Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Ynt: RF İşlemci kilitlenmesi

Başlatan efsanepoldem, 16 Haziran 2015, 19:28:32

efsanepoldem

Arkadaşlar merhaba. Bir  RF verici kartım var.Fakat transmit moduna geçtiğimde işlemci kilitleniyor.  Beslemede lm2575-5 kullandım. Osiloskopla power i kontrol ediyorum bir sıkıntı gözükmüyor. Kullandığım verici ASK +28dbm gücü var onuda 9 volt ile besliyorum. Bu işlemcinin kilitlenme sebebi ne olabilir? Yardımlarınızı bekliyorum. Ha bu arada verici gücü yüksek olduğundan dolayı, sadece data gönderirken voltajını veriyorum, gönderme yapmıyorken vericide voltaj yok. Datasheet inde böyle kullanılması gerektiği yazıyor.

mesaj birleştirme:: 16 Haziran 2015, 21:05:35

Arkadaslar yok mu fikri olan

tekosis

rf modülü devreden söküp te denediniz mi? sorun gerçekten rf modülden kaynaklanıyorsa modülü söktüğünüzde işlemci çalışmaya devam edecektir. yok kilitlenmiyorsa diğer seçenekler değerlendirilir.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

ferdem

Osiloskopla nasıl baktınız, düşen kenar trigger modda PIC in beslemesine bakarsanız vericiye gücü verirken çok muhtemelen beslemenin çöktüğünü göreceksiniz. Anlattığınıza göre modül ve girişindeki kapasite beslemeye bir anda yükleniyor görünüyor, sıkıntılı bir durum.
PIC her açıldığında hızlıca led blink yapsın, normal seyrinde de her saniye led toggle yapsın, böyle bir gözleyin.

Kolay gelsin.

efsanepoldem

Arkadaslar belirttigi iz testleri yaptim. Islemcinin kilitlendigi kesin. Daha once rf modulu sokerek denedim hicbir sikinti yok. Yani kilitlenme kesinlikle rf modulden kaynaklaniyor. Rf modulu sokup ka lo ile uzak bir yere tasidigimda kilitlenme olmuyor. Yani bu rf modulun yaydigi elektromanyetik alandan mi etkileniyor anlamadim. Cozum icin ugrssmaya devam edecegim. Ha bu arada powerden oldugunu sanmiyorum lm2575 1a akim verebilir diye biliyorum. Vericinin 120 ma cektigini gozlemliyorum.

RaMu

Picin ve kristalin üzerine alüminyum folyo-sigara kağıdı-metal kafes sarıp deneyebilirsin ama
rf modülün yaydığı sinyal, bakır yolların üzerinde bir gerilimde oluşturuyor olabilir.
RF modül  pinlerine en yakın yerden ve
mcu besleme pinlerine en yakın yerden ve
gerilim regülatörü giriş çıkış pinlerine en yakın yerden ve
lcd kullanıyorsan lcd besleme pinlerine en yakın yerden,
100nF ve 100uF kondansatörler ekleyebilirsin.
(Bunların çoğuda yapılmış.)
Güç kaynağın sağlam olsun.
RF modülü enerjilendirdiğinde kısa bir bekleme gerekiyor olabilir.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

efsanepoldem

Datasheetinde bir buton kullanilarak gonderme yapilacagi zaman power in verilmesi soylenmis. Zaten ben de gonderme yapmadan once power i verip 50 msn. bekliyorum daha sonra datayi gonderiyorum gönderdikten sonra da power i kapatiyorum. Bu isi cozmem lazim tirmalamaya devam. Sn RaMu bu bekleme suresi belki kisa olablir. Yani power i verdikten sonra belki biraz daha fazla mi beklemek gerekir acaba denetip gorecegiz. Ins. Yarin. Aklima gelmisken PCB ciziminde her yeri ground plane ile kapladim acaba bu kilitlenme bundan oluyor olabilir mi?

tekosis

işlem hangi aşamada iken kilitlenme oluyor? rf modülü devreye alırken mi, aldıktan sonra veri yollarken mi? Bakmak lazım. Bu durumu aydınlatmak için aklıma gelen test yöntemleri şöyle;

1- modülden hiç veri göndermeden modülü bir kaç defa aç-kapat yaparak kilitlenme veri yollama sırasında mı açma kapatma sırasında mı oluyor dener misiniz? Veri yollamadan aç-kapat sırasında kilitlenme yaşarsa besleme, yok veri yollarken kilitleniyorsa radyo frekans temelli denebilir sanırım.

2 -  bir de modülün enerjisini hiç kesmeden hep çalışır durumda olacak şekilde deneyin. bakalım ne olacak?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

efsanepoldem

Sn TEKOSIS. Belirttiğiniz işlemleri sırası ile yaptım. 1. işlem de power i birkaç kez verip-kestim. İşlemcide herhangibir kilitlenme olmadı. Demek ki sorun power kaynaklı değil. Ne zaman göndermeye geçsem o zaman işlemci kilitleniyor.
2. işlemde power i sürekli veremem. Çünkü datasheetinde power i gönderme yapacağınız zaman aktif edin diyor. Sürekli power verirsem, üzerindeki malzemeler ısınıyor.

ASK wireless transmitting module is using the surface acoustic resonator and
high power RF circuit. This circuit will have current consumption only if you press
the button which means there is no electricity consumption at ordinary times 

mesaj birleştirme:: 18 Haziran 2015, 01:22:45

Arkadaşlar şimdi birşey keşfettim. Daha önce belirttiğim gibi Modül voltajını gönderme yapacağım zaman verip, göndermeyi yaptıktan sonra kesiyorum. Elimi modülün + beslemesine tuttuğumda işlemcide herhangibir kilitlenme olmuyor. Bu arada modülün eksisi(-) PCB ye direk bağlı, sadece + beslemeyi verip kesiyorum. Bu arada ilginçtir 16f628a ile çalıştırdığımda işlemci ne yaparsam hemen kilitleniyor. Aynı kodları sigorta ayarlarını değiştirerek 16f84a ile yaptığımda kilitlenmiyor. Kullandığım beslemeyi verip kesme işlemi için  devre şu şekilde.

efsanepoldem

Arkadaşlar şu ana kadar sürekli power ile ugraşmıştım. Fakat son denemelerimde gördüm ki modülün antenini bağlayınca kilitlenme olmuyor. Bazen duyuyorum rf yansıması diye acaba böyle bir durum mu sözkonusu ne dersiniz. Anteni bağlayınca sıkıntı yok

z

Modüle beslemeyi bir bobin üzerinden ver.

Bobinin giriş ve çıkışından GND'ye  1n, 10n, 100n gibi kapasitörler bağla.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

efsanepoldem

Sn Z hocam  nasıl bir bobin? değeri nedir? Yoksa deneme yanılma yoluyla mı yapacağız

z

Karşılaştığın probleme çözüm olsun diye RFC (Radio Frequency Choke) kullanılır.

Amacı besleme hattına binen RF sinyali bloke etmektir. Değeri frekansa göre belirlenir.

Çok krtik değil. Deneme yanılma ile sonuca ulaşablirsin.

Boncuk nüvenin içinden geçmiş tek bir tel parçası bile iş görebilir.

İri bir bobin olması gerekmiyor. Resimdeki en minik bobinler bile olur.

Eğer bu da çözüm olmazsa işlemcili devreni önden arkadan faraday kafesi içine alman gerekecek.

İşlemci üzerinde paralel duran Gndye lehimli havada askıda teneke parçası da denenebilir.

efsanepoldem

Sn Z hocam. Belirttiğiniz bobin ve kondansatör işlemin yaptım fakat değişen birşey olmadı. Diğer kafes işlemini yapamadım çünkü elimde malzeme yok.

z

Sağda solda yağ tenekesi, teneke kola kutusu (Bazıları aluminyum değil saç) vardır.

Kesmek için annemim dikiş makasını kullanırdım.

Yalnız anten kullanılmazsa tüm RF enerjisi gerisin geriye cihaza gelir. Devreden de yayılır. Teneke işi çözecektir.

RaMu

z hocam bende 433MHz rf modülle uğraşırken
alıcı kısmında biraz problem oluyordu,
sadece alıcı +5V a 10cm lik bir tel (anten olarak) taktığımda bile
(ama asıl alıcı anten bacağı, önden fotosuna baktığımızda
bobinin sol bacağı oluyor, ona değil +5V a tel bağlamıştım.)
daha düzgün çalışıyordu,
bunun nedeni ne olabilir,
nasıl bir açıklaması olur?
Bahsettiğim alıcının fotosu altta,
(kullandığım verici modülde sol altdaki)
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html