?

magnetron

internette arattım bende bulamadım

sanırım HAL diye birşeye geçmiş ST - ( bu arada bu HAL konusunda bilgili olan arkadaşlar bir başlık açsalar da anlatsalar sevabına )

istersen skype den gönderirim - 50 Mbyte

MrDarK

104 MB diye indirmedim fakat link bu gibi duruyor.

STM32F4 için Standart Peripheral Library

http://www.st.com/web/catalog/tools/FM147/CL1794/SC961/SS1743/PF257901

RaMu

Alıntı yapılan: magnetron - 16 Haziran 2015, 15:43:56
sanırım HAL diye birşeye geçmiş ST - ( bu arada bu HAL konusunda bilgili olan arkadaşlar bir başlık açsalar da anlatsalar sevabına )
Açtığım iki tane konu var CubeMx HAL ile ilgili,
birinde kurulumu kullanımı,
diğerinde faydalanılabilecek kaynaklar var.
Bende yeniyim ARM konusunda o yüzden köşeye sıkıştırmayın soru sorup :)
Sadece denediklerimi başarabildiklerimi paylaştım o kadarcık.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

unknownperson

Alıntı yapılan: RaMu - 16 Haziran 2015, 18:48:44
Açtığım iki tane konu var CubeMx HAL ile ilgili,
birinde kurulumu kullanımı,
diğerinde faydalanılabilecek kaynaklar var.
Bende yeniyim ARM konusunda o yüzden köşeye sıkıştırmayın soru sorup :)
Sadece denediklerimi başarabildiklerimi paylaştım o kadarcık.
Sen çabuk kaparsın senin PIC tercüben var :)

@MrDarK dosyayı indirdim tam olarak bir pdf yok ama dosya biçiminde oluşturulmuş örnekler var.

MrDarK

PDF yerine Readme dosyalarını kullanabilirsin;

STM32F2 için hazırlanmış kütüphane tanıtımı dosyası buldum. Zaten isimleri hep aynı bunu kullanabilirsin. Eğitim kitabı gibi birşey arama zaten bulamazsın :)
Link : http://www.st.com/st-web-ui/static/active/en/resource/technical/document/user_manual/DM00023896.pdf

unknownperson

Alıntı yapılan: MrDarK - 17 Haziran 2015, 12:03:24
PDF yerine Readme dosyalarını kullanabilirsin;

STM32F2 için hazırlanmış kütüphane tanıtımı dosyası buldum. Zaten isimleri hep aynı bunu kullanabilirsin. Eğitim kitabı gibi birşey arama zaten bulamazsın :)
Link : http://www.st.com/st-web-ui/static/active/en/resource/technical/document/user_manual/DM00023896.pdf

Daha çok eğitim ansiklopedisi gibiymiş :D Kiti alınca başlayacağım inşallah :)