Ynt: RF İşlemci kilitlenmesi

Başlatan efsanepoldem, 16 Haziran 2015, 19:28:32

z

Vericilerde bu çok tehlikeli bir durum. Bu amaçla SWR metre denen ölçü aletleri ile duran dalga oranına bakılıyor ve gerekiyorsa antende iyileştirilmeler yapılıyor.

Detayını bilmiyorum. OG bilir.

Alıcı demişsin neyse ben verici anladım. Alıcıdaki olay belki empedans eşlenmeyle alakalıdır. Sonuçta kısacık teller kendi aralarında transformatör gibi etkide bulunabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

efsanepoldem

Anladım Z hocam. Hemen deneyeceğim

RaMu

Teşekkür ederim z hocam.
Yalnız bu vericilerdeki anten durumunun bu kadar önemli olacağını pek düşünmemiştim,
sözde temel hesaplarını vesairede öğrenmiştik ama
anten takılmazsa geri tepip vericiye veya çevresine zararlı etki oluşturacağını düşünmemiştim,
sadece mesafesi düşer diye düşünüyordum.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

z

Kötü anten,  güç mw değil de bir kaç wat oldumu cihazın canına okuyabiliyor.

400w ve 1Kw vericilerimizde çıkış transistörlerinin bozulduğuna hatta anten bağlantısını yapan konnekötörlerin alev alev yandığına tanık oldum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CLR

Anten takılmazsa sonlandırma direnci takılır, mesela RF çıkış direnci 50ohm ise 50ohm sonlandırma direnci takılır. Yani maximum güç transferi yapılmalıdır. Yapılmazsa VSWR(reflected power) 1'den yüksek çıkar, yüksek vswr demek anten hattında yüksek voltage peak'leri oluşması demektir. Dolayısıyla çıkış transistörü veya mosfeti vs bozulur.

Edit: Ek  olarak konu ile alakalı bence RF power hattına mesela 1mh ile pi tipi filtre ve cpu power hattına  fbead ile pi tipi filtre atılırsa, power'dan kolay kolay birşey giremez ama uzun I/O hatlarından girer, sıkıntı oluyorsa I/O hattının çalışma frekansına göre fbead atılabilir. 
Knowledge and Experience are Power

elektronik

Alıntı yapılan: efsanepoldem - 16 Haziran 2015, 19:28:32
Arkadaşlar merhaba. Bir  RF verici kartım var.Fakat transmit moduna geçtiğimde işlemci kilitleniyor.  Beslemede lm2575-5 kullandım. Osiloskopla power i kontrol ediyorum bir sıkıntı gözükmüyor. Kullandığım verici ASK +28dbm gücü var onuda 9 volt ile besliyorum. Bu işlemcinin kilitlenme sebebi ne olabilir? Yardımlarınızı bekliyorum. Ha bu arada verici gücü yüksek olduğundan dolayı, sadece data gönderirken voltajını veriyorum, gönderme yapmıyorken vericide voltaj yok. Datasheet inde böyle kullanılması gerektiği yazıyor.

mesaj birleştirme:: 16 Haziran 2015, 21:05:35

Arkadaslar yok mu fikri olan

öncelikle vericiyi ekranlamanız gerekiyor yani metal mümkünse bakır veya alumunyum bir kutu içine koymanız gerekiyor böylece yakın çevresine rf sinyaller yayılmamış olur.
resimde gördüğüm kadarıyla anten konnektörünü sonradan yaptığınız karta takmışsınız kartın alt resmi olmadığından  yorum yapamıyorum ama rf yolu ve gnd  uzamış gibi sanki.
antenin canlı ucunu ve gnd sini mümkün olan en kısa yoldan antene akratmanız gerekiyorki swr ( yansıma ) yapmasın ayrıca yakın çevresinede yayılmamış olur.
anten konnektörünü mümkünse direk verici kartın kendisine monte edin. uzayan yol anten gibi davranıp yayın yapar buda devrenizi etkiler, gücün hepsi antene girmediğinden mesafe düşer, çıkış transistörü ısınır yanadabilir.

özetle
verici ve diğer devreleri ayrı ayrı metal kutulara koyun
anten konnektörünü direk vericiye monte edin
anteni 50 ohm kablo ile cihazdan biraz uzağa koyun

efsanepoldem

Bu dediklerinizi yaptiktan sonra sonucu yazacagim. Teşekkürler