3 Boyutlu Yazıcı Yapımı

Başlatan robikod, 17 Haziran 2015, 14:31:27

robikod

Merhabalar,
İleride düşündüğüm robotik projeler için 3 boyutlu yazıcıya ihtiyaç duyuyorum.
Ufak bir 3 boyutlu printer yapabilmem için ortalama ne kadar maliyete ihtiyacım olacaktır ?
Daha önce uğraşmış olanlar yardımcı olabilirse sevinirim.

trgtylcnky

Tagli

Parçaları epey ayrık ve uzun bir zaman aralığında aldığımız için net bir şey söylemem zor ama galiba 500 TL'ye falan topladık biz. Yaptığımız model Prusa Mendel i3 Rework idi.

Motorları gittigidiyor'dan çıkma olarak 110 TL'ye
Elektronik parçaları ebay'den paket olarak $55'a (Arduino, RAMPS, limit switch'ler, GLCD, motor sürücüler)
Sac IMES'ten 40 TL'ye
Extruder hotend + nozzle + coldend'i ebay'den $25'a
Extruder hobbed bolt (itici vida) ebay'den $5'a
Heatbed'i ebay'den $10'a
3B yazıcıdan çıkması gereken parçaları bir arkadaştan beleşe (ebay'de $25 civarında) temin ettik.

Saplama, düz mil, rulman, kayış ve kasnak gibi parçaları arkadaş topladığı için maliyetlerini bilmiyorum ama 100 TL'den fazla olamaz sanırım. Bir kısmı Karaköy'den, bir kısmı ebay'den temin edildi.
Gökçe Tağlıoğlu

overlok

Çalışıyor mu, ne kadar doğru bilmiyorum ama Alman bir genç 70 doların altında bir fiyatla yaptığı iddia ediliyor.

http://3dprint.com/72747/cherry-3d-printer-under-60/
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

trgtylcnky

O çocuk uçmuş anladığım kadarıyla. Araştırınca maliyet oldukça düşüyor. Mesela ben bunu gördüğümde çok şaşırmıştım: http://www.banggood.com/RAMPS-1_4-Mega2560-R3-A4988-Optical-Endstop-3D-Printer-Kit-p-967063.html

z

30$'a elektronikle bitmiyor.

Daha, motor, mekanik parçalar (miller, rulmanlar, kayış ve kasnaklar, şase), güç kaynağı, ısıtıcı düzenek (motor dahil) var.

Muhtemelen Çinliler 100..200$ arasında bir maliyete üretiyorlardır.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

TA7R

Bu 3d printer ile pcb yazdırabiliyormuydu ?

trgtylcnky

Alıntı yapılan: TA7R - 19 Haziran 2015, 00:52:11
Bu 3d printer ile pcb yazdırabiliyormuydu ?
Hem evet hem hayır. Bazı çalışmalar var ama bildiğimiz pcb gibi olmuyor.